Murat Yildirim Geprezen om zijn mentaliteit Murat Yildirim (19) werd in 2005 verkozen tot jeugdspeler van het jaar. Inmiddels is de in Zaandam opgegroeide middenvel der bezig aan zijn tweede seizoen bij Jong Ajax. Murat hoopte afgelopen zomer op een uitnodiging voor de voorbereiding van de A-selectie, maar heeft de knop daarna weer helemaal omgezet. 'Ik probeer steeds het beste van mezelf te geven.' tekst Jeroen Kleijne fotografie Louis van de Vuurst Als Ajax Magazine zich even voor enen meldt op de Toekomst, staat Murat Yildirim al in de herfstzon te wachten. Jong Ajax heeft deze dinsdag alleen een ochtendtraining gehad; de gezamenlijke lunch is dan vrijblijvend. Murat biedt Ajax-pers- voorlichter Riske aan voor haar op zoek te gaan naar teamgenoten die ook interviewafspraken hebben. Een jongen met het hart op de juiste plaats, dat is duidelijk. In de kantine ontpopt de in Zaandam opgegroeide belofte zich als een uiterst vriende lijke, en enigszins verlegen jongeman. Murat Yildirim werd ruim negen tien jaar geleden geboren in Qorum, een stad in het noorden van Turkije met ruim honderdduizend inwoners. Als baby van acht maanden ver huisde Murat al naar Zaandam en hij spreekt dus accentloos Nederlands. 'Ik heb ook een Nederlandse vrien din,' zegt hij breed glimlachend, 'maar ik ben thuis opgegroeid met Turks eten en de Turkse cultuur. We gingen bijna elk jaar op vakantie naar Turkije, meestal ook naar mijn ge boorteplaats. £orum ligt schuin bo ven Ankara, in het binnenland. Heel bergachtig, weinig groen, maar daar woont nu eenmaal de meeste familie. Toen ik klein was, gingen we wel zeven weken weg. Het gekke is dat ik Nederland heel erg miste, maar als ik terug in Zaandam was, had ik weer heimwee naar Turkije.' Vasten en voetballen Van huis uit heeft Murat ook het islamitische geloof meegekregen. Hij houdt zich aan de regels van de koran, heeft in september en oktober dus ook meegedaan aan de ramadan. 'Ik vind het niet moeilijk om vasten met voetballen te combineren. Het heeft vooral te maken met hoe sterk je mentaal gezien bent en hoeveel je voor je geloof over hebt. Soms maakt het voetbal juist gemakkelijker, want ik kan veel kracht putten uit mijn geloof. Ik bid ook vijf keer per dag, maar ik ga niet ergens op de Toekomst in een hokje op mijn knieën zitten of zo. Ik kan het altijd later inhalen. Bij Ajax wordt mijn geloof zeker geac cepteerd; als ik tijdens de ramadan niet mee-eet met de rest, wordt daar geen probleem van gemaakt.' Murat heeft drie oudere zussen, van wie de jongste twaalf jaar ouder is dan hij. 'Je kunt wel zeggen dat ik drie moeders erbij had, mijn zussen zorgden ook voor mij. Als kind was ik een heel moeilijke eter, maar ik werd altijd verwend. Niet dat ik alles kreeg wat ik wilde, maar wel een overdosis aan zorg. Ik heb zeker een fijne jeugd gehad in Zaandam, ik had veel vrien den, ook op school. Zaandam is heel anders dan Amsterdam. Heel gezellig, iedereen kent elkaar. Eigenlijk een soort dorp. Ik woonde in een groot flatgebouw en ik was altijd aan het voetballen. Op het veldje beneden of op het schoolplein, vaak met ou dere jongens. Mijn moeder vond het weieens vervelend, want vaak vergat ik de tijd en was ik te laat voor het eten. Dan moest mijn vader me weer komen halen. Maar iedereen in de fa milie was hartstikke blij voor me toen ik bij Ajax terechtkwam. Ze hopen allemaal dat ik mijn brood ermee kan verdienen, mezelf kan redden. Mijn familie komt regelmatig kijken. Mijn vader is niet zo'n grote voetballief hebber, maar mijn drie zwagers zijn best fanatiek - vooral de oudste.' Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 34