'TEN CATE GEEFT ME VEEL VERTROUWEN, DOOR ME RECHTSTREEKS TE ZEGGEN DAT HIJ ME EEN GOEDE VOETBALLER VINDT' Nou ja, krijgen... Ik denk dat hij zelf gewoon meer vrijheid nam. Zo heeft hij ook heel veel goals kunnen maken, door naar binnen te komen. Voor, naast of achter Klaas Jan, ruimte makend voor Urby die dan zelfs op hem kon voorgeven. Uit te gen Feyenoord scoorde hij zo, met een kopbal uit een voorzet van Urby. Ik zag het vanaf de bank en dacht: zie je nou wel, het is wel mogelijk. 'Na mijn eerste interland kwam ik weer bij Jong Oranje. Met Foppe de Haan heb ik heerlijk ge werkt. Een andere groep, een andere sfeer. Daar kon ik weer een beetje mijn ding doen. Met Foppe heb ik toen een goed gesprek gehad. Vooral over Klaas. De trainer zei dat het natuurlijk niet leuk was dat ik hem voor me had, maar hij drukte me op het hart vooral van hem te leren. En daar was ik het heel erg mee eens. Ik ben, ook nu nog, alleen maar blij dat ik met Klaas Jan kan werken. Die keer bij Jong Oranje was de ommekeer. Ik vond mijn motivatie terug om hard te gaan werken. Stapje voor stapje ging ik vooruit. Heel voorzich tig viel ik soms weer in. Vijf minuutjes, tien, een kwartiertje. Toen was het zo dat ik in die korte tijd dat ik meedeed toch wel weer wat had. Een actie, of een schot. Ik hoorde steeds na afloop dat ik goed was ingevallen. Daar putte ik mijn vertrou wen uit. Zo ging het verder.' En hield je je bij die invalbeurten nog keurig aan de op drachten? Babel: 'Nee, toen had ik besloten er maling aan te hebben. Als ik klaarstond om in te vallen werd ik bedolven onder de opdrachten. Ik moest de buitenkant houden en vanaf de achterlijn voor zetten geven. En ik moest mee met mijn man als hij opkwam. Totdat je van achteruit zou horen: "Oké Ryan, laat hem maar lopen, wij nemen over." Maar het grappige was dat er van achteruit bijna nooit geroepen werd dat je hem kon laten lopen, met als gevolg dat je linksback stond en later voorin kracht tekortkwam. Ik besloot dat ik weer mijn eigen ding zou proberen te doen. Wat kon het voor kwaad? Ik vond dat het tijd werd dat ik de vrijheid nam, net als ik Rosenberg had zien doen. Tegen het einde van het seizoen kreeg ik zelfs weer een basisplek. Tegen RKC startte ik. En met hetzelfde idee: ik zou me nergens wat van aantrekken. Het gevolg was dat ik voor iedereen de ruimtes aan het verzieken was. Voor Wesley, voor Klaas Jan, voor Boukhari. De trainer riep: "Ryan, breed, brééd!" Ik negeerde hem. In de rust kreeg ik de volle laag. Als ik niet anders zou gaan spelen, en me niet aan de opdrachten zou houden, zou ik worden vervangen. Ik gehoorzaamde, en bleef keurig breed. Maar de tweede helft zat ik totaal niet meer in de wedstrijd. Ik had heel weinig balcontact. Iedereen liep me voorbij. Ik stond daar maar aan de lijn. We wonnen dik, maar ik was niet tevreden. De volgende dag had ik een gesprek met de trainer. Daarin heb ik toen wel aangegeven dat ik het idee had dat Rosenberg op die plek veel meer vrijheid kreeg dan ik. De trainer was het er niet mee eens. Hij vond dat Rosenberg zijn momenten veel beter koos. Het was een positief gesprek, vonden we allebei. Maar misschien had het eerder moeten plaatsvinden. Ik moet eerlijk zijn: op momenten dat ik mijn mond open had moeten doen, deed ik dat niet. 'Het is een leerzame tijd geweest. En een rare tijd. Ik had het WK helemaal uit mijn hoofd gezet. Ik had geen enkele reden om nog te verwachten dat ik van de partij zou zijn. Totdat de bondscoach me belde en zei dat ik de hoop juist niet moest opgeven. Hij zei dat ik nog steeds kans maakte. Zijn opdracht was: als je speelt, laat zien wat je kunt. Dat gaf me wel een heel fijn gevoel. Vanaf dat moment kwam ik er weer aardig bovenop.' Respect en krediet Ben je niet gewoon veel te rustig en bescheiden ge weest? 'Ik ben bang van wel,' knikt Babel. 'Nog steeds ben ik te bescheiden. Ik moet wat brutaler worden. Op het veld en daarbuiten. Ik wek kennelijk de indruk dat spelers over me heen kunnen lopen en vergeet me te laten gelden. Bij het Nederlands elftal ook. Dan zitten we in de bus en maakt er iemand een grap over mij. Iedereen lacht. Dan ga ik een beetje zitten meelachen, terwijl je natuurlijk meteen van je af moet bijten. Je moet laten merken dat ze dat met jou niet moeten flikken, maar dat komt er bij mij dan niet van. Denk maar niet dat Wesley zoiets overkomt. Die gaat er meteen tegenin, zodat ieder een weet dat er met hem niet te spotten valt. Het heeft met persoonlijkheid te maken. Daar moet ik dus aan werken.' Ook al zou Wesley er moeite voor doen, hij zou niet eens over zich heen kunnen laten lopen. Persoonlijkheid is toch een gegeven? 'Voor een groot deel wel,' beaamt Babel. 'En Wesley zou dat inderdaad waarschijnlijk niet voor elkaar krijgen. Hij zou het ook nooit voor elkaar willen krijgen, denk ik. Maar ik wil er wel aan werken. Bovendien is het volgens mij gemakkelij ker om brutaler te worden dan bescheidener. En hoe medespelers tegen je doen, ligt niet alleen aan je persoonlijkheid. Het heeft ook te maken met de waardering die ze voor je hebben als voetballer. Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 22