naar Italië zou gaan. Dat kreeg ik in 2001 op m'n bord toen ik naar Lazio Roma vertrok. Maar kijk, alles verandert nu eenmaal met de jaren. Je wordt wijzer, je staat meer stil bij bepaalde dingen. Dan verander je van mening.' Hoe onrechtvaardig is het eigenlijk ook om jonge mannen die toevallig knap een bal kunnen beroeren aan een tafel neer te zetten en uitspaken te laten doen over uiteenlopende onderwerpen, terwijl ze niet vanwege welsprekendheid beroemd zijn ge worden, laat staan om wereldwijsheid. Daarom vertel ik hem maar niet wat hij in 1997 tegen mij zei: 'Bij Ajax zijn die jongens allemaal zo gebekt... Het is niet mijn stijl.' Alles stap voor stap, zo is de stijl van Jaap Stam. Van jaar tot jaar bekijken hoe het gaat. Bij de amateurs van DOS Kampen vond hij dat hij de MTS elektrotechniek af moest maken, zelfs bij FC Zwolle nog (1992-1993), maar daarna bij Cambuur liet hij de school voor wat die was. 'Afmaken? Nu nog? Nou, op zichzelf ben ik niet een type dat stilstaat, ik mag graag dingen lezen en leren, maar de elektrotechniek, nee, dan zou ik helemaal opnieuw moeten beginnen. Je moet je in dat beroep elk jaar bijscholen.' Niet dat we echt dachten dat Jaap Stam nog elek trotechnisch tekenaar zou worden. Even terug in de tijd, voor een idee van een wonderlijke carrière. Fabuleus goed was hij bij de beroemdste en popu lairste club ter wereld, Manchester United (1998 tot 2001), maar bij FC Cambuur ging het in het seizoen 1993-1994 niet best. Een moeilijke tijd, daar in Leeuwarden onderin de eredivisie; hij was al 21 maar stond vaak te trillen op z'n benen. Dat gaf hij later toe. Vanaf zomer 1994, gedegradeerd naar de eerste divisie, begon de stijgende lijn. 'Nee, ik dacht toen geen moment aan Manchester United of AC Milan. Ik keek niet ver vooruit. Dat doe ik nog steeds niet.' Zomer 1995 verdiende hij een overgang naar Willem II, waar hij in december met zijn team het grote Ajax van Van Gaal de eerste competitieneder laag in twee jaar bezorgde. Na negentien wedstrij den stapte hij in februari 1996 over naar PSV, waar een rol als reserve voor hem leek weggelegd. Maar eerst mocht hij Chris van der Weerden vervangen die geblesseerd wegviel als rechtervleugelverdedi- ger, daarna kon hij dankzij een kwetsuur van Ernest Faber naar het centrum overstappen, zijn favoriete positie. Hij voldeed. En meer dan dat. Hoewel hij officieel doorging voor beperkte verdediger, ging het door zijn toenemende zelfvertrouwen en inzicht en de gedrevenheid om het uiterste eruit te halen, elk jaar beter: international in 1996, naar Manchester United, Lazio Roma, AC Milan en als natuurlijk hoogtepunt: Ajax. Aanvallende bijdrage Wat trof je aan, in juli 2006? 'Ik had geen beeld, geen verwachting. Veel spelers waren weg, veel kwamen tegelijk met mij aan. Je laat alles maar op je afkomen. Ik moet zeggen dat ik me vanaf dag één thuis voelde. Iedereen ving me goed op, spelers, begeleiding, staf. Bij de eerste trai ningen gaven fans me al een geweldig onthaal.' En het publiek in de ArenA, waar je het allemaal ook voor doet? 'Meteen positief. Ik ben iemand die alles geeft, an deren helpt en zich ook laat helpen, want dat heb ik net zo goed nodig. Dat zal de mensen hebben aangesproken.' En je spel? Je was gewend aan het straffe gedachtegoed van de Serie A. 'Je bedoelt dat ik soms van die rushes naar voren maak. Dat kan nu mede doordat ik de laatste.twee jaar voornamelijk rechtsback stond en in Italië kom je dan minder op en ben je sterk gebonden aan die rechterkant. Maar hier vinden de mensen het prachtig als je aanvallend iets komt bijdragen en dat vind ik zelf ook. Het kan daarnaast baat heb ben voor het elftal. Ook niet onbelangrijk.' Ben jij blessuregevoelig? 'Vind ik wel meevallen. Ik voel me fysiek in staat voorlopig door te gaan. Nog wel.' Wat vind jij leuk aan voetbal? 'Winnen. Dat vind ik het allerleukste. En als je dat doet met goed spel, voor jezelf én als team, dat is het allermooiste. Dat is een goed gevoel. Als je een goede reeks hebt neergezet zoals wij tot aan die on gelukkige nederlaag tegen PSV, dan raak je gewend aan het winnen en dan wil je doorzetten. Dat het dan niet lukt is erg, erg moeilijk te verwerken.' Waarmee we onvermijdelijk komen op de consta tering dat het elftal in opbouw een terugval had na de teleurstellende 0-1 nederlaag tegen PSV dat alom lof krijgt toegezwaaid voor de 'realistische', 'effectieve' en zo 'resultaatgerichte' aanpak. Jaap Stam: 'We speelden toen in de eerste helft fantastisch, na rust minder, maar kwamen niet tot scoren. Dat kan gebeuren. Dan rolt zo'n bal van de Ajax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 20