Informatieve en vermakelijke bondscoachverhalen (coach van het Nederlandse vrou wenteam) zijn interessant en het voetbalwoordenboekje voor vrouwen is ronduit een vondst. Daarin wor den 91 actuele voetbalwoorden en -begrippen helder uitgelegd, 'want,' aldus Bloemen, 'mijn ervaring is dat veel mensen wel ongeveer weten wat sommige termen betekenen, maar als je ze zou vragen wat ze nou precies inhouden, staan ze met hun mond vol tanden.' Bij het hoofdstuk 'Wat te doen bij winst of verlies' raakten we het spoor van de vrouwenwereld helaas bijster. Wat te denken van deze 'leuke tip' als manliefs favoriete team de pottenbak dreigt in te gaan: 'Verknip een oud voetbalshirt en aanverwante artike len tot een leuk sexy setje dat hij dan van je lichaam af mag scheuren. Zo kan hij een beetje zijn agressie kwijt om z'n verlies te verwerken.' Ironisch bedoeld waarschijnlijk, maar voor de zekerheid hebben we toch maar aan wat dames in de directe omgeving gevraagd wat zij van het boek vonden. Hun leesrapporten kwamen in essentie neer op: 'Het boek bevat veel tips over wat je vooral niet moet doen tijdens een voetbalwedstrijd. Dat zijn voor namelijk dingen die vrouwen juist wel doen, dus dat is heel herken baar. En de regels worden eindelijk eens duidelijk uitgelegd. Snap je eindelijk wat buitenspel is.' Tsja. Laten we daar maar uit af leiden dat Nooit meer buitenspel voor de vrouwendoelgroep een veel leuker boek is dan voor man- Karin Bloemen Nooit meer buitenspel, Waarom voetbal ook voor vrouwen leuk kan zijn Tirion Sport, ISBN 90-4390-818-5,144 pagina's, 9,95 Knen Greven Erik Oudshoorn klaard dat Hiddink 'should not stick his head in other players ass'. Een paar maanden na het EK mis lukt het eerste toenaderingsgesprek tussen Hiddink en Davids in een hotel in Milaan. Davids zegt-terug te willen keren in Oranje, maar wil dan wél zeker weten dat hij speelt. 'Hiddink wacht een halve seconde en staat op. "Als je er zo over denkt, dan dank ik je voor dit gesprek. Het kopje koffie wordt je aangeboden door de KNVB.'" Maar begin 1998 gaat Davids overstag en komt het toch nog goed. Gelukkig maar, want op 29 juni 1998 schiet de kleine mid denvelder het Nederlands elftal ten koste van Joegoslavië naar de kwart finale van het wereldkampioenschap. 'Uitzinnig van vreugde zoekt Davids aan de zijlijn de bondscoach op. De trainer en de voetballer omhelzen elkaar. "Verdomme jongen, zo hoort het!" roept Hiddink.' Het boek staat vol met mooie verha len als dat over Hiddink en Davids, dus de lezer zal Cruijffs verbale af wezigheid in het boek vast geen punt vinden. van de ene die het nooit werd: Johan Cruijff. De meeste nog le vende ex-bonds- coaches komen in het boek uitgebreid zelf aan het woord, maar 'een paar kopstukken', al dus de auteurs, de NRC Handelsblad- journalisten Koen Greven en Erik Oudshoorn, in hun ietwat vileine nawoord, waren niet bereid hun medewerking te verlenen. 'Het is bijvoorbeeld mak kelijker om een afspraak te maken met de paus dan met Johan Cruijff.' Het boek biedt soms verrassende re constructies betreffende de Oranje geschiedenis. Nauwkeurig wordt uit de doeken gedaan welke spanningen ten grondslag lagen aan het teleur stellend verlopen EK '96: 'De "oud jes" versus "de Surinaamse kabel". Oftewel de routiniers Danny Blind en Ronald de Boer tegenover jonge opkomende sterren als Clarence Seedorf, Patrick Kluivert en Edgar Davids. De strijd over geld, macht, aanzien en respect is ontstaan bij Ajax maar wordt uiteindelijk bin nen Oranje uitgevochten.' Mooi weergegeven is hoe Guus Hiddink in de aanloop naar het tweede groepsduel tegen Zwitserland voelt dat er iets broeit binnen de se lectie, maar nog niet precies weet wat. 'Vlak voordat de bondscoach aan de voorbespreking wil beginnen loopt Davids als laatste international het zaaltje binnen. Vooraan is nog één stoel vrij. Om daar te komen moet Davids - voor die wedstrijd is hij reservespeler - vlak achter Hiddink langs. De voetballer en de trainer spannen allebei hun spieren, ze raken elkaar. Hiddink: "Dat ging echt van kets-kets. Geweldige span ning. Ik vond dat wel mooi. Even laten zien wat je waard bent."' De spanning culmineert in het naar huis sturen van Davids nadat die tegen een Zwitserse journalist had ver TIRION SPORT In Een elftal bondscoaches, Het verhaal achter tien roergangers van Oranje en één die het nooit werd worden de successen en mislukkingen met het Nederlands elftal beschreven van Bob Glendinning, Georg Kessler, Rinus Michels, Jan Zwartkruis, Leo Beenhakker, Dick Advocaat, Guus Hiddink, Frank Rijkaard, Louis van Gaal en Marco van Basten. En die Het verhaal achter tien roergangers van Oranje en één die het nooit werd Koen Greven Erik Oudshoorn Een elftal bondscoaches, Het verhaal achter tien roergangers van Oranje en één die het nooit werd Tirion Sport, ISBN 90-4390-850-9,192 pagina's, 16,95 Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 82