mmW-Hfi Het tot de nok gevulde Bernabeu-stadion wrijft zich de ogen rood, want het gelooft niet wat het ziet. Gerrie Mühren houdt op z'n dooie gemak een balletje hoog. Alsof het hier een traininkje betreft en niet de halve finale van de Europa Cup 1. Het is 25 april 1973. We zullen het nooit vergeten. In Trnava wordt Ajax onder de voet gelopen door elf superieure Tsjechoslowaken. Slechts één man blijft overeind, voorkomt op mi raculeuze wijze een afstraffing en legt zodoende de basis voor een finaleplaats. Zijn naam is Gert Bals. Het is 24 april 1969. We zullen het nooit vergeten. Haarlem-goalie Edward Metgod staat als aan de grond genageld, zo majestueus is hij nog nooit gelobd. Johan Cruijff is op z'n 34ste helemaal terug van weggeweest. Het is 6 december 1981. We zullen het nooit vergeten. johan Cruijff. FOTO: ARCHIEF AJAX Horst Blankenburg geeft een lange hoge bal richting Italiaans strafschopgebied. Boven alles en iedereen uit knikt Johnny Rep de bal achter de doelman van Juventus. Het is 30 mei 1973. We zullen het nooit vergeten. Een routinewedstrijdje tussen Ajax en FC Den Bosch. Jan Wouters schept de bal het strafschopgebied in, richting Marco van Basten. Even later is de hele wereld getuige van de omhaal van de eeuw. Het is 9 november 1986. We zullen het nooit vergeten. Wembley barst uit z'n voegen. Een messcherpe voorzet van Keizer Piet. Dick van Dijk schuurt er de schedel langs. Panathinaikos staat met 1-0 achter, zet de beker maar vast klaar. Het is 2 juni 1971. We zullen het nooit vergeten. wirr nffiD—*•*--* fjf l i illH; Sjaak Swart zet de wreef consciëntieus tegen het leer. Henk Groot springt het hoogst en slaat de bal met het hoofd onbedaarlijk hard achter Real Madrids onpasseerbare goalie Junquera. Het is 11 oktober 1967. We zullen het nooit vergeten. Held bij het hek: Mare Overmars. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST Zomaar wat voorbeelden uit ruim honderd jaar Ajax-geschiedenis. Met nog veel meer op onze netvliezen. We hoeven maar een naam te noemen en de herinneringen denderen door onze hoofden. Stefan Pettersson, Jesper Olsen, Tscheu-la Ling, Barry Hulshoff, Ruud Geels, Inge Danielsson, Simon Tahamata, Nico Rijnders, Tonnie Pronk, Piet Schrijvers. Helden, wat bepaalden ze de inhoud van onze gesprekken en wat hingen ze in vol ornaat aan de muren van onze kamertjes. Hoe ze sprintten, hoe ze tackelden, hoe ze juichten. Frits Soetekouw, Arie Haan, Stanley Menzo, Sonny Silooy, Johan Neeskens, Gerald Vanenburg, Danny Blind, Tari Litmanen, Dick Schoenaker, Peter Boeve. Helden, wat hadden we er veel en wat kunnen we ons hun daden nog goed herinneren. Hun schoten, hun dribbels, hun passes. Wim Suurbier, Ruud Krol, Frank Rijkaard, Edo Ophof, Bennie Muller, Johnnie Bosman, Velibor Vasovic, Robbie de Wit, Wim Kieft, Frank Arnesen. Helden, het lijkt erop dat we er tegenwoordig niet zo veel meer heb ben en dat we ons over pakweg tien jaar ook niet zo veel van hen zullen herinneren. Dat is een pessimistisch perspectief, maar er zit een grond van waarheid in. De helden-in-de-dop krijgen vandaag de dag namelijk de tijd en de gelegenheid niet meer om zich tot echte helden te Held in de jaren vijftig: jan Potharst. fotoarchief ajax

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 49