60 vloerkleed voor de bestuurskamer, ge geven door de KNVB, niet vergeten. Een veel emoties oproepend cadeau was een foto van het oude Ajax- veld, met daaromheen foto's van de spelers die in 1918 en 1919 kampi oen van Nederland waren geworden. Koolhaas toonde zich verguld met dit cadeau en vertelde de aanwezige helden van weleer dat de 'eigenlijke' bouwer van het nieuwe stadion deze 'Gouden Ploeg' was. Dit cadeau is nog steeds aanwezig bij Ajax. Werden in 1925 en 1934 de cadeaus nog vermeld in een lopend verhaal in het clubblad, bij het 50-jarig bestaan was de franje verminderd en kregen de Ajax-leden in hun clubblad dan ook een zakelijke en overzichtelijke opsomming van de afgelopen festivi teiten. Alle 59 sprekers tijdens de receptie werden met naam vermeld, en onder het kopje 'Aangeboden ge schenken' de cadeaus. Enkele hoog tepunten: kaas (van Alcmaria Victrix uit Alkmaar), drie sigarettendozen (gemeentelijk trambedrijf), lepeltjes (Park herstellingsoorden), eieren (IW Landsmeer), een tafelkleed voor in de bestuurskamer (dames-co mité Ajax) en één fauteuil voor in de bestuurskamer (Olympisch Stadion). Voorzitter Marius Koolhaas kreeg van van de oud-spelers een grote roodwitte beer, secretaris Jan Elzenga een kleine roodwitte beer. Stefan Kovacs bij zijn afscheid met de fiets die eigenlijk een auto was. FOTO: GEORGE VERBERNE Tien jaar later haalden de leden van Ajax 3.000 gulden op, waarvoor de 60-jarige een adresseermachine, een hoogtezon en twaalf stoelen aangeboden kreeg. Met de verdere professionalisering van de club en het Nederlandse voetbal werden de cadeaus bij jubilea minder kneuterig. Toen Ajax het 75-jarig bestaan vierde werden de attenties niet meer in het clubblad vermeld, alleen nog maar de gevers, een subtiel en intrigerend verschil. In vergelijking met 1934 en 1960 brachten de leden brengen heel wat meer geld op (fl. 30.960,74), waarvoor een kunstgrasmat voor in de trainingszaal gekocht was. Met het toenemen van de welvaart werden de afgelopen dertig jaar de cadeaus nog minder 'praktisch', en waren het de officiële cadeaus die de bovenhand voerden, zoals de zilveren penning Jubilea zijn aanleiding voor de mooiste geschenken. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan bood Lucky Ajax de club een sculptuur van een wapperend vaandel in de Ajax-kleuren aan. Kunstenares Marte Rölinq en oud-speler Rob de Wit toasten op de onthulling. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST van de gemeente Amsterdam bij het honderdjarig bestaan. Manchetknopen Ook individuen kregen en krijgen uiteraard cadeaus. Dat gebeurde in de eerste plaats bij jubilea, zoals bij het 25-jarig lidmaatschap van Frans Schoevaart in 1929, dat hem een presse-papier van Ajax opleverde. Of bij een afscheid: Gerrit Fischer kreeg in 1950 bij zijn laatste Ajax- wedstrijd een kistje sigaren van Ajax, een mijnwerkerslamp van tegenstan der Limburgia en een paar manchet knopen van stadgenoot Blauw Wit. Het was trouwens niet alleen maar joligheid in die tijd. De dienstplich tige militairen onder de Ajax-leden die eind jaren veertig in Indonesië vochten, kregen speciale pakketten van hun club opgestuurd, waarin onder meer zeep, chocolade, bril lantine en hopjes. Opmerkelijk was het feit dat scheidsrechter Leo Horn in 1959 bij zijn 25-jarig jubileum als scheidsrechter niet alleen voor de wedstrijd door de Ajax-spelers op de schouders werd genomen, maar ook een grammofoonplaat van Willy Alberti en een patronentas (Hom was een verwoed jager) van Ajax cadeau kreeg. Het is niet verwonder lijk dat Horn na zijn carrière namens Ajax de scheidsrechters begeleidde. Ook Stefan Pettersson kreeg bij zijn Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 60