In Engeland hebben de supporters voor elke speler z'n eigen lied. Ik weet dat ze het mijne nog steeds zingen op Old Trafford.' Dat heeft pijn gedaan, hoe je daar weg bent gegaan. 'Ja, zeker. Het ging zo van "Jaap, we hebben een ander gehaald, je mag weg", als voldongen feit. Kwam vervelend over. Het moest binnen een dag gebeurd zijn vanwege de deadline van de Champions League. Ferguson heb ik in augustus bij het Amsterdam Tournament weer ontmoet. Ja, we hebben handen geschud.' Sir Ferguson was groter dan de club, vond hij zelf. Het is later vaker gebeurd. 'Ja, met Keane, Beckham en Van Nistelrooy. Hij heeft veel verdiensten gehad natuurlijk, maar ken nelijk kan het als hij verneemt dat je iets gezegd hebt, zo met je gebeurd zijn daar.' Een groot ego. 'Ja.' Naar de top Plezier is een van de belangrijkste dingen in de voet ballerij, vindt de cultheld van de ArenA. Dat heeft hij momenteel en als je vraagt naar zijn ambitie, dan valt dat woord. 'En prijzen winnen, als het erin zit. De ploeg, de club, zien groeien naar een hoog niveau, waar ze jaren kunnen blijven. Moeilijk, want als je daar bent komen de buitenlandse clubs de goede spelers wegkopen. Bijna niet te doen, voor een club uit een klein land, om aan de top te blijven.' Plezier heeft hij in zijn carrière ook altijd gehad. Als eerder gezegd, steeds een stap hoger komen en dan nog hoger dan iedereen en hijzelf vroeger voor mo gelijk had gehouden. 'Maar er zijn topmomenten. Winnen zoals tegen Bayern München in 1999, in de finale van de Champions League. Tot praktisch de laatste minuut stond Bayern met 1-0 voor, en toen scoorden Solskjaer en Sheringham nog. Mooier kan bijna niet. Dat zijn geluksmomenten.' Maar de dieptepunten wil hij, een paar jaar voor het einde van zijn loopbaan, niet verzwijgen. 'De nandrolon-affaire zit me nog steeds dwars. Ik ben bij Lazio geschorst geweest voor vier maanden, in 2002. Tot op heden weet ik niet hoe het mogelijk is geweest. De rechtbank in Italië was er al mee klaar voordat ik kwam met mijn tegenargumenten, in de vorm van testresultaten uit Nederland en een pro fessor die ze kwam toelichten. Ze hebben hem niet eens een vraag gesteld. Schade? Ik werd erna altijd genoemd als er sprake was van dopinggebruik, al had ik er niets mee te maken. Ik zou "betrapt" zijn, maar dat is onjuist, ik ben "positief bevonden" en dat is heel wat anders. Er kunnen zoals in mijn geval andere oorzaken zijn dan iets ingenomen hebben. Ik heb namelijk niets ingenomen. Iemand heeft het me toegediend, of m'n eigen lichaam heeft het aangemaakt, waarop meer dan dertig procent kans was volgens de professor. Het is niet afgerond, dat is niet fijn.' Maar ook sportief heeft Jaap Stam nog wel een dieptepunt gekend. En dat kan alleen maar een pijnlijke verliespartij zijn, want verliezen, daar is hij niet zo goed in. 'Met 3-0 voorstaan met AC Milan in de Champions League-finale van 2005 tegen Liverpool. En nog verliezen.' Met zo'n man wil je nog uren praten, maar dat zit er niet in. Hij moet zich weer elders vervoegen en pakt z'n chocoladeletter. Misschien tot over negen jaar, Jaap, als je hier trainer-coach bent. januari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 23