portemonnees. Kortom, wanneer gaat de volgende held-in-spé Rafael van der Vaart, Nigel de Jong en anderen achterna? O zeker, de helden van vroeger bleven Ajax ook niet hun hele voetbal leven trouw en verkasten naar andere oorden des vermaaks. Maar voor ze dat deden, hadden ze al wel de tijd genomen en gekregen om echte Ajacieden en echte helden te worden. Finidi George, Marc Overmars, Jan Wouters, Dennis Bergkamp, Edwin van der Sar, Aron Winter, Rob Richard Witschge, Frank &c Ronald de Boer. Spelers van nu krijgen die tijd en gelegenheid niet. Niemand zal ooit nog Sjaak Swarts record van 463 competitiewedstrijden kunnen breken. We mogen al blij zijn als we een speler drie seizoenen bij ons houden. Hoe je daarmee moet omgaan? Hoe we kunnen voorkomen dat iedereen wegloopt? Hoe we ervoor kunnen zorgen dat er meer echte Ajacieden komen die ons vele seizoenen trouw blijven? Hoe we echte helden kunnen kweken over wie we over vele jaren nog zuchtend van genot de mooiste herinneringen ophalen? Denk er maar niet langer over na, we kunnen het niet want het as on mogelijk. We zullen moeten accepteren dat de tijden zijn veranderd. Dat alles sneller gaat, ook het voetbal. Dus ook alles rondom het voetbal. We moeten onze grenzen wel verleggen, onze normen en visies herijken. We moeten niet meer zoveel jaren hoeven wachten om te bepalen of iemand de kwalificatie held verdient. We moeten de dagen plukken, genieten van al het moois dat nu het Ajax-shirt draagt. Gewoon nu genieten van de momenten die het waard zijn dat we ervan genieten. Smullen van een splijtende pass van Gabri, van een dribbel van Rosales, van een krom buitenkantje-links-aaipassje-op-maat van Roger. Op de banken staan voor een ingreep van Jaap Stam, voor een save van Maarten Stekelenburg, voor een tackle van Thomas Vermaelen. Uit je dak gaan bij een rush van Ogararu, bij een kogel van Kenneth Perez, bij een hakje van Marcus Rosenberg. Held keert terug: Jari Litmanen. foto: louis van devuurst Het is veel knapper en getuigt van veel meer niveau als je de mooie momenten ziet en laat merken dat je daarvan geniet. Je bent sowieso al een volwaardige Ajacied als je de club een warm hart toedraagt. Zie de grote doeken in de ArenA waarop staat: Ik steun rood, ik steun wit, ik ben Ajacied. Daar moet eigenlijk nog achter: in voor- en tegenspoed. Want dat moeten we doen, de club en de spelers steunen, wat er ook gebeurt. Geef ze het voordeel van de twijfel. Accepteer dat de tijden zijn veranderd. Geniet van wat je ziet, geniet van iedere Ajacied. Beschouw iedere Ajacied als held. Want dat zijn ze, helden. Niet meer zoals de hel den van voorheen, die tijd is geweest. Maar nieuwe heldendie in veel minder tijd dan vroeger de harten van duizenden moeten veroveren. Ze verdienen uw en mijn respect en bewondering. Ze spelen namelijk in Ajax 1. En dat hebben u en ik nog nooit gepresteerd. j Reageren? Schrijf naar Ajax Magazine, Postbus 12522, 1100 AM Amsterdam ZO of mail naar: m.sleutelberq@ajax.nl

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 52