John van den Brom stak zijn vinger niet op De eerste! Hij noemt zichzelf een optimistisch mens en heeft niet het idee dat hij als hoofd opleidingen van Ajax 'aan het werk' is. John van den Brom (40) doet dat werk namelijk 'met heel veel plezier'. Hij kijkt ook met veel genoegen terug op zijn twee jaar als voetballer bij Ajax, waarin hij als basisspeler begon en als tribuneklant bij de Europa Cupfinale eindigde. 'Ik ben er trots op dat ik volwaardig deel uitmaakte van een fantastische Ajax-lichting.' tekst Marcelle van Hoof ohn van den Brom kan zich zijn eerste wedstrijd nog haarscherp herinneren: 'Feyenoord - Ajax, in au gustus 1993 in de Kuip. Het ging om de Supercup, we wonnen met 4-0 en Ajax speelde in een groen-geel tenue. Als je als nieuwe speler in zo'n wedstrijd, met zo'n uitslag mag begin nen, dat is fantastisch.' Van den Brom, een vedette bij Vitesse, werd als opvolger van Wim Jonk bij Ajax binnengehaald. 'Van Gaal zag me als een nummer 4. Ik had een heus sollicitatiegesprek met hem. Dat was destijds helemaal nieuw. Van Gaal wilde weten hoe ik leefde, woonde, wat voor type ik was. Het eerste dat Van Gaal zei was dat hij aan de hand van dit gesprek zou bepalen of hij me wilde hebben of niet. We hebben een uur over voetbal, maar ook een uur over andere dingen gepraat. Mijn vrouw was daarbij betrokken. Ik kijk daar heel plezierig op terug. Ik was en ben ook het type dat graag over voet bal praat, over tactiek. Meedenken, meepraten. In dat opzicht klikte het ook goed met Van Gaal. Nu is zo'n ge sprek helemaal ingeburgerd. Na mijn voetbalcarrière werd ik trainer van Bennekom. Daar nam ik spelers pas na zo'n gesprek aan. Als hoofd oplei dingen heb ik eerst een gesprek met de spelers, met de ouders erbij. Maar destijds was het revolutionair.' Hoofdtrainer Van den Brom volgt op het moment de curcus Coach Betaald Voetbal. Het is zijn ambitie om ooit ergens hoofdtrai ner te worden. Het trainerschap heeft hem altijd getrokken. Al op zijn 26ste, in 1992, tijdens zijn Vitesse-periode, behaalde hij zijn eerste diploma. 'Dat kwam door trainer Bert Jacobs. Hij zat me achter mijn vodden om dat papier tje te halen. Hij zag in mij een goede persoonlijkheid om ooit verder te gaan als trainer. Ik deed de cursus samen met Edward Sturing. Het grappige is dat we nu allebei hoofd opleidingen zijn, hij bij PSV en ik bij Ajax.' Ruim drie jaar geleden, in 2003, stopte Van den Brom met actief voetbal. Hij werd direct trainer, van hoofdklasser Bennekom. 'Dat is heel leerzaam voor me geweest. Je denkt in het begin nog als speler. Ik kon me enorm ergeren aan onkunde en verkeerde beslissin gen. Dat heeft twee weken geduurd, toen was het over. Ik moest me meteen waarmaken als manager, als organi sator. Maar ook nu nog denk je soms als speler. Dat houdt in dat je begrip hebt voor de keuzes en het gedrag van spelers. Je kunt je bijvoorbeeld in hun fouten verplaatsen. Heel goede trai nersmomenten hier op de Toekomst zijn als we zelf mee gaan doen, Bryan Roy, Frank de Boer, Michel Kreek, Sonny Silooy. Ik trek Frankie weieens aan zijn hand en zeg: kom, we gaan lekker meedoen met de B'tjes. Heerlijk is dat. 'Jeugdspelers moeten en mogen fouten maken. Je maakt afspraken over tac tiek, maar daarbinnen hebben ze vrij heid. Het is de kunst om het beste uit ze boven te halen. Als je het niet redt bij Ajax, heeft dat vaak te maken met mentaliteit. Alle jeugdtrainers bij Ajax zeggen iedere dag tegen hun spelers: als je bij Ajax zit, kun je goed voetbal len. Maar het gaat het om extra din gen; mentaliteit, beter willen worden, overgave.' Geen toeval Van den Brom is realist genoeg om ook die andere factor die bijdraagt aan succes te noemen: je moet ook een beetje geluk hebben. Hij ondervond het zelf in 1993, het jaar van zijn trans fer. 'Als Van Gaal toen geen trainer bij Ajax was geweest, was ik hier mis schien nooit terechtgekomen. Ik vraag me weieens af hoe mijn loopbaan eruit had gezien als ik zelf ook de jeugd van Ajax had doorlopen. Ik kwam pas op mijn achttiende bij een betaald voet balclub, Vitesse. Maar uiteindelijk heb ik het ook gered. 'Van Gaal heeft me twee keer gehaald. Twee keer zat hij voor mij op de juiste plaats. Eerst als trainer, later als technisch directeur. Maar ik geloof absoluut niet in toeval. Het heeft zo moeten zijn. Ik ben niet gelovig, maar alles heeft voor mij een reden. Als ik terugkijk op mijn leven tot nu toe, denk ik niet dat ik alles anders had gedaan. En het zat mee op bepaalde momenten. Danny Blind werd trainer van het eerste en ik nam zijn plaats in als hoofd opleidingen. In 2004 maak ten Marco van Basten en John van 't Schip, trainers van Jong Ajax, bekend dat ze naar het Nederlands elftal gin gen. Ik was op dat moment op vakan tie in de Dominicaanse Republiek en zag dat bericht toevallig op internet. Ik rook mijn kans, maar ik wilde net niet zelf bellen. Ik nam contact op met een vriend, die vervolgens Louis van Gaal belde om te zeggen dat ik inte resse had in de functie van trainer van Jong Ajax. Na terugkeer in Nederland belde Van Gaal op en de zaak kwam rond. Tja, wat is dan toeval? Voor het zelfde geld lees ik het niet op internet. Zeg het maar. 'Het klinkt misschien raar, maar ik zie mijn baan als hoofd opleidingen niet als werk. Het is een zeer drukke baan met veel verantwoordelijkheid, maar ik geniet ervan. Ik heb nooit enige weerstand gemerkt bij de club mensen over het feit dat ik niet een geboren Ajacied ben. Het mooie is Met Sonny Silooy en Fred Grim in de Amsterdamse grachten na de winst van de Champions League. FOTO: I Olllfi VAN DFVIHIRST ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 29