Mari Carmen Oudendijk De buitenstaander Mari Carmen Oudendijk (38) is presentatrice van het AT5-programma FC Godenzonen. Ze is dit seizoen begonnen aan haar derde jaar bij de lokale Amsterdamse omroep. Oudendijk, zelf geen onverdienstelijk voetballer, werkte eerder bij RTL en is momen teel freelancer. Het werk voor AT5 beschouwt zij als een van haar leukste bezigheden. 'Doordat we ieder jaar wel wat van format veranderen, blijft het programma fris.' Vrijwilligerswerk Godendochter heeft nog veel plannen met FC Godenzonen tekst Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys Wil Oudendijk op tv serieus en soms zelfs streng overkomen, in haar dagelijkse doen en laten is daar niets van te merken. De tv-babe Oudendijk ('Ik ben niet de enige hoor! Kijk maar op de site, Hanneke Groenteman en Catherine Keijl zijn ook babes) is spontaan en vrolijk, en stemt onmiddellijk in als ik haar bel met de vraag of ze mee wil werken aan dit interview. Enkele dagen later zitten we tegenover elkaar in haar door de binnenvallende zon riant verlichte woning in Oost. Ze is vlot gekleed en drinkt koffie met spa. Op de achtergrond zijn uit de openstaande ramen de dierengeluiden en het gejoel van spelende kinderen in Artis te horen. Dit prettige achtergrondgeluid wordt nu en dan verstoord door laag hangende helikopters die deze dag zijn ingezet bij diverse (kleine) ontruimingen van kraakpanden in de binnenstad. Oudendijk laat zich er niet door afleiden en vertelt enthousiast over haar jeugd, waarin voetbal al snel een centrale rol speelde. Oudendijk: 'Ik ben altijd fanatiek geweest in sport, nog steeds wel eigenlijk. Met gym wilde ik altijd een negen halen en altijd vooraan staan om als eerste gekozen te worden. Het zat er dus al snel in wat sport betreft. Mijn oudere broers voetbalden en hebben in hun jeugd bij Heracles gespeeld. Ik ben opgegroeid in een gezin met vier kinderen en een alleenstaande moeder. We waren allemaal gek van sport. Als mijn broers moesten voetballen, ging ik mee. Dat moest. Maar dat kijken naar voetbal heeft mij al snel verwant gemaakt met voetbal. Al vanaf mijn vierde hing ik daar rond. Op school heb ik later zelf veel gespeeld, van paaltjesvoetbal in de zaal tot veldvoetbal. Ik speelde altijd in de spits, maar dat was niet anders dan wanneer ik hockeyde of volleybalde. Ik wilde alleen maar scoren en was overambitieus. 'In 1988 ben ik begonnen aan de AL O, de school voor lichamelijke opvoeding. Daar heb ik goede herinneringen aan. Ik kreeg toen les van Henk Veldmate en Timo Meertens, twee heel verschil lende karakters. Veldmate was vooral sociaal sterk, terwijl Meertens veel technischer was. Van beiden heb ik op voetbalgebied in die tijd veel geleerd. Het eerste jaar van de ALO vond ik sowieso het leukst, want dan ben je alleen maar met de basis - sport - bezig. Daarna word je meer getraind in lesgeven en dat was uiteindelijk toch niet wat ik wilde. Ik wist al vanaf het begin dat ik de journalistiek in wilde, maar doordat ik steeds werd uitgeloot voor de school voor de journalistiek, heb ik de ALO gebruikt om er via de praktijk in te rollen.' Oudendijk rondde haar ALO-opleiding succesvol af en deed gedurende de laatste jaren van haar opleiding vrijwilligerswerk voor de lokale omroep OOG in Groningen. Een soort Langs de Lijn waar ze de centrale presentatie deed. Oudendijk: 'Iedereen verklaarde mij voor gek, want wie gaat er nou op die jonge leeftijd vanaf negen, tien uur de hele zondag vrijwilligerswerk doen? Maar ik vond het prachtig! En het bleek ook een nuttige opstap. Wilfred Genee zat daar ook, maar dan voor de tv. Toen hij daar vertrok heb ik zijn plaats ingenomen en ben ik televisie gaan doen. Zo is het eigenlijk echt begonnen.' Oudendijk deed het vrijwilligerswerk ruim vijf jaar en maakte in 1996 de overstap naar 'Hilversum'. Ze begon er als redactiemedewerker maar wilde het liefst presenteren. Ze maakte zelf een compi latie van al haar televisiewerk in Groningen en stuurde de band op naar diverse omroepen. RTL zag er wat in en vanaf dat moment werd Mari Carmen Oudendijk ineens bekend van tv. 'Mijn eerste uitzending was samen met Loretta Schrijver. Zij deed het nieuws, ik het sportnieuws. Dat zal ik niet snel vergeten. Ik heb acht jaar bij RTL gezeten en diverse onderwerpen gedaan. Heel veel sport, maar ook het nieuws.' Twee jaar geleden koos Oudendijk voor het onzekere bestaan als freelancer. Gedeeltelijk om dat zij het zelf wilde, maar ook omdat er door alle wisselingen van rechten ineens minder aanbod voor haar was: geen Wimbledon, geen nnwvnhnr ?00fi

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 45