Ajax compleet Roulatiesysteem werkt naar behoren De opstelling tegen IK Start. Staand vanaf links: Jaap Stam, Zdenek Grygera, Hedwiges Maduro, Thomas Vermaelen, Markus Rosenberg, Dennis Gentenaar; gehurkt: Kenneth Perez, Klaas Jan Huntelaar, Olaf Lindenbergh, George Ogararu, Tom de Mul. FOTO: PRO SHOTS STANLEY GONTHA inzet van Chris Eagles. Oog in oog met de Engelsman keerde hij de inzet van de huurling van Manchester United. De eerste echt grote kans voor de Nijmegenaren was direct ook de laatste. Stekelenburg bleef alert, maar werd nauwelijks meer op de proef gesteld. Met het oog op een competitiepunt leverde NEC vooral verdedigende arbeid. De nadruk bij de Nijmegenaren lag op het voorkomen van tegentreffers, niet op het maken van doelpunten. 'De goal van Kenneth Perez was een goal uit het niets,' taxeerde NEC- trainer Mario Been de 1-0. Vanaf ruim twintig meter kogelde de Deen de bal voorbij Babos. De Rotterdamse coach oor deelde dat zijn ploeg de tegentreffers zelf inleidde door te slap te verdedigen. De ope ningsgoal was toch vooral toe te schrijven aan de voetbalklasse van de Deen. Perez kreeg wel ruim baan voorafgaand aan zijn tweede goal. Tien minuten voor het einde prikte hij de bal ongehinderd en simpel in het doel, 2-0. Perez verzekerde zijn ploeg daarmee definitief van de volle buit. Logischerwijs stak Ten Cate naderhand de loftrompet over Perez. Ook Emanuelson werd geprezen door de coach. Afgezien van de mankementen die een vroege(re) treffer in de weg stonden, prees Ten Cate de groepsprestatie. 'We hebben, op één kans na, niets weggegeven en de nul gehouden. In drie thuiswedstrijden hebben we bovendien tien doelpunten gemaakt. Ik vind niet dat we slecht hebben gespeeld vandaag. De overwinning was dik ver diend. Vergeleken met de laatste wedstrij den hebben we beter gespeeld.' Ajax - IK Start De wedstrijd tegen IK Start, waarin een 5-2 voorsprong moest worden verdedigd, was voor trainer Henk ten Cate een uitgelezen moment om spelers in te zetten die niet zo vaak spelen. Dus was het zelfs zo dat voor het Europese duel vaste waarden als Maarten Stekelenburg, Wesley Sneijder, Gabri, Urby Emanuelson en Mauro Rosales niet eens tot de selectie behoorden. Voor Dennis Gentenaar, Hedwiges Maduro, Olaf Lindenbergh en Tom de Mul betekende dat een basisplaats. Anders dan in de wedstrijd tegen Jong RKC, waarna Ten Cate nog kritiek had op zijn spelers die matige inzet hadden getoond, vlamde Ajax dit keer vanaf het begin. Tom de Mul liet zien wat hij in zijn mars had, maar de Belgische rechtsbuiten had de pech dat zijn prima voorzetten buiten zijn schuld weinig rendement opleverden. Maar toen leidde Ajax al. Na zes minuten etaleerde Markus Rosenberg zijn vorm. Tegen NEC was hij al uitstekend ingevallen en tegen de Noren was hij vooral in het eerste half uur prima op dreef. Uit een corner van Kenneth Perez schoot hij raak. Een kleine twintig minuten later liet hij Rune Nilssen opnieuw vissen. Een goede aanval rondde de Zweedse international subliem af. Voor doelman Dennis Gentenaar bestond zijn Europese debuut vooral uit toekijken hoe zijn teamgenoten IK Start bestreden, want de Noren werden nauwelijks gevaarlijk voor zijn doel. Een paar minuten voor rust poetste ook Zdenek Grygera, spelend naast Jaap Stam in het centrum van de defensie, zijn pal mares op. Een afgeslagen corner van weer Perez kon door de Tsjech keurig wor den opgevangen en vervolgens haalde hij snoeihard uit. Nilssen was kansloos, Ajax leidde met 3-0. Ook na rust rouleerde de trainer door. De geblesseerde Gentenaar bleef achter in de kleedkamer en Kenneth Vermeer nam plaats onder de lat voor zijn offici ële Ajax-debuut. Die kreeg prompt meer te doen dan zijn concurrent, want in de tweede helft was IK Start gevaarlijker dan in de eerste 45 minuten. Dat kon omdat Ajax de teugels wat liet vieren, en omdat de Noren er halverwege nog maar een verdediger bijzetten zodat de ruimtes nog kleiner werden. Alleen de voor Klaas Jan Huntelaar ingevallen Ryan Babel deed op scoringsgebied nog van zich spreken. Hij joeg zelf knap door op de Noorse defensie, veroverde met die actie de bal en schoot meedogenloos raak, 4-0. Ten Cate liet zich na afloop positief uit over zijn groep: 'Ik ben uitermate tevreden. Een aantal spelers heeft laten zien dat ze er klaar voor zijn; ze kunnen moeiteloos meedoen als ze moe ten spelen.' En dat was precies waarop de trainer vooraf had gehoopt. Tegen NEC was Urby Emanuelson - met Kenneth Perez - de uitblinker bij Ajax. Eerste ronde UEFA Cup Donderdag 28 september 2006 Amsterdam ArenA - 26.467 Scheidsrechter: Danko Ceferin (Slovenië) Ajax-IK Start 4-0(3-0) Scoreverloop: 6. Markus Rosenberg 1 -0, 25. Markus Rosenberg 2-0,43. Zdenek Grygera 3-0, 67. Ryan Babel 4-0 Ajax: Dennis Gentenaar (46. Kenneth Vermeer); George Ogararu, Jaap Stam Zdenek Grygera, Thomas Vermaelen; Hedwiges Maduro, Kenneth Perez, Olaf Lindenbergh; Tom de Mul (72. Edgar Manucharyan), Klaas Jan Huntelaar (46. Ryan Babel), Markus Rosenberg Coach: Henk ten Cate Niet ingezet: John Heitinga, Roger, Michael Krohn-Dehli, Jan Vertonghen IK Start: Rune Nilssen; Bèrd Borgersen Kjetil Ruthford Pedersen, Steinar Pedersen, David Hanssen; Frederik Strem stad (46. Kristoffer Paulsen), Sebastian Schindzielorz, Geir Ludvig Fevang; Todi Johnsson (61Stefan Barlin), Magnus Ask Mikkelsen, Bala Armed Garba Coach: Stig Inge Bjernebye Niet ingezet: Tommy Runar, Lars Martin Engedal, Leif Otto Paulsen, Bjarte Lunde Aarsheim, Jan Jensen nnvfimher

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 71