De buitenstaander 'DE KNAPSTE IS ADRIAN MUTU, DE BESTE ALLER TIJDEN IS JOHAN CRUIJFF EN DE BESTE VAN DIT MOMENT ZIJN RONALDINHO EN WAYNE ROONEY' Wie is Nada van Nie? Natuurlijk praatte ik veel met Bryan als het met hem wat minder ging, maar dat is in iedere relatie volgens mij gewoon. Wij hebben altijd een gelijk waardige relatie gehad en ik ben niet zijn moe der... Een spelersvrouw kan niets bijdragen aan het voetbal, dat moet de man echt zelf doen.' Mijn leven als voetbalvrouw Eenmaal terug in Amsterdam maakte Van Nie een serie programma's onder de naam 'Mijn le ven als voetbalvrouw'. Het programma trok veel kijkers en was een succes. Van Nie: 'Ik was na al die tijd in het buitenland zelf erg nieuwsgierig geworden of andere vrouwen dezelfde ervaringen als ik hadden. De meeste voetbalvrouwen die ik benaderde, zeiden ja. Ik nam het programma voor uitzending intensief met ze door, om ver velende verrassingen achteraf te voorkomen. Ik wilde graag dat zij zich veilig bij mij voelden. Wat dat betreft was het een groot voordeel dat ik zelf vrouw van een voetballer ben geweest. Bryan en ik hebben natuurlijk ook regelmatig met journalisten te maken gehad. Dan krijg je ook weieens mensen over de vloer. Zo is het voorgekomen dat iemand om zich heen keek, de boekenkasten zag en zei: "Goh, lezen jullie ook?" Ja, er zijn veel vooroordelen over voetballers en voetbalvrouwen.' Zijn er ook voetbalvrouwen geweest die niet in jouw programma wilden verschijnen? 'Ja, die zijn er ook geweest. In sommige gevallen zal het de vrouw zelf geweest zijn die dat besliste, in andere gevallen de man. Maar daar vroeg ik niet naar. Als iemand niet wilde, respecteer ik dat.' Ongevraagd en spontaan begint ze ineens te vertellen over de druk die er op jonge spelers ligt, nu nog meer dan in het verleden. Van Nie: 'Het valt echt niet mee voor een jongen van twintig om iedere week de druk van het presteren te moeten voelen. Bryan had het daar vroeger ook altijd zo moeilijk mee. Voor de jongens van nu is dat alleen maar erger geworden, want er gaat verschrikkelijk veel geld in het voetbal om. Bovendien is het niet normaal als je op je twintigste zwemt in het geld, het is geen logische opbouw van je leven. Feitelijk is het krijgen van een kind een soort eerste mijlpaal in je leven. Eventuele rijkdom bereik je pas op je 45ste of 50ste. Als een jonge voetballer dan plotseling in een Ferrari rondrijdt, is dat niet logisch. Dat hoort niet op die leeftijd, dan gaat het te snel. Daarom heb ik bewondering voor voetballers die er, ondanks hun topinkomen, in slagen om vrij normaal te blijven. Want die jongens hebben echt een raar leven: ze hebben nooit geldzorgen, als ze uitgaan kunnen ze de meisjes als het ware uit kiezen en iedereen reageert anders op je. Probeer dan maar eens normaal te blijven. Zeker op die jonge leeftijd.' Als je nu terugkijkt op jouw periode als voetbalvrouw, heb je dan spijt van de beslissing om op 24-jarige leeftijd je eigen loopbaan tijdelijk op het tweede plan te zetten? Van Nie: 'Nee, zeker niet. Het was een bewuste keuze die op dat moment logisch was. Vandaag de dag ben ik weer met mijn eigen dingen bezig en sta ik iedere dag vrolijk op: "Wow, wat is mijn leven eigenlijk leuk", realiseer ik me dan. Toen was mijn leven ook oké, maar op een andere manier.' Heb je nu nog plannen en ambities of wacht je af wat je pad kruist} Half verontwaardigd: 'Man, of ik plannen heb? Enorm veel! Ik houd van ondernemen en wacht bijna nooit af of er iets op mijn pad komt. Ik neem graag zelf het initiatief. Ik heb mijn eigen produc tieonderneming, Van je af Productiesdie leid ik samen met Conny Schalke. Ik zou heel graag een documentaire over Ajax maken. Maar er zijn ook veel andere producties die wij op ons nemen. Het is echt fantastisch werk om te doen. Ik heb net de laatste hand gelegd aan een programma met en over Candy Dulfer, waarvan ik zelf de regie heb gedaan. Mijn belangrijkste doel is het om mensen te raken, om dingen te maken die de mensen iets doen. Ik ben zelf trouwens ook heel open en eerlijk.' Naam voluit: Nada van Nie Geboren: '5 januari 1967 in het OLVG in Amsterdam, hetzelfde ziekenhuis waar ook Bryan is geboren.' Huidige woonplaats: Amsterdam Burgelijke staat: Gehuwd, twee kinderen School/opleiding: Montessori Lyceum, havo. Examen gedaan op de Joke Smit school Zelf gevoetbald bij: 'Niet gevoetbald, wel gebasketbald en gesoftbald.' Mooiste actie van Nada van Nie? 'Het krijgen van twee kinderen. Dat is een goede actie geweest.' Favoriete voetballer: 'De knapste is Adrian Mutu, de beste aller tijden is Johan Cruijff en de beste van dit moment zijn Ronaldinho en Wayne Rooney.' Welke speler zou Ajax moeten aantrekken? 'Jeetje! Mogen het er twee zijn? Dan zeg ik Ronaldinho en Beckham. De laatste voor de sfeer. Beetje glamour erbij kan geen kwaad.' Mooiste wedstrijd ooit gezien? 'Alle wedstrijden op het EK in 1988. Dat toernooi zal ik nooit vergeten.' Politieke partij? 'Ik ben er nog niet uit. (Het interview vindt twee dagen voor de verkiezingen plaats, JvdB) Ik heb alle debatten gevolgd. Uit de stemwijzer rolde PvdA, maar ik heb natuurlijk ook een eigen onderne ming... Ik ben een zwevende kiezer, wie weet wordt het D66.' Vindt ontspanning in: 'Wandelen met de hond en lezen.' Boek of film? 'Wow, dat is moeilijk! Allebei, maar als ik moet kiezen zou ik toch film zeggen. Hoewel, boeken zijn me even dierbaar. Ik lees nu Mijn vrijheid, van Ayaan Hirsi Ali.' Huntelaar of Van Nistelrooij? 'Huntelaar, want hij is Ajacied.' Wel of geen Gouden Kooi'Geen. Ik vind het verschrik kelijk.' Roken of drinken? 'Drinken. Met roken ben ik twee jaar geleden gestopt.' januari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 45