eroveraar Sinds afgelopen zomer heeft Jong Ajax weer een Zuid-Afrikaanse speler in de gelederen: de 19-jarige Stanton Lewis, afkomstig van Ajax Cape Town. Hij tekende een contract voor vier jaar. De aanvaller is vastbesloten Europa te veroveren. 'Wacht maar tot ik mijn echte vorm terugheb.' tekst//Jeroen Kleijne fotografie Louis van de Vuurst Voordat Ajax Magazine op deze regen achtige donderdagmiddag de doopceel van Stanton Lewis kan lichten, moet de Zuid-Afrikaanse aanvaller eerst nog een half uurtje behandeld worden door fysiotherapeut Peter Hoogland. Lewis heeft in de competitiewedstrijd tegen Jong AZ een blessure opgelopen. 'Ik heb nog wat pijn aan mijn voet, omdat ik daar een trap tegen heb ge kregen. Maar het is geen ernstige bles sure, de komende wedstrijden ben ik gewoon inzetbaar.' Voor het interview in het restaurant van de Toekomst geeft hij de voorkeur aan Engels. 'Ik spreek een beetje Afrikaans en versta wel Nederlands, maar thuis ben ik gewend Engels te praten. Natuurlijk ga ik op Nederlandse les. Ik moet alleen even wachten tot Herman Pinkster (spelersbegeleider eerste en tweede elftal, JK) weer een cursus organiseert.' Stanton Lewis is opgegroeid in de wijk Bosmont in Johannesburg. Hij is een kind van gescheiden ouders en heeft een broer en een zus. 'Bosmont ligt in dezelfde regio als waar Steven Pienaar is opgegroeid. Aan de ene kant van de main street ligt het getto, aan de andere kant de middle class-wijk waar ik heb gewoond. Op elke hoek van de straat zie je buiten jongens rondhangen. Bosmont is niet zo gewelddadig als andere delen van Johannesburg, maar het is wel een wijk waar je 's avonds regelmatig het geluid van schietpartijen hoort. Je moet dus wel op je hoede zijn. Ik zorgde er zelf gewoon voor dat ik iedereen te vriend hield. Zo'n omgeving maakt je uiteindelijk alleen maar sterker. Op straat speelden we voetbal om geld. Alle spelers legden dan bijvoorbeeld tien rand in, de winnaars mochten de pot verdelen. Omdat er echt iets op het spel stond, begrijp je wel dat het soms hard tegen hard ging bij die partijtjes. Ik heb in die periode heel wat geld gewonnen, iedereen wilde mij in zijn team!' De eerste club van Lewis was Orlando Pirates. Nadat hij met zijn elftal een jeugdtoernooi had gespeeld in Frankrijk, werd hij geselecteerd voor Zuid-Afrika onder twaalf. 'Vervolgens werd ik gescout door Ajax Cape Town. Toen mijn trainer bij de Pirates ook nog eens ging werken voor Ajax Cape Town, was de keuze snel gemaakt. Op mijn veertiende verhuisde ik naar een gastgezin, waar ik samen leefde met vijf andere jongens. Het was in het begin best moeilijk. Ik moest het zien te redden zonder vader of moeder en met het zakgeld van mijn gastouders. Het was een behoorlijke opoffering, maar ik ben blij dat ik die keuze ge maakt heb.' Bij Ajax' satellietclub Cape Town werd de aanvaller elk jaar bevorderd naar een hoger team. Op zijn zeven tiende maakte hij zijn debuut in het eerste elftal. 'Bij Cape Town speelden we eigenlijk hetzelfde voetbal als Ajax: attractief en aanvallend. Een spelle tje dat mij zeker ligt, ik hou ervan om met "flair" te spelen. Het enige verschil is dat ik bij Cape Town als nummer tien speelde, een positie die ze in Amsterdam niet meer hebben. Ik onderscheidde me vooral door mijn assists en een paar goede goals, ook voor Jong Zuid-Afrika. Daardoor heb ik uiteindelijk de kans gekregen om te vertrekken naar Amsterdam.' Koud In februari van dit jaar hoorde Lewis voor het eerst over de belangstelling van Ajax. 'De CEO van Cape Town vertelde me dat Ajax mij volgde. Vanaf dat moment wist ik dat als die kans zou komen, ik hem dan ook moest grijpen. Dat gaf geen druk, maar het inspireerde me juist. Ik wist dat de vervulling van mijn droom om naar Europa te gaan steeds dichterbij kwam. In maart kreeg ik een uitnodiging voor een stage van twee weken bij Jong Ajax. Ik wist niet wat me overkwam: het was zo koud dat mijn vingers en tenen er bijna afvroren! Maar in de oefenwedstrijd tegen Argon scoorde ik de gelijkmaker. Een week na mijn Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 32