Drie Ajacieden in Oranje Stappen vooruit Maarten Fontein Ajax heeft op veel vlakken in korte tijd vooruitgang geboekt. Ons eerste elftal slaagde er na twee jaar in weer eens de koppositie te veroveren en het voetbal is dominanter dan het de afgelopen jaren is geweest. Dat de traditioneel lastige uitwedstrijden tegen onder meer FC Utrecht, Feyenoord en SC Heerenveen allemaal door Ajax gewonnen zijn, zegt veel over de voor uitgang die het team heeft geboekt, niet in de laatste plaats op het mentale vlak. Het is verheugend te zien dat het elftal plezier uitstraalt bij alles wat het doet en dat de band met de supporters, die onze club prima gesteund heb ben in die lastige uitduels, sterk is. En ook de goede start in het toernooi om de UEFA Cup is een stimulans om de reis naar het ultieme doel die we met z'n allen zijn begonnen, voort te zetten. Maar al deze positieve punten zijn op zich geen garantie voor het beoogde structurele succes. Elke wedstrijd opnieuw zal Ajax moeten bewijzen dat het op de weg omhoog is. Elke keer weer moeten de Ajacieden op het veld aan de Ajacieden op de tribune laten zien dat het de moeite waard is om de volgende keer weer naar het stadion te komen. Kwalitatief en ook in het professionele klimaat zijn er in een relatief korte periode grote stappen gezet, al moeten we ons realiseren dat we er nog lang niet zijn. Zo presenteerde Ajax half oktober de jaarcijfers. Hoewel zowel de netto om zet van de club als het operationele resultaat over het vorige seizoen steeg, was het netto resultaat 6,6 miljoen negatief. Het belangrijkste verschil met het seizoen daarvoor, toen nog een positief netto resultaat van 2,8 miljoen werd gerealiseerd, zit hem in de transfersommen en de afschrijving op de deelname van Ajax aan de Amsterdam ArenA. Behalve naar Zuid-Afrika zijn we ook van plan om onze blik te verbreden naar het oosten. Afgelopen oktober zijn Martin van Geel en ik voor de derde keer namens Ajax afgereisd naar China. Doel van onze reis was om de haal baarheid van onze kansen op de Chinese markt te onderzoeken, in eerste instantie op commercieel gebied door middel van vergroting van naamsbe kendheid, maar daarnaast ook door het vinden van Chinese sponsors, en ten slotte het exploiteren van onze core competence, de jeugdopleiding. Door onze voetbalkennis over te brengen in China kunnen we onze markt vergro ten. Martin en ik hebben onder andere een bezoek gebracht aan de Chinese voetbalbond en een aantal Chinese clubs, en we hebben een wedstrijd bezocht van de Chinese superleague. Wij denken dat Ajax een steentje kan bijdragen aan de ontwikkeling van het Chinese voetbal op de lange termijn. Van een hoger niveau van het Chinese voetbal profiteert het mondiale voetbal in het geheel. We hebben inmiddels de intentie om te onderzoeken of we een samenwerkingsverband met een Chinese club aan zullen gaan. De details hiervan zijn we op dit moment aan het uitwerken. Op 10 december, bij de wedstrijd Ajax - AZ zal een Chinese delegatie van de bond, clubs en bedrijven aldaar de ArenA bezoeken, waarna we meer duidelijkheid zullen hebben over de mogelijke samenwerking. Ten slotte wil ik nog uw aandacht vragen voor het volgende. Op onze reis naar ons doel een cultuurbevestiging te bewerkstelligen en een eenheid te creëren van iedereen die met Ajax te maken heeft - supporters, spelers, medewer kers, sponsors, leden, enzovoort - hebben we Ajacieden uit alle geledingen - bekend, onbekend, spelend bij het huidige