Achtergrond Michel Kreek: 'Alle spelers houden altijd een voorkeur, maar het gaat erom dat ze hun zwakke been functioneel leren gebruiken.' FOTO; LOUIS VAN DE VUURST stimuleerde dat wel altijd bij ons, dat we ook tegen een muurtje gingen trappen met het rechterbeen. Ik ben misschien geen Sneijder, maar ik kan me aardig redden met mijn rechterbeen. Onder Louis van Gaal hebben we heel veel met rechts geoefend op passen en trappen. Toen zag ik mijn rechterbeen met sprongen vooruit gaan. Op een gegeven mo ment kon ik toch met mijn rechterwreef een harde bal over dertig meter geven.' Ook rechtspoot John van den Brom werkte pas bij Ajax structureel aan het verbeteren van zijn 'verkeerde' been. 'Mijn linkerbeen was niet top. Ik liep vaak om mijn linkerbeen heen, zodat ik de bal met buitenkant rechts kon nemen. Dat beheerste ik wel vrij goed. In mijn Ajax-tijd moest ik opeens elke dag allerlei trainingsvormen met beide benen doen. Zelfs op die leeftijd zag je nog wel verbetering, maar het was niet zo dat ik ineens met gemak tien ballen met links over dertig meter kon wegleggen. Zeker niet. Maar vanaf dat moment dacht ik minder na als er een bal voor mijn linkerbeen lag. Dan doe je het gewoon en loop je er niet meer omheen.' Creativiteit Over linksbenige spelers wordt vaak beweerd dat ze creatiever zouden zijn dan rechtsbenigen, maar niet alle oud-Ajacieden kunnen zich in die stelling vinden. Van den Brom: 'Linkspoten worden vaak geromantiseerd. Als het over linksbenige spelers gaat, haalt men vaak de absolute toppers erbij. Dat zijn hele fijne, technische spelers. We moeten ons Aiax Maaazine daar niet op blind staren.' Kreek: 'Uitzonderlijke spelers zie je ook onder de rechtsbenigen.' Roy: 'Omdat er minder linksbenige spelers zijn, vallen creatieve linksbenige spelers gewoon meer op.' Van den Brom weer: 'Als maar twintig procent van de spelers linksbenig is, maakt ze dat al snel bijzonder.' De anderen zijn meer overtuigd van de creativiteit van de linkspoot. Frank de Boer: 'Het spel van linksbenigen ziet er vaak eleganter uit, vooral bij de spelers die stijf links zijn. Linkspoten hebben iets speciaals, vind ik. Het zijn vaak de spelers die het publiek graag wil zien. Omdat ze soms verrassende oplossingen kiezen.' Mühren: 'Voetballers als Van Persie en Robben, en vroeger Van Hanegem en Piet Keizer, hebben toch iets extra's, zijn leuker om naar te kijken. Ik denk dus wel dat de "crea tiviteit van de linkspoot" bestaat, maar verklaren kan ik het niet. Mij is alleen weieens uitgelegd dat het iets met hersenhelften te maken heeft.' Ook volgens wetenschapper Jan van Strien zit in het fabeltje misschien toch een kern van waar heid. 'Een "standaardmens" is rechtshandig en rechtsvoetig. Hij heeft zijn taalfuncties netjes in de linkerhersenhelft zitten en de wat meer ruim telijke vaardigheden in de rechterhersenhelft. Bij mensen zonder "rechtshandigheidsgen" vertoont de bouw van de hersens meer symmetrie, de her senhelften verschillen minder van elkaar. Er zijn in ieder geval aanwijzingen dat linkshan- digen over het algemeen iets betere sporters zijn dan rechtshandigen. Dat is niet het onverwacht heideffect, maar ook het idee dat zij door de meer symmetrische organisatie van hun hersenen hun aandacht beter over beide zijden van hun lichaam hebben verdeeld. De standaardmens is meer gericht op de rechterkant van zijn eigen wereld, zijn eigen lichaam. Linkshandigen lijken een betere coördi natie te hebben aan twee kanten en dat zou ook kunnen gelden voor linksvoetigen. Ik heb niet zo veel verstand van voetbal, maar ik kan me voorstel len dat een voetbalteam linksvoetigen extra goed kan gebruiken.' Bryan Roy: 'Als je echt tweebenig wilt worden, moet je daar thuis veel aan doen.' FOTO: LOUIS VAN DE VUURST

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 50