Afgang in het Ullevaal Stadion Gunnar Lonstad scoort het eerste doelpunt voor Lillestrem. Vanaf links: een heviq gebarende Johan Zuidema, Lenstad, Birkelund en de verslagen Rob Tervoort. FOTO: ARCHIEF AJAX Met het toenemen van de druk speelt rond Europa Cupwedstrijden weieens een 'affaire', en dat blikt lekker vooruit. En, in dit geval, lekker terug. In september 1977 rommelde het binnen Ajax en trainer Tomaslav Ivic besloot tot het nemen van maatregelen: René Notten zou niet meegaan naar de Europa Cupwedstrijd tegen Lillestrom in het nationale stadion van Noorwegen, Ullevaal. Ironisch genoeg bleef juist Notten daarmee een afgang bespaard. tekst //Marcelle van Hoof In 1977 was Ajax voor het eerst sinds de 'gouden' periode van begin jaren zeventig landskampioen gefvorden. Dat betekende au tomatisch een terugkeer in het toernooi dat Ajax zoveel faam had bezorgd: het Europa Cuptoernooi der landskampioenen, de voorloper van de Champions League. In de nationale compe titie liep het in september 1977 niet gesmeerd; de zondag voor de eerste Europa Cupwedstrijd tegen de semiprofs van Lillestrom ging Ajax keihard on deruit bij Roda JC: 4-1. Trainer Ivic wees een zon debok aan: middenvelder René Notten, die dit sei zoen al niet meer op een basisplaats kon rekenen en weg wilde. 'Hij is niet genoeg geïnteresseerd. Hij is voor de helft met zijn vertrek bij Ajax bezig en voor de helft met de wedstrijden die hij voor ons moet spelen. Ik heb hem dat duidelijk willen maken, in het belang van de voetballer Notten en in dat van Ajax.' De banneling zag het uiteraard anders: 'Hij vindt dat ik niet voldoende werk en loop. Hij wil van ons allemaal alleen maar lopers maken, ook al gaat het ten koste van het spel.' De voetballer stond volgens hemzelf niet alleen in zijn kritiek: 'Ik weet zeker dat negentig procent van de spelers achter me staat. Ze vinden het een idiote beslissing om me thuis te laten. Sommigen uitten zelfs het dreigement om ook thuis te blijven, maar dat heb ik ze afge raden.' Notten was overigens wel naar Schiphol getogen, niet om de spelers uit te wuiven maar om het bestuur van Ajax te verzoeken om in Oslo over een redelijk transferbedrag na te denken. 'Ivic behandelt me op dit moment als een derderangs AiaxMaaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 38