Ajax of juist oud-Ajacieden - de vraag gesteld: wat betekent voor jou 'Ik ben Ajacied'? Hun antwoord daarop kunt u zien op een filmpje dat op de stadionschermen getoond wordt vooraf gaand aan de wedstrijd Ajax - PSV. Het is het startschot van een campagne die ons in staat zal stellen een set waarden en gevoelens te formuleren en definiëren die we, u én ik, met z'n allen moeten gaan uitdragen. Dan rest mij u de vraag te stellen: wat betekent het voor u, 'Ik ben Ajacied'? In de EK-kwalificatiereeks speelde het Nederlands elftal in oktober tegen Bulgarije en Albanië. Met Wesley Sneijder in de basis en Ryan Babel als invaller speelde Oranje in Sofia met 1-1 gelijk. In het met 2-1 gewonnen thuisduel tegen Albanië stonden beide Ajacieden in de basis, terwijl Urby Emanuelson halverwege de tweede helft inviel. Wesley Sneijder was de enige Ajacied die in beide kwalificatiewedstrijden in de basis stond. Het gelijkspel in Bulgarije op zaterdag 7 ok tober betekende het eerste puntenverlies voor Oranje in de kwalificatiereeks. In de elfde minuut opende Martin Petrov de score voor de thuisploeg. Na een uur maakte Robin van Persie gelijk met een fraaie kopbal. Wesley Sneijder, die samen met Robin van Persie en Ryan Babel tot de uitblinkers van Oranje behoorde, werd in de slotminuut gewisseld voor AZ-speler Stijn Schaars. Oranje speelde zich steeds beter in de wed strijd. In de tweede helft kwam Bulgarije er nauwelijks aan te pas en moest de thuisploeg het hebben van counters, die bij vlagen wel zeer gevaarlijk waren. Oranje heerste echter. Ballen op de lat, een niet gegeven rode kaart voor een verdediger van Bulgarije en boven dien nog een afgekeurde loepzuivere treffer van Van Persie zorgden ervoor dat Oranje niet de verdiende zege kon opstrijken. Ryan Babel kon tevreden terugkijken op zijn wedstrijd. 'In deze wedstrijd speelde het veld een grote rol. Bij het afzetten gleed je vaak weg. Dat was moeilijk spelen,' zei de Ajacied na afloop. Marco van Basten wist achteraf niet of hij blij moest zijn met een punt. 'Als je na een uur nog met 1-0 achterstaat, dan mag je blij zijn. Maar als je het verdere verloop van de wedstrijd ziet, had er meer in gezeten. De eerste helft vond ik redelijk, niet echt goed. Maar we hebben veel kansen gecreëerd. In de tweede helft ging het inspelen van achteruit beter. Ondanks het veld denk ik dat we goed hebben gespeeld. Dat we niet hebben gewon nen is de enige smet op deze wedstrijd. Maar de ploeg heeft karakter getoond en voor elkaar geknokt. Dat is zeer positief.' Slechte wedstrijd tegen Albanië Met Ryan Babel en Wesley Sneijder in de basis trad Nederland op woensdag 11 oktober in de Amsterdam ArenA aan tegen Albanië. Oranje begon goed en met uitgekiend combinatie voetbal leek de Albanese verdedigingsmuur te worden geslecht. Na een prachtige aanval via Ba bel, Mathijsen en Van Persie rondde laatstgenoemde mooi af, 1-0. Dat was na veertien minuten, maar in het vervolg kreeg Oranje niet veel kansen meer. Het was nota bene een Albanees die Nederland aan de 2-0 voorsprong hielp. Een voorzet werd door Dede achter zijn eigen doelman geschoten. In de tweede helft ging het niets beter. Kansen kregen de Nederlanders nauwelijks meer en aan de linker defensieve kant liet Oranje veel ruimte, waar de gasten in de 67ste minuut van profiteerden toen Curri de aansluitingstref- Urby Emanuelson viel tegen Albanië in de 68ste minuut in voor Van Bronckhorst. Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 8