Historische grond Ajax genadeloos in Olympisch Stadion van Helsinki Meer dan vijfentwintig jaar geleden boekte Ajax zijn grootste uitzege in het Europees voetbal, tegen HJK Helsink (1-8). Die vond plaats in een fraai decor, maar met weinig aanwezigen. Het Olympisch Stadion van Helsinki is nooit een kolkende voetbaltempel geworden, niet vreemd in een land waar voetbal niet de populairste sport is. tekst Marcelle van Hoof Met een beetje meer pech was het zelfs geen Olympisch Stadion geweest. De architec ten Toivo Jantti en Yrjö Lindegren ontwierpen het sta dion voor de Olympische Spelen van 1940, maar die werden drie maanden voor de opening afgelast, vanwege de Tweede Wereldoorlog uiteraard. Men zou twaalf jaar moeten wachten voordat de Spelen in Helsinki plaats vonden: de Olympische Spelen van 1944 in Londen gingen uiteraard ook niet door en in 1948 was Londen het eerst aan de beurt. Helsinki was in 1940 geen eerste keus. De Spelen van 1940 waren in 1936 toebedeeld aan Tokyo, maar een jaar later werden ze Tokyo afge nomen nadat Japan China had aan gevallen. In Finland had men reeds in 1936 de eerste steen gelegd voor de bouw van wat ooit een Olympisch Stadion zou moeten worden en het land hapte dan ook gretig toe toen er een vacature ontstond in de organisa tie van de Spelen voor 1940. Binnen drie jaar stond er een prachtig stadion. De financiering van het sta dion was voor een deel opgebracht uit de verkoop van merchandising met het logo van het toekomstige sta dion, een noviteit in de toen nog niet zo vercommercialiseerde sportwereld. Het stadion zou ook het enige stadion in de wereld worden dat stond afge beeld op een bankbiljet (het Finse 10 markka-biljet). Toivo Jantti en Yrjö Lindegren bouw den hun stadion in een bosrijke om geving, dicht bij het stadscentrum. Het was een functionalistisch stadion, zonder de bombast die bijvoorbeeld het Olympisch Stadion van Berlijn wel had gekregen. Het stadion was van beton en had een capaciteit van 25.000 toeschouwers, maar voor de Spelen waren er tribunes van hout aan toegevoegd, waardoor de capaci teit steeg tot 62.000 - voor de daad werkelijke Spelen van 1952 waren die extra tribunes vervangen door tribu nes van beton. Het stadion zag er van buiten erg wit en proper uit; aan de binnenkant vielen de twaalf slanke palen met kegelvormige punten op, die het dak van de enige overdekking (van de hoofdtribune) ondersteun den. Het meest in het oog sprong (en springt) de slanke, hoge witte toren aan de buitenkant van de hoofdtri bune, met daarin 22 ronde balkons. De toren is 72,71 meter hoog, een eerbetoon aan de afstand die de Finse speerwerper Matti Jarvinnen in 1932 wierp bij de Olympische Spelen van Los Angeles en die hem goud had den opgeleverd. De als toeristische attractie functionerende toren is in de loop der jaren door miljoenen mensen beklommen. Zij kunnen van een prachtig uitzicht over de Finse hoofdstad genieten. Zeer modern in die tijd waren ook de in 1940 aangebrachte kunstlichtlam pen die aan het dak van de hoofdtri bune vastzaten. De bovenste tribunes van de rest van het stadion 'ontsprin gen' aan de zijkanten van de hoofdtri bune en die tribunes lopen langzaam op, culminerend in de hoogste positie recht tegenover die hoofdtribune. Zoals bij vrijwel alle stadions in Europa is het Olympisch Stadion in de jaren 1990 verbouwd en veili ger gemaakt, met als onvermijdbaar resultaat een teruggang van de l

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 41