Historische grond voetballer. Dan moeten ze de transfersom daar ook maar op aanpassen. Ze hebben in Noorwegen drie dagen om daarover na te denken.' Boerderij Bij Lillestrom was de stemming wat rustiger. De club verheugde zich op de confrontatie met de in ieder geval in naam gelouterde opponent. Zo groot was het enthousiasme dat men eigen plaats en dus eigen stadion (Arasan) verliet en zo'n twintig kilometer uitweek naar het grootste stadion van het land, het in Oslo gelegen Ullevaal Stadion. Het stadion was vernoemd naar een boerderij die tot in de twintigste eeuw op de plek stond waar in 1926 het stadion verrees. (Een vergelijkbare historie kende het in 1996 gesloopte Ajax-stadion in de Watergraafsmeer. Dat was ooit gebouwd op de plek waar ook een boerderij had gestaan, hoeve Voorland. Alleen werd in dit geval niet het stadion zelf maar het geheel van de achter het stadion gele gen bijvelden naar Voorland genoemd.) Lange tijd had het eenvoudige Ullevaal een bijna net zo rus tieke uitstraling als de boerderij die er eerst stond. Wel was het er druk als de Noorse bekerfinale er gespeeld werd, vanaf 1947 ieder jaar. Voor de eerste finale na de Tweede Wereldoorlog kwamen maar liefst 158.000 verzoekjes voor een kaartje, onge veer vijf keer zoveel als de capaciteit van het sta dion toeliet. Het recordaantal toeschouwers bij een voetbalwedstrijd bedraagt 35.495 bij Noorwegen - Zweden in 1935. Evangelist Billy Graham trok er bij een 'spreekbeurt' in 1955 nog zo'n vijfduizend meer; de bezoekers konden immers ook óp het veld staan. Géén wonder, dus. Het Ullevaal Stadion was een van de eerste stadions in Europa waar de commercie een flinke greep op kreeg. Coca Cola liet midden jaren 1980 een tribune aan de westelijke kant herbouwen. Van de straat af gezien was het bijna niet meer mogelijk om een voetbalstadion te herkennen in het geheel van supermarkt, kantoren en winkels. Het waren vooral de lichtmasten boven het complex die nog de aanwezigheid van een voetbalstadion verrieden. Vanaf het veld gezien was die Coca Cola-tribune weer vooral een voetbalgebeuren (van de aanwe zigheid van een enorme supermarkt was weinig te merken), maar vergiste je je weer wel in de bovenste rij ramen: die leken bedoeld voor skybox-achtige ruimten, maar ze behoorden bij de in en achter die tribune gebouwde kantoren. In het huurcontract stond uitdrukkelijk vermeld dat de kantoren niet gebruikt mochten worden om naar het voetbal te kijken! Opmerkelijk record Het Noorse voetbalelftal speelt al zijn thuiswed strijden in het Ullevaal. Het land heeft een opmer kelijk record: het verloor nog nooit van Brazilië. In 1997 versloeg Noorwegen de Zuid-Amerikanen zelfs in Ullevaal (4-2). Radiopresentator Bjorge Lillielien kon ooit op veel landelijke instemming rekenen nadat hij na afloop van een in Ullevaal gewonnen kwalificatieduel tegen Engeland heerlijk doordraaide en riep: Margaret Thatcher, I have a message for you: your boys took a hell of a beatingHij herhaalde deze boodschap met an dere Britse regeringleiders als Winston Churchill. Men heeft het er nog over, in Ullevaal. Heden ten dage is Ullevaal flink gemoderniseerd. Het stadion is sinds 1999 volledig overdekt en heeft met een capaciteit van 25.572 louter zitplaat sen. Sinds 2002 bevindt zich het nationale Het nationale stadion van Noorwegen oogt van buiten als een kantorencomplex, maar is van binnen een echte voetbaltempel. FOTO: 0MNIPRESS januari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 39