De verwetenschappelijking van de coaching TOTAALCOACHEN Begeleiden met Action Type® de nieuwe dimensie in sportcoachen Jan Huijbers Peter Murphy aandacht (extravert of introvert), die van het opnemen van informatie (zin tuiglijk dan wel intuïtief), die van het nemen van beslissingen (denken of voelen) en die van de opstelling tegen over de omgeving (oordelend dan wel afwachtend). De samenhang van deze vier dimensies zorgt voor vier hoofd typen temperamenten van sporters (vaklui, wachters, rationalisten en ide alisten), die ieder weer onderverdeeld worden in vier subtypen. Zo biedt Action Type in totaal zestien verschillende typen sporters, die om een specifieke begeleidingswijze vra gen om tot optimale prestaties te ko men. Een complicerende factor daarbij is dat de coach, net als ieder mens, ook zelf tot een specifiek temperaments type behoort, met sterke punten en valkuilen ten aanzien van de commu nicatie met zijn sporters. De coach zal dus om te beginnen zijn eigen Action Type moeten kennen voordat hij zijn sporters verantwoord tegemoet kan treden. Bovendien bestaat een sport- team uit sporters van verschillende typen temperamenten, waardoor het team een geheel eigen dynamiek krijgt die tot uiting komt in het groepstype. Huijbers en Murphy beschrijven alle dimensies en typen temperamenten, inclusief de motorische en commu nicatieve aspecten, zeer uitvoerig, zowel op individueel niveau als op teamniveau. Ze schuwen gewaagde vergelijkingen niet. 'Vaklui mogen hun geluk vinden in zintuiglijke genoegens, Wachters in het "bij een groep horen" en Rationalisten in logische onderzoe kingen, een Idealist vindt zijn geluk door oprecht te leven volgens zijn ethi sche principes. Het zijn de Gandhi's en Mandeia's van deze planeet.' Bovendien geven de auteurs tal van tips voor de training en begeleiding van sporters van verschillende typen. 'Een Wachter leert stap voor stap. Wachters zijn stapelaars, succesbele vingen worden op vorige successen gelegd. Om die reden is het verstandig langdurig aandacht te besteden aan de Coaching is tegenwoordig een serieuze zaak. Een coach moet exact weten waar hij mee bezig is. De ene speler vergt namelijk een andere benadering dan de andere speler. Jan Huijbers en Peter Murphy bieden met Totaalcoachen een omvangrijk hulpmiddel: een handboek voor het begeleiden van zestien typen sporters. Over coaching is de laatste twee jaar veel geschreven, onder andere door mensen die zelf over een ruime coach- ervaring beschikken, zoals ex-volley- balcoach Toon Gerbrands en basket- balcoach Ton Boot. Ook bestaat sinds maart 2006 het vakblad NL Coach, Van Coaches - Voor Coaches - Door Coaches met als hoofdredacteur Joop Alberda, de coach van het gouden volleybalteam van 1996. En ook voet- balcoaches laten zich niet onbetuigd, zoals vorig jaar bleek uit het boek van Robert Maaskant over mentale training. Alle reden dus om te veron derstellen dat coaching een vak is en de tijd van 'Kein geloei' van trainers als Ernst Happel en Rinus Michels voorbij is. Dat beeld van coaching als vak wordt nadrukkelijk bevestigd door sportpsy- choloog Jan Huijbers en voormalig volleybalcoach Peter Murphy in hun handboek Totaalcoachen. Zij gebrui ken het Action Type-systeem, waarin fysieke, mentale en emotionele vaar digheden met elkaar verbonden wor den, als verklaring voor het functione ren van sporters en als basis voor de begeleiding door hun coaches. Action Type, gebaseerd op de theo rie van de psychologische Types van de Zwitserse psychoanalyticus Carl Gustav Jung, onderscheidt vier dimen sies die in combinatie de communi- catiewijze, de motorische stijl en de persoonlijkheid van sporters bepalen: de dimensie van het richten van de Louis van Gaal: zintuiglijk ingesteld. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 80