Jaarcijfers 2005-2006 Van de club! Vos preekt de passie fotografieLouis van de Vuurst Dg crftfcip Het openingsdoelpunt tegen Albanië kwam tot stand uit een prachtige aanval via Ryan Babel, Mathijsen en Van Persie. fer maakte. Direct daarop wisselde Van Basten linksback Van Bronckhorst en kwam Ajacied Urby Emanuelson binnen de lijnen. In de tach tigste minuut haalde Van Basten ook Wesley Sneijder van het veld. Oud-Ajacied Tim de Cler was zijn vervanger, waarna Emanuelson een linie doorschoof naar het middenveld. Aan de stand veranderde echter niets meer. Bondscoach Marco van Basten kon na afloop alleen maar tevreden zijn met de drie punten. 'Dit was heel slecht. We begonnen wel goed en de actie waaruit de eerste goal viel, was mooi. Maar daarna was het niet goed.' Wesley Sneijder begreep ook niet dat het verschil tussen de twee interlands zo groot was. 'We hebben goed gespeeld tegen Bulgarije. Dat het vanavond minder en bij vlagen zelfs slecht was, daar heb ik geen verklaring voor. In de eerste helft speelden we een groot gedeelte goed. In de tweede helft begonnen zij met een gevaarlijk schot op de kruising. Wij kwamen er voetballend niet meer doorheen. Na de tegentreffer gingen zij opportunistisch spelen en dan weet je dat je het moeilijk krijgt. We hebben met 2-1 gewonnen in een slechte wedstrijd. Het belangrijkste is echter dat we bovenaan staan in de groep. Dat pakken ze ons niet meer af,' sprak de Ajacied voor de camera van SBS6. Hoewel de netto omzet van Ajax over het vorige seizoen met 7,8 miljoen steeg naar 74,4 miljoen en het operationele resultaat steeg naar 7 miljoen, was het netto resultaat 6,6 miljoen negatief. Het belangrijkste verschil met het seizoen daar voor, toen nog een positief netto resultaat van €2,8 miljoen werd gerealiseerd, zit hem in de transfersommen en de afschrijving op de deel name van Ajax aan de Amsterdam ArenA, aldus de toelichting op de jaarcijfers die algemeen directeur Maarten Fontein en financieel directeur Jeroen Slop op 16 oktober gaven. Fontein omschreef het seizoen 2005-2006 als 'een turbulent jaar met wisselende successen op alle gebieden'. Ajax verdiende wat meer geld door het winnen van de KNVB Beker en de play offs, en het bereiken van de kwartfinale van de Champions League. Echter, vorig seizoen waren er tien spelers met een aflopend contract in de selectie, van wie er negen vertrokken bij Ajax zonder dat de club daarvoor een vergoeding incasseerde. In vergelijking met het seizoen 2004- 2005, toen Ajax door onder andere de verkoop van Zlatan Ibrahimovic en Rafael van der Vaart een resultaat van 16,4 miljoen behaalde, le verden de transfers van Nigel de Jong, Bogdan Lobont en Julien Escudé de club uiteindelijk 2,8 miljoen op. Verder deed de club investeringen in de toekomst door onder andere het aantrekken van Klaas Jan Huntelaar, het verlengen van een aantal contracten en het doen van wat Fontein een 'kwaliteitsinjectie in de technische staf en de jeugdafdeling' noemde. Ook de waardering van de deelneming van Ajax in de Amsterdam ArenA leverde een opvallend cijfer op. Ajax is voor 13,2 procent eigenaar van het stadion - Slop: 'Dat heeft natuurlijk ook een strategische reden' - en na een gedegen rappor tage heeft Ajax gemeend de waardering van 9,1 miljoen bij te moeten stellen naar 5 miljoen. Ajax Cape Town Tot hun genoegen konden de beleidsmakers van Ajax wel constateren dat de omzet gestegen was. De club haalde meer inkomsten uit sponsorgel den (Audi, Amstel, Tele2 en de Sponsor Loterij traden toe), tv-inkomsten en internetdiensten, merchandising en recettes. 'We zien veel mogelijkheden in Ajax Cape Town,' verklaarde Maarten Fontein. 