kon. Ook vanuit de speakerscabine klonk weinig gevoel voor de situ atie toen gastspeaker Freek de Jonge in het Duits omriep dat de heer Waldheim de heer Wiesenthal (de beroemde nazi-jager) moest opbel len; Kurt Waldheim, de president van Oostenrijk, was verwikkeld in een schandaal rond zijn oorlogsverleden. De Jonge, jaren later in Het Parool 'Ik had me voorgenomen om die avond niet leuk te doen, want ik heb een hekel aan dergelijke speakers. Waarom ik het toch deed, weet ik achteraf nog steeds niet. Ik vond in elk geval dat er iets moest gebeuren, de wedstrijd en sfeer waren helemaal stilgevallen.' Tuchtschool Vanuit de F-side werd van alles op het veld gegooid, waaronder een staaf van de afrastering die kee per Wohlfahrt van de gasten tegen zich aan kreeg. De Zwitserse arbiter Bruno Galler staakte meteen de wed strijd. Voor het eerst werd een Europa Cupwedstrijd op Nederlandse bo dem gestaakt. Iedereen binnen Ajax reageerde ge schokt en men wist dat er - naast een onvermijdelijke uitschakeling - ook een flinke straf zat aan te komen. De aan het begin van dat seizoen aangetreden trainer Leo Beenhakker had meteen na het duel een voorspel lende blik: 'De straf die Ajax krijgt, zal niet mals zijn. Het is terecht dat de UEFA hard tegen dit soort zaken optreedt. Wij als Ajax zullen er alles aan doen om het ergste te voorko men, maar de kans op ontsnappen is klein. Een seizoen geen Europees voetbal, een jaar lang geen thuiswed strijd in eigen stadion, aan dat soort dingen moeten we denken.' Voorzitter Michael van Praag stelde dat de club alle hoop vestigde op de beroepszaak tegen de eerste uit spraak van de UEFA, waarvan ook hij verwachtte dat die zeer zwaar voor Ajax zou uitvallen. (In 1988 had Ajax een gelijksoortige zaak gehad met de KNVB: voorafgaande aan Ajax - PSV was PSV-doel- man Hans van Breukelen vanaf de F-side met eieren bekogeld; de bond veroordeelde Ajax tot het betalen van een boete en één thuiswedstrijd zonder publiek.) Op 5 oktober 1989 was de eerste uitspraak van de tuchtcommissie van de UEFA inderdaad niet mals: naast de verwachte uitschakeling een schorsing van twee jaar voor Europees voetbal. Ajax tekende zo als voorspeld beroep aan, waarna de UEFA op 13 oktober met een defini tief vonnis kwam: de schorsing werd teruggebracht tot één jaar, maar na afloop van de schorsing moest Ajax de eerstkomende drie thuiswedstrij den op minimaal honderd kilometer van Amsterdam spelen. De gooier van de staaf, de 17-jarige G.M., kreeg van de kinderrechter vijf maanden tuchtschool opgelegd, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. In 1996 werd hij door de civiele rechter voor een half miljoen gulden aansprakelijk gesteld voor de schade die Ajax had geleden, een bedrag dat hij onmogelijk kon betalen. Van Praag: 'We wilden hem niet ruïneren en van een kale kip is het moeilijk veren plukken. Maar het ging om het principe.' Lange zoektocht De jeugdige spelersgroep haastte zich om te zeggen dat de schorsing wat hun betreft geen gevolgen zou hebben voor het wel of niet bij Ajax blijven. Bryan Roy: 'Ach, ik loop eigenlijk al zo ver voor in mijn ontwikkeling, dat het voor mij niet zo erg is. Ik heb de tijd.' Ronald de Boer: 'Het is zonde voor je ontwik keling en je naam. Iedereen droomt er toch van een mooie goal te maken in een Europa Cupduel. Maar ik blijf gewoon bij Ajax.' Als Ajax in september 1991 terug keert in het Europese voetbal zijn van de spelers die tegen Austria Wien meededen, Peter Larsson, Na een lange zoektocht viel de keus op het Rheinstadion. Door de sintelbaan was de kans dat supporters opnieuw zaken op het veld zouden gooien, nihil. iBÜ Ook de laatste supporter realiseert zich de ernst van het 'staafincident IM**" nnvfimhfir 9n0fi

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 61