Linkshandigheid en linksvoetigheid Frank de Boer: 'Ook de linker centrale verdediger zou linksbenig moeten zijn.' FOTO: LOUIS VAN DE VUURST naar de voetbalkwaliteiten van een speler. Omdat linksbenige spelers in de minderheid zijn, komt het er vaak op neer dat ze op links staan en niet in het centrum.' De anderen gaan nog een stapje verder. De Boer: 'Voor het systeem is het het beste om minimaal vier linksbenige spelers te hebben. Niet alleen aan de linkerkant, maar ook als linker centrale verdediger. In het centrum begint vaak de opbouw. Het is een stuk lastiger om de opbouw te verzorgen als je met je linkerbeen uitkomt en je bent rechts.' Mühren: 'Ik speel noodgedwongen met een rechtsbenige speler op de linksbuitenpositie, ook omdat hij daar beter tot zijn recht komt, maar in principe ben ik het met Frank eens. Vier linksbenigen is het ideaalplaatje.' John van den Brom: 'En natuurlijk kun je ook in de as met linkspoten uit de voeten. Centraal maakt het eigenlijk niet uit of een speler links- of rechtsbenig is, dan kies je gewoon voor de beste.' Verkeerde been Zowel links- als rechtsbenige spelers worden tij dens de jeugdopleiding uitgebreid gestimuleerd om ook hun verkeerde been te gebruiken. De meesten sturen hun spelers voor de training wat eerder naar buiten om vast te gaan oefenen met hun verkeerde been. De Boer: 'Als je zoiets drie keer in de week tien minuten oefent, is dat een half uur extra. In die dertig minuten kunnen ze misschien wel drie honderd ballen trappen met hun verkeerde been. Dan zul je binnen een paar maanden vooruitgang zien.' Michel Kreek: 'We willen in ieder geval bij elke training de sterke punten sterker maken en de zwakke punten verbeteren. We stimuleren dus dat alle oefeningen met twee benen worden uitgevoerd. Alle spelers houden altijd een voorkeur, maar het Dr Jan van Strien doceert biologische psychologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Van Strien is gepromoveerd op een onderzoek naar de relatie tussen taalfuncties van de beide her senhelften en linkshandigheid. Hoewel er veel theorieën bestaan over de oorzaken van links- en rechtshandigheid zijn de meeste wetenschappers het er volgens hem wel over eens dat rechts- handigheid erfelijk bepaald is. 'Het idee is dat tweederde van de mensen in aanleg rechtshandig is, eenderde niet. Als je die genetische aanleg niet hebt, gaat het toeval een rol spelen. Van de mensen zonder "rechtshandigheidsgen" wordt uiteindelijk iets minder dan de helft linkshandig, zo'n dertien procent van de totale bevolking. De anderen worden rechtshandig. Een belangrijke sociale factor daarbij is dat we in een rechtshandige samenleving leven. Veel apparaten zijn met name voor rechtshandigen ontworpen. Denk bijvoorbeeld maar aan de schaar, het fototoestel, de geldgleuf in automaten, de blikopener en de computermuis. En ook het schrijfonderwijs is gericht op rechtshandigen.' Hoewel de meeste linkshandigen ook linksvoetig zijn, bestaat er tussen linkshandigheid en links voetigheid geen direct verband. Frank de Boer is bijvoorbeeld linksvoetig en rechtshandig, bij zijn tweelingbroer Ronald is het precies andersom. FC Utrecht heeft negen linksbenige spelers die al lemaal linkshandig zijn, maar bij Ajax schrijven vijf van de zeven linkspoten met hun rechterhand. Dr. Van Strien: 'Bij de mensen zonder het "rechtshandigheidsgen" zie je alle mogelijke combinaties. In het algemeen komt linksvoetigheid iets vaker voor dan linkshandigheid: ongeveer een op de vijf mensen is linksvoetig. Waarschijnlijk omdat linksvoetigheid iets minder wordt beïnvloed door sociale factoren. Juist daarom zou linksvoetigheid een interessant terrein kunnen zijn voor nader onderzoek.' gaat erom dat ze hun zwakke been functioneel leren gebruiken.' Frank de Boer: 'Alle pass- en trap- vormen doen we eerst rechtsom en daarna linksom, zodat de spelers verplicht worden om hun zwakke been te gebruiken. Ook bij de technische training met Simon Tahamata moeten ze alle oefeningen met beide benen uitvoeren. Je ziet dat ze dan snel vooruitgaan.' Michel Kreek: 'Je kunt tweebenigheid toch het beste op jonge leeftijd aanleren, hoe ouder je wordt hoe lastiger bepaalde patronen inslijpen. Bij de E'tjes doen ze het spelenderwijs.' Het effect van de training op tweebenigheid is bij de ene jeugdspeler veel groter dan bij de andere. Bryan Roy: 'Ondanks het feit dat sommigen al jaren bij Ajax spelen, zie je dat de meeste spelers een sterke voorkeur houden voor het eigen been. Het hangt vooral van de discipline van de speler zelf af of zijn verkeerde been wel of niet goed is. Als trainers proberen we het zo goed mogelijk te doen, maar als je echt tweebenig wilt worden moet je daar thuis heel veel voor doen. En natuurlijk enige aanleg hebben.' Frank de Boer: 'Ik denk zeker dat meer spelers net zo tweebenig kunnen worden als Sneijder, maar dat is interesse van het jongetje zelf. Thuis tegen een muurtje trappen met links en rechts, hooghouden met twee benen of juist met je verkeerde been...' Arnold Mühren: 'Vroeger kregen mijn broer en ik van mijn vader een handdoek om ons verkeerde been en dan mochten we alleen daarmee trappen. Maar als hij even niet keek, deed ik het toch met links. Bij de trainingen probeer ik er daarom bovenop te zitten. Vergeet trouwens niet dat er ook voetballers zijn die met één been meer kunnen dan een ander met twee. Denk maar aan een speler als Willem van Hanegem. Ze staan altijd goed ten opzichte van de bal, weten van tevoren precies hoe ze naar hun goede been moeten draaien. In zo'n geval maakt het niet uit of een speler twee benig is of niet.' Fluwelen traptechniek Zelf stond Arnold Mühren - net als zijn drie colle ga's - vooral bekend om zijn fluwelen traptechniek Urbv Emanuelson. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST Ajax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 48