Het oeverloze genot van een partijtje voetbal ELVIN POST 81 samenstelling Mik Schots Jan Luitzen basics. Door zijn grote behoefte aan structuur kunt u bepaalde onderdelen van de training het best standaard in dezelfde volgorde laten terugkomen.' De genuanceerdheid van dit soort spe cifieke beschrijvingen en tips kun je betwisten. Maar in het boek wordt coaching wel degelijk overtuigend ver heven tot een vak met een wetenschap pelijke onderbouwing. Daar waren termen als 'presteerstand', 'waarneem- stand' en 'centeren' niet eens voor nodig geweest. Niet voor niets spreekt Louis van Gaal in het voorwoord over een standaardwerk dat uitblinkt in grondigheid en volledigheid. Vermakelijk is dat Van Gaal tevens de gelegenheid te baat neemt om de typering die van hem als coach gege ven wordt (extravert, intuïtief, den kend en oordelend) in twijfel te trek ken. Waarschijnlijk heeft hij moeite met het herkennen van de intuïtieve component en vindt hij zichzelf meer zintuiglijk ingesteld. Maar sinds zijn bewering bij zijn aantreden als bonds coach in 2000 te gaan voor goud bij de WK's van 2002 en 2006 stemmen we van harte in met de veronderstelling van een intuïtieve wijze van informa tieverwerking die meer gericht is op 'wat zou kunnen zijn' dan op 'wat is'. Jan Huijbers Peter Murphy Totaalcoachen. Begeleiden met Action Type® Arko Sports Media, ISBN-10:90-5472-016-6, ISBN-13:978-90-5472-016-4,272 pagina's, 52,50. Te bestellen via de websites: www.sport.nl/benm en www.sportaccom.nl Voetbal kan op elk niveau plezier bieden. Elvin Post schrijft in Het 17de over het plezier op het allerlaagste niveau van het amateurvoetbal. Plezier met een knipoog, dat wel. Want vooral het afzegsysteem is een daverend succes. Al ben je gestopt met voetballen om dat de sfeer in het veld er niet gezelliger op is geworden, toch kun je best met plezier terugdenken aan het jarenlange afbouwen van je ooit veelbelovende carrière op een bedenkelijk niveau. Dat zal iedere oud-voetballer beamen. Belangrijkste kenmerken van het voet- balvermaak met je kornuiten: grote babbels in de kleedkamer vooraf, kortstondige momenten van spel- EERBETOON AAN ALLE AMATEURVOETBALLERS vreugde tijdens de wedstrijd naast hef tige aanvaringen met tegenstanders, scheidsrechters en zelfs medespelers - hoe ouder de mannen worden, hoe serieuzer ze zichzelf tijdens het voet ballen gaan nemen - en een relative rende alcoholische nazit. En door de week mailtjes met al dan niet voetbal- gerelateerde grappen en grollen. En met afmeldingen. Deze voetbalbeleving van amateurs op leeftijd staat centraal in Het 17de van Elvin Post. Het be- vat de stukjes die Post, tevens I auteur van de literaire thrillers I Groene vrijdag (2004) en Vals I beeld (2006), gedurende twee I seizoenen (2004-2006) weke- lijks schreef in AD Sportwereld I over het 17de elftal van voet- I balclub VOC. Een Rotterdamse I club, maar de verhalen zijn her kenbaar voor iedere voetballer in iedere regio die de grote stap terug heeft gezet naar een vrien denelftal. Het interessante gedoe erom heen, het grote aantal afzeggers, de wispelturigheid van mede spelers, de hinderlijke aanwe zigheid van clubscheidsrechters, de verveling bij afgelastingen, de verbroedering bij het bier, al les komt aan de orde. Zonder dat het echt grof wordt overigens; de rauwe taal in het veld komt slechts één maal indirect ter sprake via een vraag van de tweejarige dochter van Post na een wedstrijd: 'Papa, wat is een teringlul?' Het 17de elftal van VOC lanceert een eigen website die wedijvert met die van Ajax, met 'foto's van alle spelers, en natuurlijk profielen, compleet met bijnamen, favoriete hitsingle en fa voriete positie binnen en buiten het veld'. Via die website lopen ook de afmeldingen voor wedstrijden. 'Het afzegsysteem blijkt een succes. Binnen twee dagen hebben al 8 van de 23 selectiespelers afgezegd voor de eerste oefenwedstrijd.' Maar soms hebben spelers geen tijd om de website te gebruiken, zoals de middenvelder die zich telefonisch afmeldt. 'Hij is nog dronken, en is na een avondje stappen bovendien zijn voetbalspullen kwijt. "Ik liep een café uit en ineens zat er een politieagent boven op me. Ik heb de nacht in een cel doorgebracht. Iemand meldde dat ik een rekening niet had betaald, maar ik weet niets meer. Ik ga me nu pro beren te herinneren wat er allemaal is gebeurd.'" Of ze laten anderen het vuile werk opknappen. 'Rechtshalf Martijn komt de kleedkamer binnen en zegt met een beteuterd gezicht: "Ik heb heel slecht nieuws. Eelco kan niet komen. Zijn moeder is jarig.'" En in een enkel geval laten ze hun ma ten helemaal stikken. 'Een telefoontje van linksbuiten Bas naar spits Toni - ook niet aanwezig - levert de meest verrassende reactie van deze morgen op: "Jongens, ik ben gestopt.'" Toch weten de meeste spelers zich geen raad met een weekend zonder voetbal, gevuld met vervangend speeltuin- of zwembadbezoek. En zelfs wordt het 17de het eerste seizoen kampioen, mede dankzij de bezielende coaching van een voormalig international. 'Hij placht voor de wedstrijd te zeggen: "Jongens: drie palen. Daar moet-ie tussen.'" Kortom, alles is zoals het hoort te zijn in de kelder van het amateur voetbal, waar bovendien sprake blijkt te zijn van grote parallellen met het Nederlands elftal: 'Het 17de kampt met dezelfde problemen als Marco van Basten. Ten eerste hebben we te veel spitsen van hetzelfde niveau. De tweede overeenkomst is dat de spelers van het 17de te weinig voor langere perioden bij elkaar kunnen zijn vanwege storende externe ver plichtingen, zoals werk.' Het is een niet heel diepgaande, maar wel romantische sfeertekening, waarin zelfs de vrouwen als echte spelersvrou wen hun mannen mogen ophemelen. We zouden er bijna weer van gaan voetballen. Elvin Post Het 17de. Eerbetoon aan alle amateurvoetballers Uitgeverij Anthos, ISBN: 90-414-1052-X, 188 pagina's, 10 ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 81