Jong Ajax Voetballende oplossingen Murat Yildirim speelde in zijn woon plaats heel lang voor de amateurclub Hellas Sport. Als B-junior werd hij gespot door Ajax. 'Ik hoorde van de trainer dat er een paar keer een scout was komen kijken, maar ik wist niet dat het er een was van Ajax. Natuurlijk is dat spannend als zo ie mand langs de lijn staat: ik wilde heel graag naar een "bvo", dus je denkt er wel aan als je aan het voetballen bent. Uiteindelijk kregen de jeugdcoördi- nator van Hellas Sport en ik allebei een brief thuis. Ik was heel blij, ik had totaal niet verwacht dat een topclub als Ajax belangstelling zou tonen. Ik mocht vanaf dat moment op de Toekomst meetrainen met de B-junio- ren, een of twee keer per week. Nadat ik twee wedstrijdjes had meegespeeld, besloot Ajax dat ik mocht blijven. Het is niet zo dat ik een groot feest heb gegeven, maar we hebben wel een lekkere taart gekocht. Zelf was ik als ik kind niet echt fan van een team, ik keek vooral naar voetbal omdat ik het een leuke sport vond. Ajax was voor mij in het begin vooral lekker dichtbij. Pas na een tijdje ontdekte ik dat het er toch wel heel anders aan toegaat dan bij andere clubs. Je moet niet alleen altijd presteren, maar ook zoveel mogelijk zoeken naar voetbal lende oplossingen - niet zomaar een bal naar voren rammen. Die manier van spelen ligt mij zeker.' Zijn eerste seizoen op de Toekomst speelde Murat in de BI. 'Het eerste half jaar had ik wat moeite met aan passen. Ik kreeg niet echt aansluiting met de andere jongens, moest heel erg wennen aan al die trainingen en het hogere baltempo. Daarna ging het gelukkig veel beter, ik speelde bijna elke wedstrijd. Bij de Al heb ik het jaar daarna een heel goede seizoen gedraaid. Ik begon in de A2, maar maakte halverwege de overstap naar de Al. We werden kampioen en ik werd verkozen tot talent van het jaar. Dat had ik eerlijk gezegd echt niet verwacht. Ik werd vooral geprezen om mijn mentaliteit en doorzettings vermogen. Als voorbeeld haalden ze aan dat ik een keer een bal uit het water wilde halen en over een sloot spong. Die bleek toch wat breder te zijn dan de sloot bij mijn oude club, dus al mijn kleren waren helemaal nat, haha. Ik vind het fijn om te horen dat mensen vinden dat ik een goede mentaliteit heb. Ik wil heel graag leren. Als ik iets fout doe, ben ik er voortdurend mee bezig om mezelf toch weer te verbeteren.' Eerste contract Vorig seizoen speelde Murat voor het eerst bij Jong Ajax. Hoewel hij de overgang niet eens zo groot vond, duurde het even voordat hij het juiste ritme te pakken had. 'Als team hebben we het tot de winterstop vorig seizoen niet zo goed gedaan, daarna hebben we volgens mij geen wedstrijd meer verloren. Ik heb daar niet echt een verklaring voor, misschien hebben die twee weken rust ons goed gedaan. Zelf had ik tot de winterstop ook last van wat kleine blessuretjes, daarna ging het steeds beter. Net als in de Al heb ik bij Jong Ajax veel geleerd: het vergroten van mijn handelingssnel heid, het verhogen van het baltempo. Dat maakte dat ik groeide als speler. Soms speelde ik tegen jongens die een kop groter en een stuk ouder waren, maar fysiek ben ik ook een stuk ster ker geworden. Ik heb geleerd om me anders op te stellen en laat me niet afbluffen door grotere tegenstanders. Ik was natuurlijk heel blij dat ik in november mijn eerste contract kreeg, daar doe je het allemaal voor. Stap voor stap wil ik vooruit met mijn voetbalcarrière.' Dit jaar speelt Murat bij Jong Ajax veelal op een voor hem nieuwe positie: rechtsachter. 'We hebben veel spelers die goed uit de voeten kunnen op het middenveld, ook jongens die vanuit het eerste komen. Maar als rechtback gaat het best goed. Natuurlijk speel ik liever op het middenveld, dat ben ik gewend, maar ook vanaf rechtsachter kan ik opkomen en meedoen aan het spel. Tot nu toe hebben we te veel punten laten liggen, maar we heb ben ook goede wedstrijden gespeeld, bijvoorbeeld uit bij Feyenoord. Ons grootste probleem is dat we onze kansen onvoldoende benutten, want ons spel is goed. Ik denk zeker dat we nog kans maken op het kampioen schap. We hebben een goede groep, die bereid is te leren en hard te wer ken voor elkaar. Als we onze kansen gaan benutten, kunnen we nog heel ver komen.' Begin 2006 werd Murat door Danny Blind even bij de selectie van het eer ste gehaald. 'Ik had op dat moment het gevoel dat ik er heel dichtbij zat. Ik hoopte afgelopen zomer de voor bereiding met de A-selectie mee te maken, maar dat is helaas niet gelukt. Op dit moment weet ik niet of ik er wel of niet dichtbij zit, ik kan alleen maar door blijven gaan. Proberen om steeds het beste te geven en mezelf tel kens te verbeteren. Ik hoop natuurlijk dat ik uiteindelijk in Ajax 1 kom. Ik weet niet hoe mijn droomdebuut er uit ziet, maar het wordt in ieder geval iets heel bijzonders.' november 2006

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 35