Museumstukken Het Ajax Museum Na het laatste fluitsignaal van de wedstrijd tegen Fortuna '54 is Ajax op 30 april 1967 voor de tweede achtereenvolgende maal landskampioen. Ajax-keeper Gert Bals viert zijn vreugde met de Ajax-mascotte van de supporters op zijn schouder. FOTO: ARCHIEF AJAX landskampioenschap. Die prestatie werd in de twee jaren daarna op overtuigende wijze geëvenaard, en in het Ajax Museum kan men het delfts blauwe bordje - uit de collectie van Sjaak Swart - bewonderen dat de spe lers ontvingen voor het winnen van drie landstitels op rij. Het middelste seizoen van dat drieluik verdient het echter om even langer bij stil te staan. Want met Cruijff voortaan als vaste basisspeler won Ajax niet alleen het landskampioenschap (met een feno menaal doelsaldo van 122-34), maar ook de KNVB Beker. Daarmee is het seizoen een belangrijke schakel ge worden in de geschiedenis van Ajax, want ook in het Europa Cup 1- toernooi werden opeens de eerste opzienbarende resultaten behaald. In de eerste ronde werd het Turkse Besiktas gedecideerd teruggewezen en toen kwam het vermaarde Liverpool FC op bezoek. In een even onbegrijpe lijke als fascinerende wedstrijd, die in dikke mist werd gespeeld en daarom de geschiedenis is ingegaan als 'de mistwedstrijd', kregen de Engelsen met 5-1 een draai om de oren. Hun coach deed de uitslag aanvankelijk af als een door de slechte weersomstan digheden veroorzaakt, maar verder onbeduidend incident. Een week later zouden zijn mannen de boel wel even rechtzetten. Maar toen Ajax vervol gens in Liverpool door doelpunten van Johan Cruijff weer twee maal op voorsprong kwam, en uiteindelijk een knap gelijkspel behaalde, was het voor velen duidelijk dat er 'iets stond te gebeuren' in Amsterdam. Vasovic Dat 'iets' is ook gekomen, en hoe! Maar eerst moest Michels nog wat sleutelen aan zijn elftal. Hij begon met het aantrekken van een Joegoslavische verdediger, Velibor Vasovic. Hij kwam van Partizan Belgrado, dat in 1966 maar nét de Europa Cupfinale tegen het vermaarde Real Madrid had verloren. Met zijn zevenentwin tig jaar bracht hij ervaring en rust in de verdediging, maar omdat hij van origine middenvelder was, gingen er van zijn spel ook belangrijke aanval lende impulsen uit. Twee jaar later, na de verloren Europa Cup 1-finale tegen AC Milan, bracht Michels op nieuw belangrijke veranderingen aan in de verdediging. En daarmee ont stond een uniek elftal, met vrijwel ongrijpbare aanvallers, een uiterst wendbaar middenveld en rotsvaste verdedigers die altijd ook met de blik naar voren speelden. Het recept bracht Ajax grote roem, en daarmee het hele Nederlandse voetbal naar de wereldtop. Die situatie duurt nu al vier decennia, en we zijn dat hele maal vanzelfsprekend gaan vinden. Al blijft het lastig om van Luxemburg of Albanië te winnen. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelle-tjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reser veren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlich tingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen geldt een aangepast programma). Halverwege het seizoen 1966-1967 haalde Michels de geroutineerde Velibor Vasovic naar Amsterdam. 'Vasco' speelde tot en met de gewonnen Europa Cupfinale van 1971 ruim tweehonderd wedstrijden voor Ajax. FOTO: ARCHIEF AJAX november 2006

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 39