De geboorte van een eigen cluborgaan Ter bevordering van de clubgeest In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen, documenten en foto's beschre ven die belangrijk zijn voor de geschiedenis van Ajax en daarom te bewonderen zijn in het Ajax Museum. Deze keer wordt er stilgestaan bij het prille begin van het blad dat u nu in handen heeft: het Ajax Clubnieuws. tekst Carel Berenschot Het Nederlandse voetbal was in zijn beginjaren nogal divers georgani seerd: het was een wirwar van voetbalbonden met een plaatselijk of regionaal karak ter of gebaseerd op godsdienstige of maatschappelijke en politieke begin selen. Gecommuniceerd werd er in die tijd via de bladen Het Sportblad en De Sportkroniek. Het eerste blad werd al opgericht in 1898 als 'Het goedkoopste weekblad gewijd aan Athletiek, Voetbal, Wielrijden, Cricket enz.'. Vanaf 5 oktober 1904 werd het ook het 'Officieel Orgaan van de Nederlandschen Voetbalbond' (NVB). Het blad werd in 1922 opgeheven, waarschijnlijk ten gevolge van de groeiende popula riteit van het blad De Sportkroniek. Oorspronkelijk was dit het 'Officieel Orgaan van de Nederlandsche Lawn- Tennis Bond, De Zuid-Hollandsche Lawn-Tennis-Bond en De Bataafsche Lawn-Tennis-Bond', maar er wer den ook berichten geplaatst van en over een aantal andere verenigingen, waaronder voetbalverenigingen. De Sportkroniek werd opgericht in 1904 en heeft tot 1966 bestaan. Vanaf de begintijd was het ook de spreekbuis van voetbalverenigingen en vanaf 5 maart 1919 werd het periodiek het officiële orgaan van de NVB. In het Nationaal Archief bewaart men in 106 banden alle exemplaren die ooit van het blad verschenen (zie ook: http://www.nationaalarchief. nl/knvb/knvb/knv22411 .htm). Proefnummer Net als de meeste andere voetbal clubs liet ook Ajax zijn officiële bestuursmededelingen plaatsen in Het Sportblad en De Sportkroniek. Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 36