stil vaarwel Juichtonen 17 mei 1980 Ruud Krol speelt zijn laatste wedstrijd voor Ajax deze finale is van geen belang noch is dat het resultaat 3-1 voor feyenoord het zal wel het is niet waar het om gaat het gaat evenmin om zijn klasse zijn gratie en zijn heerschappij maar om trieste berusting want voor de laatste maal is hij erbij geen mens die het nog weet maar deze goddelijke benen en twaalf en half jaar ajax zijn na dit duel verdwenen daar klinkt het eindsignaal als startschot van een mythe daar gaan ze in het zuiden van italië nog heel lang van genieten 65 tekst Chris Wiliemsen fotografie George Verberne In de categorie 'ludiek': een elf meter lang krentenbrood, aangeboden aan de spelers door een Gelderse supportersvereniging ter gelegenheid van het in 1977 behaalde kampioenschap. FOTO: ARCHIEF AJAX Afscheid met een nederlaag. Brains De pr-afdeling is constant bezig met het bedenken en ontwikkelen van nieuwe cadeaus. Simone Freling: 'Ajax gaf tot vorig seizoen een borst beeld van de Griekse held waar de club naar vernoemd is. Nu geven we ook een gladde schaal. Cadeautjes zijn er niet alleen voor de clubs. We faciliteren iedere thuiswedstrijd de scheidsrechter en de grensrechters. Wat ze krijgen hangt ook af van hoe mijn pet staat, en of ik ze aardig vindt of niet. Een zilveren bal waar je een zilveren pen in kunt doen is bijvoorbeeld een goed voorbeeld. Dat vinden veel mensen mooi. Clubs krijgen cadeaus, maar ieder individu krijgt ook iets. En er worden na tuurlijk duurdere cadeaus uitgereikt bij Ajax - AC Milan dan bij Ajax - Haarlem. Er gaat voor duizen den euro's hier de deur uit: boeken, karaffen, kalenders, mooie pennen, spiegels, schalen, vazen, banieren, horloges, stickers, speldjes, manchet knopen, klokjes, tasjes, stropdassen. Er gaat geen week voorbij of we bestellen weer iets. Het is belangrijk dat het Ajax-gehalte van het cadeau niet te groot is. Sommige mensen houden er niet van als er te veel en te duidelijk Ajax op staat. Als je het subtieler doet, kan iemand van PSV een presse-papier ook op het bureau zetten. 'De avond voor de wedstrijd is er een officieel UEFA-diner in de Koninklijke Loge, met de besturen van beide clubs en UEFA-afgevaar- digden. De voorzitters houden dan hun verhaal. Van Praag vertelde al tijd over het borstbeeld, over de oude Griekse strijders. John Jaakke heeft een andere visie. Hij praat niet over de goden, maar hij zegt dat het borstbeeld voor brains staat, voor intelligentie. 'We hebben heel leuke dingen. Omdat we ook iets maatschappe lijks wilden doen, hebben we een wedstrijd uitgeschreven voor gehan dicapte kunstenaars. Alex heeft een tekening gemaakt, die op een bord is afgebeeld. Er zijn veel mensen die het mooi vinden, anderen moeten er misschien aan wennen dat dit een clubcadeau is. Het is heel bijzonder. We geven dit cadeau aan clubs of personen die in het verleden al ons borstbeeld hebben gekregen. Het is een uitdaging om steeds weer iets nieuws te verzinnen ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 65