KICK®FF fi? De Ajax-gerbera's verhuisden mee naar de tijdelijke thuishaven. Pal Fischer, Mark Verkuijl én de ta lenten Richard Witschge en Ronald de Boer er niet meer bij. Ajax had ondertussen een lange zoektocht naar een 'thuis stadion' achter de rug. Stadions in Rotterdam, Gelsenkirchen, Eindho ven, Uerdingen, Leverkusen, Dort mund en Mönchengladbach vie len om uiteenlopende redenen af. De stadions van PSV en Borussia Mönchengladbach waren bij de spelersgroep populair, maar het be stuur vond ze niet geschikt omdat het publiek te dicht op het veld zat, met alle risico's van dien. Het meest concreet werden de stadions in Groningen en Brussel, maar de bespelers ervan, respectievelijk FC Groningen en Anderlecht, wisten zich ook te plaatsen voor Europees voetbal en vielen dus af. Uiteindelijk bleef er één geschikt stadion over: het Rheinstadion in Düsseldorf, dat bovendien als eerste op de of ferte van Ajax had gereageerd. Voor concurrerend Europees voetbal van vaste bespeler Fortuna Düsseldorf hoefde Ajax niet bang te zijn. Na een topperiode in de jaren zeventig (waarin de club tegen Barcelona een verloren Europa Cupfinale speelde), was Fortuna Düsseldorf verval len tot een modale club. De laatste Europa Cupwedstrijd hadden de Düsseldorfers in 1981 gespeeld. Het Rheinstadion dateerde uit 1926, maar was grondig gerenoveerd voor het WK 1974 in West-Duitsland. Het Voor de internationals Aron Winter (hier in actie tegen Osasuna), Jan Wouters en John van 't Schip bete kende Ajax' verbanning een vrolijke terugkeer naar het stadion waarin Nederland op het EK '88 Engeland met 3-1 had verslagen. stadion had al eerder een club bin nen de poorten gehad die uitweek, al waren de uitstapjes van Borussia Mönchengladbach in de jaren ze ventig vrijwillig: de eigen Bökelberg was regelmatig te klein voor deze Europese topploeg. Het nabijgelegen Rheinstadion was een uitstekend al ternatief. Vrolijke terugkeer Om een aantal redenen was Ajax erg gecharmeerd van dit stadion, in deze stad. Düsseldorf was van uit Amsterdam gemakkelijk binnen twee tot drie uur bereikbaar en ge meente en club waren zeer bereid willig jegens Ajax. Het Rheinstadion had bovendien een sintelbaan, dus de kans dat supporters opnieuw zaken op het veld zouden gooien was nihil. Het CIV (Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme) had uitstekende contacten met de plaatselijke over heid. Die stamden uit het voorjaar van 1988, toen het Nederlands elftal tijdens het EK in Düsseldorf had gespeeld. (Voor de Ajacieden Jan Wouters, Aron Winter en John van 't Schip was het een vrolijke terugkeer naar het stadion waarin Nederland destijds Engeland met 3-1 had verslagen.) En het veld van het Rheinstadion was erg breed, 'wat erg prettig is voor het soort aanvallend voetbal met buitenspelers dat wij spelen,' aldus Danny Blind. De tot dusverre Europees gezien wat on fortuinlijke Ajacied (één finale door een blessure gemist en in een andere uit het veld gestuurd) kon toen nog niet bevroeden welke hoofdprijzen hem als aanvoerder van Ajax nog te wachten stonden, getuige deze uitspraken in Voetbal International in oktober 1991: 'De Europese top is, ik wil niet zeggen ver weg, maar toch nog een eindje bij ons vandaan.' Ook zichzelf schatte hij niet al te hoog in: 'Mijn kwaliteiten zijn niet toereikend om absolute top te spe len. Ik ben nu eenmaal niet het type speler dat kan drijven op zijn talen ten. Inzet, concentratie, scherpte en karakter zijn facetten die mij tot een acceptabele voetballer maken.' In de eerste ronde van het UEFA Cuptoernooi lootte Ajax het Zweedse Örebro, dat zijn Europese debuut maakte. Ajax had met de gemeente Düsseldorf, dat eigenaar van het sta dion was, een huurprijs afgesproken die gelijk lag aan de huurprijs van het Olympisch Stadion. Stadionmanager Erich Rademacher, die namens de gemeente toezicht hield op het sta dion: 'Er zijn contracten tussen Ajax en Fortuna getekend. Wij ontvangen tien procent van de bruto-recette. Datzelfde bedrag ontvangen wij tij dens het seizoen ook van Fortuna. Eventuele schade wordt verhaald op de clubs. Met de totale organisatie hebben wij, als werknemers van de afdeling sportzaken van de gemeente Düsseldorf, niets te maken. Dat is een zaak tussen Ajax en Fortuna.' Ajax' commercieel directeur Arie van Eijden: 'Het verschil tussen echt thuis spelen en hier is dat wij in de" Meer negentig procent van de recette in onze clubkas steken. We moeten hier meer instanties betalen. Je hebt de kosten voor de bewaking, kas- sadienst en politie. Daardoor is deze ronde geen vetpot. Wij hanteren wel de prijzen die Fortuna Düsseldorf ge wend is te berekenen. De prijzen lig gen hier iets hoger dan in Nederland. Bij ons kost de duurste kaart 32,50 gulden, hier is dat 40 Mark.' Extra verdediger De politie van Düsseldorf was met 350 mensen (200 meer dan bij een wedstrijd van Fortuna) buiten het stadion verantwoordelijk voor de veiligheid en werd daarbij bijgestaan door drie Amsterdamse agenten in burger. In het stadion zou de or dedienst (300 mensen) van Fortuna Düsseldorf toezicht houden. Aan de wedstrijd in Duitsland ging een voor Ajax vervelend weekeinde vooraf, waarin de loco-burgemeester van Groningen de wedstrijd van de plaatselijke FC tegen Ajax had ver boden, omdat Groningse supporters AJAX - ÖREBRO Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 62