'De kosten hiervoor zijn relatief laag, en het financieel resultaat zal omhooggaan. We zijn bezig sponsors te winnen voor ACT. Op termijn zal onze deelnemimg vruchten afwerpen.' Het missen van de Champions League zal zijn weerslag hebben op de cijfers van het huidige seizoen. 'In de Champions League kan het door komen van de groepsfase 12,5 miljoen opleve ren, in de UEFA Cup 70.000. Het winnen van de UEFA Cup levert ongeveer 3,5 miljoen op,' rekende Fontein de verzamelde pers voor. De verwachting voor volgend jaar is dat het opera tioneel resultaat 'break-even' zal zijn, ofwel rond de nul. 'Het resultaat vergoedingssommen zal be palend zijn voor het uiteindelijke resultaat,' aldus Jeroen Slop, die de persconferentie kon afsluiten met goed nieuws: Ajax heeft 41.291 seizoenkaar ten verkocht, 868 meer dan vorig jaar. tekst Klaas Vos Je hoort (en ziet) het vrijwel nooit meer. Iemand die voorover buigend naar een ander fluistert: 'Weet je dat hij "van de club" is?', begeleid door een tikje van de rechter- op de rug van de linkerhand. Heden ten dage is het meer direct: 'Oh, hij is een poot/nicht/flikker/homo.' Als tijdens de Tweede Wereldoorlog iemand 'van de club' was, werd bedoeld dat hij een NSB'er was. Welnu, ik zal het maar ronduit zeggen: ik ben 'van de club'! En ik bedoel daar hier mee: van onze club, van wclub! Daarmee zeg ik hetzelfde als wat vanaf de grote billboards aan en rond de ArenA ons wordt toegeroepen: ik ben Ajacied! Gepast trots: dat mogen we zijn. In elk geval zo voel ik dat: trots op de club en trots van de club te zijn. En niet alleen omdat we eindelijk weer meedoen om de titel. Maar ook omdat uit veel blijkt dat we een club zijn! De buitenwereld - gevoed door bepaalde media - laat vaak niet na te roepen dat we een kille club zijn. Ik zal de eerste zijn om toe te geven dat nog veel verbeterd kan worden. Maar een kille club? Is dat niet een vooroordeel van buitenstaanders? Martin van Geel vertelt in het jaarverslag van de vereniging dat hij dat vooroordeel kende, maar vanaf het begin van zijn aantre den ontdekte dat Ajax juist een warme club is. Hans Westerhof had al eerder eenzelfde ervaring. Als je ziet hoeveel vrijwilligers hoeveel vrije tijd in de club ste ken, van jong tot stokoud! Als je kijkt hoeveel commissies actief zijn. En de bloeiende zaterdagafdeling. De veteranenteams die er zijn: naast zaterdag 4 en dat van Lucky Ajax, thans nog twee teams van oud-spelers en medewerkers, allemaal 'van de club'. En over Lucky Ajax gesproken: ik schrijf het nogmaals, zoiets bestaat nergens in Nederland en zelfs in Europa niet. En de Bordjesclub: allen 25 jaar of langer lid. Ik kende het voor recht als gast aanwezig te mogen zijn op hun jaarlijkse club avond: een hele Toekomst vol ervaring, betrokkenheid, Ajax-hart en een avond om nooit te vergeten! En kom 's zaterdags naar de Toekomst en ervaar een familiege voel rond welke wedstrijd van welk elftal ook. Maar 'van de club' zijn - ik ga een beetje preken, sorry - bete kent niet alleen ontvangen, maar ook zelf geven. Zelf niet kil zijn. Als publiek, als supporters. Toen Klaas Jan Huntelaar tijdens Heerenveen - Ajax naar de kant werd gehaald, klonk vanaf alle tribunes een klaterend applaus op. Dat kan die warmte zijn: ex-godenzonen massaal hartelijk verwelkomen of bedanken. Heerenveen speelde een hopeloze wedstrijd tegen ons. Toch bleef het Friese publiek hartstochtelijk hun jongens aanmoedi gen, tot de laatste minuut. Dat kan die warmte zijn: bij tegenslag niet uitfluiten, maar een schep aanmoediging erbovenop doen. Want we zijn van de club. En dat fluisteren we niet. Dat roepen we uit volle borst. Al dan niet bevestigd met een high five in plaats van een tikje op de linkerhand. november 2006

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 9