ontwikkelen. Ze worden redelijk anoniem opgeleid en kunnen be schermd opgroeien tot echte Ajacieden. Tot zover is alles nog in orde. Maar als ze uitgepuberd zijn en deel gaan uitmaken van de A-selectie begint er iets onevenwichtigs te ontstaan en stopt het groeiproces. Veroveren ze daarna een basisplaats in het eerste elftal en staan ze op het punt de status van held te bereiken, dan slaat de narigheid onbarm hartig toe. Dan lijkt het of het woord Ajacied nog maar nauwelijks bestaat en wordt er gelonkt naar een ander bestaan. Als hun zaak waarnemer vervolgens zijn tanden zet in een vette buitenlandse worst, eindigt het heldendom nog voordat het serieus is begonnen. Noem het verzakelijking, maar soms kan de indruk ontstaan dat spelers er geen zin in hebben om held of zelfs maar Ajacied te zijn. Het is een teken des tijds, elke BVO heeft er last van. Was de liefde voor de club vroeger eeuwig, tegenwoordig lijkt sprake van hooguit een kortston dige bevlieging, een op lichamelijke lust gebaseerd verliefdheidje. Nee, we mogen niet iedereen over dezelfde kam scheren. Maar is het niet zo dat je pas een echte Ajacied kunt worden als je lange tijd bij Ajax speelt? Is het niet zo dat je als speler jarenlang je supporters je liefde moet to nen en dat je dan pas hun held wordt? Is het niet zo dat je vroeger de opstellingen van clubs voor jaren achtereen uit je hoofd kende omdat de mutaties op de vingers van één hand te tellen waren? Vroeger was alles beter, zeggen zij die oud zijn en niet meer serieus moeten worden genomen. Wie oude beelden van Studio Sport ziet, schiet spontaan in de lach en dan hebben we het nog maar over de jaren tachtig. Het voetbal evolueert sinds een jaar of vijftien in onvoor stelbaar hoog tempo en in alle aspecten. De verzakelijking evolueert net zo hard mee. Dat is prima, want er moet geld worden verdiend om de bakker te kunnen betalen. Maar het heeft tot direct gevolg dat we het heldendom als zodanig wel kunnen vergeten. Nog maar zelden zullen er echte Ajacieden zijn, nog maar zelden zal er een echte held opstaan. De Londense groep The Stranglers maakten daar ooit het schitterende nummer No more heroes over dat in 1978 de Top-40 haalde: Whatever happened to Leon Trotsky? He got an ice pick that made his ears burn. Whatever happened to dear old Lenny? The great Elmyra and Sancho Panza? Whatever happened to the heroes? Whatever happened to all the heroes? All the Shakespearoes? They watched their Rome burn. Whatever happened to the heroes? No more heroes anymore, no more heroes anymore. Held met alle prijzen: Danny Blind, foto: louis van de vuurst Held in het Olympisch: Stefan Pettersson. foto: louis van de vuurst No more heroes anymoregeen helden meer. We moeten er niet aan denken. En we hoeven er ook niet aan te denken. Nog altijd lopen er ge weldige voetballers rond in Ajax 1 en dat zal de komende honderd jaar niet veranderen. Maar hoeveel van hen zullen er echte Ajacieden zijn of worden? Lopen er nu al spelers tussen die we als held mogen bestempe len? Wesley Sneijder? Heeft al meer dan honderd duels in de goddelijke benen, maar hoeveel honderd komen daar nog bij, wanneer bezwijken hij en zijn zaakwaarnemer voor verleidingen uit vreemde landen? Hedwiges Maduro, hoe lang duurt het voordat hij een cursus Spaans gaat volgen? Johnny Heitinga, als die zich blijft doorontwikkelen staan over een half jaar de Engelse clubs in rijen voor hem op de stoep. Ryan Babel, dat zo'n fenomenaal talent nog bij Ajax voetbalt is op zich al een wonder. Urby Emanuelson, wat een heerlijkheid aan die linkerkant, hoe lang kunnen we die nog behouden? Klaas Jan Huntelaar, nog geen iaar in rood en wit. maar nu al on de verlanglijst" van cltihs mef vette Held op de Vlucht: Piet Keizer. F0T0:ARCHIEF AJAX

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 50