oud-spelers, -trainers en -bestuurs leden wat men zoal bewaard had. Maar spelers zijn doorgaans niet van die spaarders. Sjaak Swart bijvoor beeld zegt het helemaal niks.' Het is jammer dat er zo relatief weinig van de cadeaus bewaard gebleven is, mede omdat tot een bepaalde tijd na is te gaan wat er gekregen is: tot in de jaren zestig vermeldde het clubblad van Ajax gretig de cadeaus die de club ten deel waren gevallen. Uiteraard was het vooral bij jubilea, openingen en kampioenschappen raak. Bij de eerste afdelingskampioenschappen kreeg Ajax van andere clubs vooral kransen, en ook succesvolle trainers werden gelauwerd: naar aanleiding van het afdelingskampioenschap van 1918 kreeg tijdens een club avond in café Oost-Indië trainer Jack Reynolds bloemen en een chronome ter. Waarschijnlijk was het mooiste cadeau voor Reynolds van niet-ma- teriële aard: speciaal voor hem werd het Engelse volkslied gespeeld. Bij het 25-jarig bestaan werd de club overstelpt met cadeaus. Zilveren plaquettes waren populair, voorzit tershamers (aangeboden door zowel HBS als de spelers van het zesde), bloemenmanden en aardewerken inktstellen ook. 'Alhoewel het een voudigste geschenk door Ajax op dezelfde waarde wordt geschat als het kostbaarste, dient hier vermeld dat geen kosten zijn ontzien om Ajax iets moois aan te bieden,' schreef Jan Grootmeijer in het clubblad. 'Wij zijn verrast door het kapitaal dat de waarde der prijzen uitmaakt. Het vaandel van de ereleden, de medaille- kast ontwerp Roodenburgh, de gou den HW medaille, het Blauw Wit inktstel. het ziin geschenken die stuk voor stuk honderden gulden kosten.' Even verder komt Grootmeijer met een mogelijke verklaring waarom zoveel cadeaus in de loop der jaren zijn verdwenen: 'Het is dubbel jam mer, dat thans een clubhuis ont breekt, waardoor alle mooie prijzen schitterend zouden uitkomen.' Twaalf grote gaten De opening van het nieuwe stadion in december 1934 zorgde voor nog meer cadeautjescommotie. Zo was het de bedoeling dat alle leden en donateurs van de club Ajax twaalf gebrandschilderde ramen voor in de kantine zouden aanbieden. Daartoe werd het comité 'Huldeblijk Ajax' opgericht, onder leiding van Tjerk de Munnik. De penningmeester had de taak om de gelden van de leden in ontvangst te nemen. Dat bleek een ondankbare taak, gelet op de soap waarin De Munnik maanden lang zijn noodkreten uitte: 'Nog zeer velen verzuimden om hun bijdrage in te zenden en aangezien wij nog steeds het motto huldigen "bijeengebracht door alle leden" konden wij hiertoe nog niet besluiten. Inderdaad, de tijden zijn slecht, zeer slecht, maar een ieder kan toch wel iets voor dit aardige doel missen. Het zou al heel erg jammer zijn, wanneer wij ons mooie stadion gaan openen met twaalf grote gaten in de muren.' In 1934 betekende een nieuw club blad steevast een nieuwe aflevering van de cadeautjessoap: 'Wederom is de tijd aangebroken, dat het club blad zal verschijnen en wederom Bij de opening van het nieuwe stadion in 1934 bood de kampioensploeg van 1918 en 1919 Ajax een foto van het oude veld aan. FOTO: ARCHIEF AJAX moet ik mijn noodkreet laten horen, want helaas die laatste loodjes we gen wel heel erg zwaar. Nog steeds is het benodigde bedrag niet bijeen. Intussen zijn de ramen besteld en ze zijn al bijna klaar ook. Ik heb ze in de ateliers van de firma Bogtman te Haarlem al enige malen mogen aan schouwen en het is de moeite waard. Prachtig zijn ze en ze zullen zeer zeker in ons clublokaal een schit terend effect maken. Met trots zult gij, bijdragers, steeds kunnen zeg gen "hoe schitterend mooi toch ons huldeblijk". Maar gij, achterblijvers, wat zult gij zeggen?' In al zijn wanhoop was De Munnik ertoe overgegaan om de exacte fi nanciële stand te vermelden: aan wezig bij postgiro: fl. 355,50. Bij gemeentegiro: fl. 618,75. In kas: fl. 13,75. Nog te ontvangen van in schrijvers: fl. 134, 00. Totaal: fl. 1122,00. Te betalen: fl. 1250,00. Te kort: fl. 128,00. Bij de opening van de Meer op 9 de cember 1934 kwam De Munnik nog altijd fl. 18,85 te kort. Een laatste oproep volgde, want op 7 januari moest de rekening betaald worden. De twaalf gebrandschilderde ramen, met daarop onder meer de binnen Ajax beoefende sporten, waren niet bepaald de enige cadeaus die Ajax in ontvangst mocht nemen. Het eerste gegeven cadeau was een vlag, van alle vrouwen van spelers, bestuur ders en trainer van Ajax. Eén van hen, Rietje Volkers (van Wim) hees persoonlijk het dundoek. Voetbalveld van chocolade Voorzitter Marius Koolhaas somde later in het clubblad onvermoeibaar alle cadeaus op, van een elektroni sche klok voor aan het dak van de hoofdtribune, een gelijksoortige als die van de Marathon-tribune van het Olympisch Stadion, geschonken door de voorverkopers van Ajax tot een schemerlamp en vaas voor in de bestuurskamer van voetbalver eniging Vespucci. Restaurant Lido schonk Ajax een voetbalveld van chocolade en PSV kwam ook met een cadeau uit 'eigen keuken': een elektronische wandklok. De kas siers van Ajax schonken de club een naambord voor op het hek bij de Middenweg en laten we het ActfioefoKten eeor Kcropsoeoseifmi 1918-1919 ter gekxxrih&ci van de opercrw von tet -AJAX &TM8QW 3-12-34 lanuarlK)07

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 59