Achtergrond Ongeveer twintig procent van alle voetballers is links benig. In de eredivisie ligt hun aandeel zelfs op vijfentwintig procent. Hoe belangrijk zijn die links benige spelers eigenlijk voor het functioneren van een elftal? En zijn linksbenigen echt zo creatief? Een wetenschapper, een hoofd jeugdopleiding en vier linksbenige Ajax-trainers praten over de waarde van de linkspoot. tekst Jeroen Kleijne 'Bij het samenstellen van de jeugdteams zoeken we altijd naar een goede balans tussen links en rechts,' vertelt John van den Brom, hoofd van Ajax' jeugd opleiding. 'Het streven is om in elk jeugdteam van Ajax zeker zes linkspoten te hebben. Ondanks het beperktere aanbod is scouten van linksbenigen niet moeilijk. Het is gewoon een kwestie van zoeken in de leeftijdscategorieën waar je linksbenige spelers nodig hebt. Als je echt gaat zoeken, vind je ze altijd. Bovendien laten we ze in de opleiding al heel snel met twee benen trappen, zodat ze zo goed mogelijk tweebenig worden. Onze jeugdspelers zullen heus niet allemaal Wesley Sneijders worden, maar we streven wel naar tweebenigheid.' Op de Toekomst werken vier linksbenige oud- Ajacieden als trainer: Michel Kreek (El), Frank de Boer (Dl), Arnold Mühren (C2) en Bryan Roy (BI). Kreek heeft in zijn selectie van zestien vier linksbenige spelers (van wie één keeper), Roy en De Boer hebben vijf linkspoten onder hun hoede en Mühren spant de kroon met het streefgetal van zes linksbenigen (één keeper). Alle vier vinden ze het belangrijk om linksbenige spelers in hun team te hebben. Arnold Mühren: 'Linksbenige spelers zijn belangrijk voor de balans in je elftal.' Michel Kreek: 'Als je een rechtsbenige speler op links zet, zal hij automatisch naar binnen trekken. Omdat Ajax graag over de buitenkanten aanvalt, is het prettig als je buitenspelers buitenom kunnen passe ren.' Bryan Roy: 'Je hebt minimaal drie linksbenige spelers nodig. Een linksback moet een goede in- speelpass kunnen geven. De linkshalf moet de links buiten beter kunnen maken, de linksbuiten moet een goede voorzet hebben. Een basisvoorwaarde voor alle drie is dus een goed linkerbeen.' Kreek weer: 'Voor de centrale posities kijk ik puur Piet Keizer, zonder twijfel de beroemdste linkspoot uit de Ajax-school. FOTO:GUUS DE JONG ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 47