vertrek in 1993 een bijzonder ca deau. Om Amsterdam niet te verge ten kreeg hij een 'Amsterdammertje', een exemplaar van de paaltjes die het straatbeeld in de hoofdstad zo domi neren. Johan Cruijff kreeg vooraf gaande aan zijn afscheidswedstrijd tegen Bayern München uit handen van Ajax-voorzitter Ton Harmsen een gouden horloge met inscriptie en een kleurentelevisie. Dat laatste cadeau leidde tot hilarische reacties op de tribune, maar de toeschouwers wisten niet dat dit Cruijffs wens was; Ajax had de tv gekocht in overleg met zijn vrouw Danny. Gouden zwaard Waar een televisie voor een rijke voetballer nog verbazing opriep, daar was de Renault die trainer Stefan Kovacs bij zijn afscheid in 1973 van de spelers kreeg goed getroffen. De Roemeen was in de twee jaar dat hij bij Ajax werkzaam was steevast op de fiets van zijn woning in Diemen naar de Meer gereden. Een flink gedeelte van zijn salaris moest hij aan de communistische autoriteiten in zijn vaderland afstaan, en hij kon zich eenvoudigweg geen auto veroor loven. Kovacs was dol op cadeautjes. In zijn boek Mijn Ajax haalde mas seur Salo Muller herinneringen op aan Kovacs: 'Als we iets kregen aan geboden was hij er als de kippen bij. Als ons een geschenk werd beloofd, dan wilde hij het direct hebben. Hij zei altijd tegen mij: "Salo, besser im Hand als im Kopf". Ja, hij had het liever in zijn hand. Hij hield niet van beloftes. We kregen in de loop der jaren veel cadeaus, variërend van vaantjes, boeken, horloges, reistas sen en speldjes tot zelfs een zwaard. Dat was een goudkleurig zwaard met een gekleurd handvat in een rode holster. Het was een geschenk van Benfica. Meestal waren het aar dige gestes als herinneringen aan wedstrijden van betekenis. Kovacs stond bij de uitdeling altijd vooraan.' Overigens gaf Kovacs, nadat hij zijn auto had gekregen, zijn fiets weg aan de talentvolle Ajax-jeugdspeler Johnny Holshuijsen. Salo Muller zelf kreeg af en toe dou ceurtjes van de spelers. Van Gerrie Mühren en Johan Neeskens kreeg Piet Keizer kreeg van de sjeik van Koeweit een gouden horloge na zijn openingstreffer tegen Fenerbahge. FOTO: SPAARNESTAD FOTOARCHIEF hij alle elpees van The Cats en van Mühren iedere maand een pondje paling. Sjaak Swart gaf Muller een paar keer geld, omdat Muller niet in de premies na de Europa Cupzeges deelde. Van Cruijffs schoonvader en zaakwaarnemer Cor Coster kon Muller kiezen tussen een materieel cadeau of 3.000 gulden, nadat het geld voor een reclamedeal al onder de spelers was verdeeld. Muller' koos voor het geld, maar moest wel teke nen. Dat bevreemdde hem, tekenen voor een cadeau? Een paar jaar later kwam de aap uit de mouw: hij kreeg een naheffing en boete van de be lastingdienst wegens niet opgegeven inkomsten. Een mooier verhaal gaat over de sleutelbos van terreinknecht Jan Lens. Nadat deze boer na tiental len jaren trouwe dienst in de jaren zestig afscheid moest nemen, durfde bij Ajax niemand de sleutels van het stadion aan Lens terug te vragen. Besloten werd om ze hem cadeau te doen. Ook Ajax-spelers worden weieens individueel beloond. Voor de uit- Het lijkt een prijs, maar is een cadeau, aangeboden door een supportersclub in Lissabon, waar Ajax op 19 februari 1969 door een 3-1 overwinning op Benfica een beslissingswedstrijd afdwong. FOTO: ARCHIEF AJAX januari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 61