Bericht uit Rotterdam 'Yes, we gaan naar Feyenoord!' tekst// Monique Janse De nacht van zaterdag op zondag is zo'n nacht die zich bij sommige wed strijden voordoet; kort en onrustig. Visioenen dringen zich op, alle mogelijke scenario's vliegen door het hoofd. Vooral de doemscenario's zijn vannacht populair. Dat is niet zomaar. Morgen staat immers de Klassieker op het programma. Niet zomaar een wedstrijd. Niet zomaar een routineklusje. De verantwoordelijkheid om iedereen weer veilig thuis te krijgen is groot, 'ledereen' slaat in dit geval niet alleen op de spelers en de technische staf maar ook en vooral op zestienhonderd supporters, 85 stewards, vier medical stewards en twaalf stadionbewakers. Het moment van opstaan komt door zo'n nacht van waken en doezelen snel. Om half zeven de auto in, om kwart voor zeven bij het stille en (nog voor even) bijna verlaten stadion. Toch zijn er veel vroege vogels en bij iedereen is de spanning tastbaar. Geen spanning van angst, meer een spanning van 'Yes, we gaan naar Feyenoord'. De briefing met de stewards en de hoofdstewards verloopt uitstekend. De acht hoofdstewards krijgen de meest recente geruchten te horen zodat ze weten wat er misschien zal spelen. Omdat heel Nederland en misschien zelfs het buitenland meekijkt naar de wedstrijd, maar zeker ook naar het randgebeuren wordt op het hart gedrukt goed op elkaar te letten en proactief te handelen; voorkomen is beter dan genezen. Omdat het bij Feyenoord deze weken al een kruitvat is vanwege de slechte resultaten en morrende supporters richting bestuur, wordt het scenario te gen het licht gehouden wat er kan gebeuren als Ajax een vroege voorsprong neemt. De verwachting is dat de fans zullen uitbreken en zo misschien het vak van de Ajax-supporters instormen. Dat vak, het ondervak, is bij de supporters het populairste vak. De inzittenden van de eerste trein vanuit Amsterdam stromen daar binnen. Omdat iedereen in die trein wil zitten, betekent dat ook dat de fans zich vroeg bij de ArenA verzamelen. Want als er wat gebeurt, gebeurt het in het ondervak en daar wil je als supporter bij zijn. Bovendien is het zicht op het veld van onder aanzienlijk beter dan van boven. In de treinen gaat het er gemoedelijk aan toe. De fans hebben zin om naar Feyenoord te gaan, een enkeling vraagt zich ietwat angstig of Charisteas ons niet de das om zal doen. Maar een ander stelt weer dat als we dan toch 1 -1 moeten spelen dat het dan wel 'onze' Griek is die dat vonnis voltrekt. In de trein wordt het rookverbod gerespecteerd en zonder problemen rollen we het station van Feyenoord binnen. De directie zoekt in de persoon van Jeroen Slop regelmatig contact over hoe het gaat. Dat is een fijn gevoel. Bij het stadion in Rotterdam is het voorplein afgezet en er is zichtbaar veel politie. Net als bij de play-offduels heeft Feyenoord het goed geregeld en om twaalf uur zitten de bezoekersvakken vol Ajacieden. Hoe lang we zullen spelen als scheidsrechter Temmink om half één voor het begin van de wedstrijd fluit, is de vraag, ledereen denkt namelijk dat de wedstrijd voortijdig zal worden stilgelegd en na de voorsprong van Ajax proberen de Feyenoord-supporters inderdaad voor elkaar te krijgen dat de wedstrijd wordt gestaakt. Als Perez de 0-3 scoort, verlaten de Rotterdamse fans zoals verwacht de tribune. Gelukkig gaan ze naar huis en botvieren ze hun woede en teleurstelling niet op de Ajax-supporters. Bij de verantwoordelijken van Ajax ebt de spanning weg. 'Bij ons blijft het rustig,' is de gedachte na de comfortabele voorsprong. Met een 0-4 overwinning in de pocket is het niet erg om nog een uur in het vak opgesloten te blijven. De spelers komen na het douchen nog even het veld op in het, op de Amsterdamse fans na, lege stadion en het gevoel van binding tussen fans en spelers doet beide partijen goed. De liederen galmen lekker in de akoestisch perfecte Kuip. Om half vier gaan de treinen weer richting Amsterdam en iets na half vijf stor ten de fans zich massaal op de FEBO op de Arenaboulevard. De stemming blijft goed. De debriefing met de stewards en later met de hoofdstewards verloopt ontspannen. Om half zeven is de dag voorbij. Veiligheidscoördinator Mick Werkendam kan met een gerust hart naar huis. nnvemher 2006 Helden in de gracht: Patrick Kluivert, Edwin van der Sar, Jari Litmanen. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST Helden op het bordes: Wesley Sneijder, Klaas Jan Huntelaar. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 53