De eerste! Het debuut van Wim Bleyenberg 26 AUGUSTUS 1956 AJAX - ZEEBURGIA 6-1 (3-1) Bleyenberg scoort Ajax' vijfde doelpunt. Feijenoorder Kerkum steekt vergeefs zijn been naar de bal uit; doelman Pieters Graafland moet van afstand verslagen toekijken. FOTO: ARCHIEF AJAX werken en niet doorleren. Ik heb drie kinderen nooit gekend. Die waren al gestorven voordat ik geboren werd. Ik was de negende of de tiende.' En, na hevig gereken: 'Ik had drie broers en elf zussen. Er zijn er nu nog vijf, zes over. Het doet mij nog altijd verdriet dat ik mijn ouders pijn heb gedaan door op zondag te gaan voet ballen. Zij waren streng christelijk, Nederlands Hervormd. Toen ik nog thuis woonde, liet ik mijn voetbal spullen bij anderen wassen. Ze zijn ook nooit naar mij komen kijken op zondag, alleen als er op een andere dag gespeeld werd.' In het begin van het seizoen 1959- 1960 raakte Bleyenberg geblesseerd. Ajax had de doelpuntrijke broers Cees en Henk Groot gekocht, dus na zijn herstel was er voor Bleyenberg geen plek meer in het eerste. Hij speelde voortaan in het tweede en zat op zondag reserve. Toen Ajax in de laatste wedstrijd van het seizoen bij Feyenoord kampioen kon wor den, zat hij met zijn vrouw op de tribune. Ajax verloor met 3-0, en aan gezien het doelsaldo niet meetelde, moest er een beslissingswedstrijd ge speeld worden. Feyenoord was zo vol vertrouwen dat men ermee ak koord ging dat die in Amsterdam, in het Olympisch Stadion, gespeeld zou worden. Het zou de beroemdste wedstrijd uit Bleyenbergs loopbaan worden. 'Cees Groot was aan zijn enkel ge blesseerd geraakt, en kon niet mee doen. Ik was zijn vervanger, maar had al maanden niet meer in het eerste meegedaan. En het tweede was al uit gespeeld, dus ik had geen sterke con ditie meer. We kwamen voor rust met 1-0 achter. Ik zei tegen Henk Groot dat ik hartstikke moe was. Doorgaan, Willem, zei hij. Scheidsrechter Wim Beltman had een penalty gegeven aan Feyenoord. Ik zei tegen hem: "Man, dat was helemaal geen straf schop." "Schiet jij er straks maar drie in," antwoordde hij. En dat deed ik nog ook! 'Het was mijn laatste wedstrijd, ik wist al dat ik naar Blauw Wit zou gaan. Ik kon wel blijven bij Ajax, maar als reserve. Daar had ik geen trek in. Heb ik twee mooie jaren bij Blauw Wit gehad. Kampioen gewor den, later ben ik met Go Ahead ook gepromoveerd.' Op 35-jarige leeftijd stopte Wim Bleyenberg in het betaald voetbal, als speler van AGOW. 'Ik heb een prachtige tijd gehad. Ook nog drie keer in het Nederlands elf tal gespeeld, al hebben we die alle drie keer verloren, tegen Zwitserland, België en Noorwegen.' Bitterballen Bleyenberg ging amateurclubs trainen en werkte als magazijnmeester bij de BB, en nadat die was opgeheven, werkte hij in dezelfde functie bij de brandweer van Apeldoorn. 'Ik was nadat ik er gestopt was, niet vaak meer bij Ajax gaan kijken, maar nadat in de jaren negentig Lucky Ajax werd opgericht, zie ik al mijn oude makkers weer. Iedere thuiswedstrijd ga ik kijken, in het vak van Lucky Ajax. Na afloop mogen we de be stuurskamer in, we hoeven niks te betalen. Dan moet je ons zien hol len voor de bitterballen! Zo'n Sjaak Swart is een lieve jongen. Ik kende zijn vader en opa heel goed. Ze ston den met een viskraam bij de Meer, waar ik na afloop van de training altijd een visje ging eten. Vroegen ze me of Sjakie, die nog hartstikke jong was, zondag zou worden opgesteld. Dat moet je aan de trainer vragen, zei ik. 'Ik hield en houd wel van grappen maken. Die groep jongens van Lucky Ajax kon destijds ook al goed met elkaar opschieten: Luuk Bijker, Gerrie van Mourik, Jan van Drecht, Piet van der Kuil, Cor Geelhuizen. Ze komen iedere wedstrijd. Heel mooi vind ik dat. 'Ik ben geopereerd aan mijn ogen, omdat ik een waas je voor mijn ogen had. Ik rijd nog wel auto, maar niet in het donker, en nooit in mijn eentje. Ik fiets twee uur per dag. Ik ga ie dere ochtend nog naar de brandweer. Nadat mijn vrouw drie jaar geleden overleden was, zeiden ze tegen me dat ik maar geregeld langs moest komen, om koffie te drinken. Anders zit je maar in huis. 's Middags ga ik naar het kerkhof, naar mijn vrouw. Dat doe ik iedere dag.' Scheidsrechter: Leo Horn Toeschouwers: 6.000 Scoreverloop: Bleyenberg 1 -0; Den Edel 2-0; Van Dijk 3-0; Oldenhoff 3-1Michels 4-1Van der Kuil 5-1; Van der Kuil 6-1 Ajax: Pieters Graafland; Van Mourik, Bijker; Van Dijk, Anderiessen, Bakker; Van der Kuil, Michels, Den Edel, Bleyenberg, Schmidt Zeeburgia: Hofstee; Hoks, Van der Stolpe; Verbruggen, Niessen, Den Dolder; Oldenhoff, Hazendonk, Guus van Ham, Scharff, Elzinga bron Evert Vermeer november 2006

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 33