ONTGOOCHELD ZLTN WONDE AJAX LIKT Historische grond Actie van de Noorse doelman Arne Amundsen voordat de toestormende Soren Lerby gevaarlijk kan worden. Links Dick Schoenaker. FOTO: ARCHIEF AJAX voetbalmuseum in Ullevaal. Ook de burelen van de Noorse voetbalbond zijn in het stadion gevestigd, evenals die van vaste bespeler FC Lyn. Daarnaast speelt nog een andere hoogste divisieclub uit Oslo al haar thuiswedstrijden in Ullevaal: Valerengen. Het is een mooie samenwerking tussen twee clubs die vanwege hun 'afkomst' (respectievelijk een 'be tere' buurt en een 'arbeidersbuurt' van Oslo) in vroeger tijden op gespannen voet met elkaar ston den. In de winterperiode wordt er overigens niet ge voetbald in Noorwegen. In Ullevaal zijn dan onder meer cross country races te zien (en te horen!). CC 65838 Ajax bezocht Ullevaal in een periode dat de he vige koude weer in aantocht was. In het dure hotel Globetrotter waar Ajax bivakkeerde, was de ontvangst niet echt warm. Nadat de selectie in het 'beste' trainingspak, het zogeheten wandelkos tuum, de eetzaal had betreden, maakte de leiding van het hotel bezwaar tegen de in hun ogen te sjofele kledij van de voetballers. Pas na langdurig overleg mochten de spelers blijven, als ze maar bij volgende bezoekjes in het 'strakke pak, inclusief stropdas' gekleed zouden gaan. En niemand minder dan Dick Bokhof, een al twaalf jaar in de Noorse hoofdstad wonende Nederlander die Ivic bij eer dere trips naar Lillestrom begeleid had, kwam met een kledingadvies voor de wedstrijd. 'Het gebeurt hier in deze tijd regelmatig dat er om half acht, acht uur een enorm koude bergwind opsteekt. Ik heb hier wedstrijden gezien tegen Turken en Fransen die bij wijze van spreken geen stap meer konden verzetten omdat het ineens een paar graden vroor. Ik raad Ajax aan om in maillots te gaan spelen.' Ajax-trainer Ivic uitte zijn bezorgheid over de kwa liteit van de grasmat, waar op kale plekken harde stukken kunstgras waren geplant. Het meest bevreesd was Ivic voor de spelhervattin gen van de thuisploeg. Nummer 10 Tom Lund kon met zijn prachtige traptechniek de bal gevaarlijk voorgeven. Dat deed hij niet voor niets, hoewel de club in naam nog amateur was. Lund ontkende de werkelijkheid echter niet: 'Als het goed gaat kun nen we in de competitie tien- tot vijftienduizend kronen (zo'n 3000 euro) verdienen.' De blijkbaar autogekke verslaggever van Het Parool wierp zich op het wagenpark van de spelers van de thuisclub: zeventien Honda Civics telde hij. 'Knalgeel zijn ze, die Japanse wagentjes en de kentekens variëren van CC 65835 tot CC 65857.' De auto's waren een cadeau na het kampioenschap van vorig seizoen. Maar, zo schreef verslaggever Dick van Gangelen verder: 'De CC 65838 van vedette Tom Lund ontbreekt. De ooit door Ajax begeerde ster komt lopend naar de training, omdat zijn huis nauwe lijks tweehonderd meter van Lillestroms veld is verwijderd.' Dieptepunt Met zoveel informatie vooraf was het opmerkelijk dat Ajax zich in de openingsfase toch in de luren liet leggen. Bij de eerste de beste hoekschop mikte Lund de bal op het hoofd van Gunnar Lonstad, die raak kopte. Binnen het kwartier stond het 2-0, na alweer een corner van Lund en een kopbal van Tor Egil Johansen. Met kunst en vliegwerk hield Ajax de schade beperkt tot 2-0. De 20.000 toeschouwers op de tribune, nog altijd een clubrecord, klapten hun handen stuk voor hun Lillestrom. Ruud Krol had zich zijn vijftigste Europa Cupwedstrijd anders voorgesteld: 'We zijn niet met ons vak bezig.' Bij beide treffers maakte Rob Tervoort een niet al te zekere indruk. De jeugddoelman was al enige wedstrijden de vervanger van de langdurig gebles seerde Piet Schrijvers. Tegen Roda JC had hij ook al een onzekere indruk gemaakt. In de return werd hij vervangen door Peter Jager. Ajax nam daarin met een 4-0 zege revanche voor de wanprestatie in Oslo, waarover de Volkskrant kopte: 'Dieptepunt in bestaan Ajax'. René Notten zal dat een zorg zijn geweest; hij vertrok al snel naar Feyenoord. lanuarl 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 41