Museumstukken @TDK IciTROËN^ Het Ajax Museum 37 ajax Maar de behoefte aan een eigen blad groeide sterk omdat natuurlijk niet alle leden geabonneerd waren op deze bladen, en omdat ook niet alle leden dagelijks of wekelijks 'op de club' kwamen. Toen in 1916 Ajax bovendien steeds sterker werd, en als tweedeklasser 'met de vingers in de neus' clubs uit de eerste klasse ver sloeg, groeide ook het vertrouwen in eigen kunnen. Dit alles leidde tot een geslaagde poging een eigen clubblad te maken. Op 3 december 1916 ver scheen het eerste proefnummer van het Clubnieuws der A.F.C. Ajax. Het was een initiatief van Ajax- secretaris (en scheidsrechter) Jan Grootmeijer en het Ajax-lid Dirk Knecht. Trillend van trots presen teerden zij hun geesteskind met - on der meer - de volgende geestdriftige woorden: 'Een eigen cluborgaan! 'n Ajax-clubnieuws! 'n Periodiek, be vattende het lief en leed van Ajax. Clubannalen, waarin zullen worden opgeteekend de voornaamste ge beurtenissen, en die zullen vormen het geschiedenisboek van Ajax... óns geschiedenisboek dus.' Ze kondigen de komst van 'het eigen lijfblad aan' maar er moet eerst geoefend worden, vandaar dit eerste proefnummer. En er is 'meer dan dit'. Het clubblad dient 'de intensievere bevordering van den clubgeest Het clubor- Sober omslag van Ajax-nieuws uit de jaren tachtig. gaan is als een electrische centrale. Er wordt kracht verzameld ten pro- fijte van de geheele gemeenschap.' De lofzang over de samenbindende werking van het cluborgaan gaat nog even door, maar dan komt er een 'echter'. Het clubblad moest wel gesteund worden door de leden, met woorden én met geld: twee gulden per jaar ging het blad maar liefst kosten (voor dat bedrag werd het wél thuisbezorgd). Feestelijk De officiële aanbieding heeft onge twijfeld een feestelijk karakter gehad, want in het museum is de foto zien waarop een groepje Ajax-supporters poseert met een exemplaar van dit proefnummer. Het proefnummer zelf ligt er trouwens ook. Maar of de Ajax-leden werkelijk enthousiast waren, is niet helemaal duidelijk. In het tweede proefnummer, dat twee weken later verscheen, klaagde de redactie al over het gebrek aan in teresse: 'Hoe aangenaam wij ook getroffen zijn door de hartelijkheid, waarmede door velen ons eerste geesteskindje is binnengehaald, en hoe gevoelig wij ook zijn voor de be tuigingen van instemming van meer dan ééne zijde ontvangen, moeten wij toch verklaren, dat de aandacht door de Ajax-leden aan het eerste Twintig jaar geleden kreeg het clubblad zijn huidige naam, Ajax Magazine. proefnummer van het Clubnieuws geschonken, lange niet evenredig is aan de verwachting, die wij koester den.' Misschien was de prijs die men voor het blad betaalde te hoog of wellicht moesten de leden gewoon wennen. Desondanks besloot men door te gaan en verscheen het eerste échte nummer op 1 februari 1917. Er waren nog steeds niet genoeg abon nees, zodat men gedwongen was voor een sobere uitvoering te kiezen en het eigen beeldmerk niet in rood en zwart af te beelden, maar alleen in zwart. Dat scheelde een drukgang. De inhoud van het blad bestond geheel uit tekst: bestuursmededelin gen, gedichtjes, clubberichten, uit slagen, nog meer gedichtjes en korte wedstrijdverslagen. Er zouden ook 'mooie spelfoto's' komen, maar pas aan het eind van het jaar werd er een klein portretje geplaatst van 'papa Dade', een van de oprichters van Ajax. Het Clubnieuws der A.F.C. Ajax is sindsdien met wisselend succes, maar vrijwel ononderbroken blijven verschijnen. Het heeft tal van ge daantewisselingen ondergaan en vele naamswisselingen gekend. Nu eens heette het Rood Wit thuis, dan weer Ajax-nieuws en tegenwoordig Ajax Magazine. Het ziet er anno 2007 veel gelikter uit, want het moet nu ook op het schap in de supermarkt concur reren met andere bladen. Maar dat het daarin slaagt bewijst ook weer het nummer dat u thans aan het lezen bent. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelle-tjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reser veren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlich tingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen qeldt een aangepast programma). ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 37