De eerste! Het debuut van John van den Brom 8 AUGUSTUS 1993 FEYEN00RD - AJAX 0-4 (0-1) Van den Brom in een van de eerste competitiewedstrijden van het seizoen 1993-1994 tegen zijn oude club Vitesse in duel met Glenn Helder. FOTO: LOUIS VAN DEVUURST dat als je ooit in Ajax 1 hebt gespeeld, ook al was het maar twee seizoenen in mijn geval, je toch een streep voor hebt. Maar je moet het natuurlijk wel waarmaken. De juiste mensen om je heen hebben is erg belangrijk. Ik volg veel mijn gevoel, maar wil me laten beïnvloeden. Ik ben een teamspeler, stel me kwetsbaar op en sta open voor andere ideeën, maar je moet wel met goede argumenten komen. Je doet het met elkaar, maar ik loop niet weg voor harde beslissingen. Het is nu mijn derde jaar bij Ajax en dan wordt het steeds gemakkelijker.' Fiets 'In vergelijking met twintig jaar gele den is de mentaliteit van de jeugdige voetballers erg veranderd. Dat heeft natuurlijk met de maatschappij te ma ken. Ze leven in een totaal andere we reld dan waarin ikzelf ben opgegroeid. Ze zijn sneller tevreden, gedragen zich gemakkelijk. Als ze iets willen hebben, vragen ze het en ze krijgen het. Dat maakt het niet moeilijker maar anders om met de jeugd hier om te gaan. Het is een interessante ontwikkeling, en daar praten we ook veel over. Hoe maak je ze harder, weerbaarder? Dat niet alles vanzelfsprekend is, dat ze bijvoorbeeld met het busje gehaald en gebracht worden. Dat ze ook weieens op de fiets mogen komen, dat niet je moeder je tas hoeft te dragen. Sommigen denken dat ze het al gemaakt hebben, maar ze hebben nog niks. Ze zitten pas in een opleiding. Uiteindelijk bepalen wij of spelers blijven of dat ze weg moeten. De concurrentie in het jeugdvoetbal is moordend, maar wij zijn toch Ajax. Het is een gegeven dat wij ook voor andere clubs opleiden, maar zolang er ook regelmatig talenten in Ajax 1 terechtkomen, zijn wij goed bezig. 'Toen ik hier terugkwam voelde het alsof ik nooit was weggeweest. Je ziet ook nog altijd dezelfde mensen, dat is de kracht van Ajax, dat heb je toch minder bij de andere clubs. Of ik mijn hart meer aan Ajax dan aan Vitesse verpand heb? Dat is een gewetens vraag. Het is voor mij toch allemaal begonnen bij Vitesse, ik heb er het langst gespeeld, en je zult van mij geen kwaad woord horen over Vitesse. Integendeel. Ik heb niet voor niets een seizoenkaart voor het leven gekregen, voel er nog steeds warmte als ik er kom. Maar Ajax zit ook in mijn hart.' Vriendschap Van den Brom was maar kort - twee seizoenen - Ajax-speler, maar hij was het wel in een bijzondere periode. 'Je moet niet vergeten dat die Ajax- lichting van 1993 fantastisch was. Geweldige voetballers en een ge weldige groep. Het was een relatief kleine groep, zestien, zeventien man. Er heerste vriendschap. Dat zie ik nog steeds terug nu ik met Silooy, De Boer, Kreek en zo werk. Ook toen ik weg was bij Ajax heb ik daar vriendschap pelijk contact mee gehouden. Van der Sar was hier onlangs, dan drinken we een kopje koffie en dan lijkt het of de tijd heeft stil gestaan. Dan is het meteen leuk. 'Alles klopte destijds; het elftal stond, we haalden resultaten: landskampi oen, Champions League. Ik ben trots en blij dat ik er gespeeld heb. Ik heb het eerste half jaar als laatste man gespeeld, daarna raakte ik mijn plaats kwijt aan Frank Rijkaard, die eerst op het middenveld speelde. Ik heb Van Gaal op momenten vervloekt, maar ik heb altijd begrepen waarom hij me ernaast zette. Op de bank heb ik ontzettend genoten van het spel. Ik voelde me volwaardig onderdeel van een uitzonderlijke groep. Spelers vin den zichzelf altijd beter dan degene die wél speelt, maar ik zou toch niet seri eus zijn genomen als ik had gevonden dat Rijkaard slechter op die positie was dan ik? Of Litmanen, op nummer 10, een plek waarop ik ook weieens speelde? Van Gaal hoefde me niet uit te leggen waarom ik niet speelde. Ik denk dat dat voor een trainer nog moeilijker was, om iemand ernaast te zetten die eigenlijk de kwaliteiten had om gewoon te spelen. Op de momen ten dat hij me nodig had, stond ik er. Dat was een kwaliteit die ik had. Ik heb in totaal zo'n vijftig wedstrijden gespeeld, voel me zeker ook niet mis lukt bij Ajax. 'Het enige jammere vind ik dat ik geen minuut Champions League heb gespeeld. Ik was er overal als reserve bij, behalve bij de finale in Wenen. Toen viel ik als zeventiende speler af en moest ik op de tribune zitten. Dat was mijn moeilijkste moment. Als ik maar één keer was ingevallen, had het toch anders gevoeld, het winnen van de Europa Cup. Onlangs kregen we een presentatie van het beleids plan en toen vroeg algemeen directeur Maarten Fontein aan de aanwezigen wie er allemaal de Europa Cup 1 had gewonnen. Ik keek een beetje om me heen maar ik durfde niet mijn vinger op te steken. Terwijl ik er toch bij was geweest. Maar als ik één minuut had gespeeld, had ik hem zeker opgestoken!' Al voor het eind van het seizoen 1992-1993 sloot John van den Brom een overeenkomst met Ajax. Bij zijn club Vitesse hees hij zich in het Ajax-shirt, klaar voor de reis naar Amsterdam. FOTO: LOUIS VAN DEVUURST John van den Brom verdiende in zijn eerste wedstrijd met Ajax meteen een - letterlijk enorme - prijs. Scheidsrechter: Blankenstein Toeschouwers: 28.750 Scoreverloop: 18. Litmanen 0-148. Frank de Boer 0-2; 61Overmars 0-3; 62. Litmanen 0-4 Feyenoord: De Goey; Refos, Van Gobbel, Metgod (46. Fraser), Heus; Bosz, Scholten, Witschge; Taument, Obiku (46. Van Loen), Gunnlaugsson Ajax: Van der Sar; Blind, Frank de Boer, Van den Brom, Silooy; Rijkaard, Litmanen, Kreek; Overmars (88. Huysen), Seedorf, Ronald de Boer ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 31