De vrouwelijke voetbalkenner wil niet langer buitenspel staan samenstelling Mik Schots Jan Luitzen onderbuik deed zeer en ik was moe en misselijk. Ik liet me door Rolink nakijken. Zijn enige conclusie was dat ik enige stress vertoonde en dat ik een smousebuik had. Smous is een scheldwoord voor joden.' Dan ben je als lezer aan het eind van het boek wel zo ver dat je over Rolink denkt: wat een nare prutser, die man. Helemaal als blijkt dat Rolink de in 1972 overwerkte en zwaar onderbetaalde Muller hielp bij het opstellen van diens wensenlijst je voor het bestuur (Rolink: 'Van Praag is mijn gabber en bovendien eet hij uit mijn hand.') en hem toezegde hem bij zijn gesprek met het bestuur te zullen bijstaan, maar toen puntje bij paaltje kwam schitterde door af wezigheid. Bovendien bleek Rolink het volgens Jaap van Praag met het bestuur eens te zijn dat wat Muller wilde (assistent, betere betaling, in vaste dienst) absoluut niet kon en onmogelijk was. Voorzitter Van Praag besloot het eenzijdige gesprek met de denigrerende woorden: 'Het blijft zoals het altijd is geweest. Als je het er niet mee eens bent heb ben we een probleem. Althans jij. Wij natuurlijk niet!' Waarna Muller zo ziedend werd dat hij direct zijn con clusies trok: 'Oké, als jullie zo weinig vertrouwen in mij hebben en niet eens naar mijn wensen willen kijken, dan weet ik genoeg. Goedenavond heren, het ga u goed.' Lezenswaardig boek van Salo Muller. Met soms wel erg veel Ajax-reis- en verblijfsschema's en oppervlakkige, onuitgewerkte mededelingen. Als er kortweg staat: 'Michels en ik namen intussen de tactiek door en bespra ken de opstelling. Ook werd mij van alles verteld over de problemen die de spelers dwarszaten,' dan denk je als lezer: wat dan precies, kom op met al die ins en outs! Daar staan de interessante verhalen met betrekking tot doping - toen ook al! - tegenover. Het medische uitgangspunt bij Ajax in die tijd was, in de woorden van Rolink: 'Het zou beter zijn om con- ditieverbeterende middelen onder toezicht van een team van artsen toe te laten. Uiteraard op voorwaarde dat de gezondheid niet in gevaar komt.' Dat is niet mis te verstaan. Salo Muller Mijn Ajax, Openhartige memoires van de talisman van Ajax in de gouden jaren '60 en '70 Uitgeverij Houtekiet, ISBN 90-5240-882-3,263 pagina's, 19,95 Karin Bloemen is cabaretière, theater- en tv-persoonlijkheid en zangdiva. In Nooit meer buitenspel, Waarom voetbal ook voor vrouwen leuk kan zijn legt ze - al jaren Ajax-fan en zelfbenoemd kenner van het spelletje - uit wat vrouwen en voetbalhaters kunnen doen als ze er niet van hou den en wat uit den boze is als hun partners er wél van houden. Behalve hoofdstukken over de geschiedenis van het vrouwenvoetbal, het creëren van een oranje outfit voor tijdens inter lands en het koken van oranje gerechten, ser veert Karin Bloemen in haar voetbalboek een hoofdstuk met humo ristische tips om het kijkgenot te vergro ten: 'Leer de namen van de spelers uit je hoofd. Zo kun je het commentaar veel be ter volgen, omdat je weet over wie ze het hebben. Roep ook nooit dingen als "die zwarte, die dikke, die lelijke, die kale, die met dat haar, die met die tanden". Niemand zal weten over wie je het hebt.' Maar ze bedient ook de voetbalhaters: 'Breng de tijd tijdens wedstrijden zo goed en leuk mogelijk ergens anders door. Doe echte wij vendingen! Ga lekker sauneren, bubbelbadderen, laat je liften, corrigeren, botoxen! Je komt als herboren terug. Jij blij. Hij blij.' Tot zover de redelijk objectieve be schrijving van het boek. Nu ons pro bleem als mannelijke sportboekre censenten: eerlijk gezegd weten we niet zo goed wat we met Bloemens bestseller - al tienduizenden exempla ren van verkocht - aan moeten. Wat we er als voetballiefhebbende lezers van vinden, zwenkt echt van het ene uiterste naar het andere. Van instem mend knikken tot en met de tenen krom zitten. De interviews met Monique Rijkaard, Barbara Barend en Vera Pauw Karin Bloemen overhandigde het eerste exemplaar van haar boek aan Aron Winter. FOTO: LOUIS VAN DEVÜURST nnvamber Pdfifi

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 81