Mini-parade Bericht uit Praag 51 Thomas Vermaelen. FOTO: LOUIS VAN DEVUURST Volgens eigen opgave van de achttien eredivisieclubs heeft in de hoogste afdeling van het betaald voetbal een kwart van de voetballers een voorkeur voor het linkerbeen. De meeste linksbenige spelers zitten in de selecties van Vitesse, NAC en FC Utrecht. De teams van Sparta, Heerenveen en PSV hellen het meest naar rechts. Ajax scoort bovengemiddeld met zeven linkspoten in een selectie van 24 spelers: Vermaelen, Emanuelson, Roger, Lindenbergh, Mitea, Manucharyan en Vertonghen. Aantal linksbenigen, aantal selectiespelers en percentage per club: Vitesse NAC Breda FC Utrecht NEC FC Groningen Ajax Heracles FC Twente Feyenoord Roda JC Excelsior AZ Willem II ADO Den Haag RKC Waalwijk PSV Heerenveen Sparta 11 9 9 7 6 7 6 7 7 6 6 5 5 5 4 4 3 3 28 25 27 21 20 24 21 25 28 24 26 24 24 27 22 28 22 25 39% 36% 33% 33% 30% 29% 29% 28% 25% 25% 23% 21% 21% 19% 18% 14% 14% 12% tekst//Ronald Jonges fotografie Louis van de Vuurst Met Sovjetsterren bestikte bontmutsen en statige officierspetten. Meer ver wijzingen naar het nabije verleden zijn, op het eerste gezicht, niet te vinden in het centrum van Praag. Het communistische verleden is voltooid verleden tijd. Oude, grauwe en grijze bouwsels zijn vervangen door nieuwbouw. De hipste kledingmerken zijn gevestigd in de aloude stad. Praag ademt levens lust. Verrassend veel rondkuierende Ajax-fans blijken geïnteresseerd in de mutsen en petten. Een enkeling neemt genoegen met een T-shirt, waarop een Russisch tekstje staat afgedrukt. Van de boodschap geen idee, maar het kleinood past uitstekend in de categorie 'leuk souvenir'. Een vrolijke groet uit het vernieuwde Praag. Het had de vertaling kunnen zijn. Oostbloktijden zijn definitief voorbij. Zoveel is wel duidelijk in de hoofdstad van Tsjechië. De Karelsbrug is een toeristische trekpleister. Geen spoor meer van leger, onderdrukking of geheime dienst. Liefkozende stelletjes en andere, vaak druk fotograferende, toeristen geven de hotspot een vrolijke aanblik. Praha presenteert zich als een prettig optimistische stad met flair. Een stad met de blik richting toekomst. In elk geval tot vlak voor de aftrap van Sparta Praag - Ajax. Vijf Tsjechische jongetjes heetten het publiek in de Toyota Arena ver voor de aftrap koukleumend welkom. Flarden uit een grijs verleden waaien plots over. Rillend houden de kortgemouwde jochies elk een eigen vaandel in de aanslag. Als beide ploegen eindelijk het knollenveld betreden, ontvangen de vaandelzwaaiers Het Signaal. Een mengelmoes van mars- en popmuziek is blijkbaar het sein om de mini-parade te beginnen. Terwijl de spelers elkaar een prettige wedstrijd toewensen, marcheert het kwintet vlaggers er lustig op los. In marsloop voltooien de jonge Tsjechen hun taak. Wat wil je ook: de koppies ogen extra bleek vanwege de kou. De benen waren al melkwit, de hoofden van de jongens zijn dat in het voorbije kwartier vanzelf geworden. In de Amsterdam ArenA zijn het ruim vijftigduizend supporters die vlaggend vrolijkheid en sfeer maken. Hier in Praag leeft slechts een handjevol sup- portertjes zich uit met een vlag. Ondergaan de vlaggenisten een belangrijk onderdeel van hun Spartaanse opvoeding? Of verwijst het opzwepend bedoelde tafereeltje regelrecht naar een aloude Oostbloktraditie? Een ge woonte uit de tijd van het IJzeren Gordijn. Heeft niemand de koukleumende binkies trouwens kunnen voorzien van een Sparta Praag-shirt met lange mouwen? Bijna alle toeschouwers en spelers van Sparta Praag zijn goed gekleed op het koude weer. Alleen de Praagse Jaap Stam - Sparta-captain Tomas Sivok - lijkt zich weinig aan te trekken van het koude weer. De Tsjech start het duel met opgestroopte mouwen. Wellicht toont de aanvoerder zich daarmee 'gewoon' solidair met vijf jonge landgenoten. Ouderwetse solidari ties van voor de val van het gordijn... Sparta-aanvoerder Tomas Sivok belaagt George Ogararu. ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 51