Discutabele kwesties rond Oranje zijn van alle tijden ORANJE toen en nu Wie denkt dat commotie over de opstelling, de speelwijze of zelfs de shirtjes van het Nederlands elftal typerend is voor de huidige tijd, vergist zich. In deel 5 van de geschiedschrijving Oranje toen en nu toont mede-bedenker van de retro-shirts Matty Verkamman aan dat al deze kwesties tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog al net zo hevig aan de orde waren. Boulahrouz wordt ondervraagd over het belang van discipline, Frank Rijkaard over de kunst van het loslaten en Ruud Gullit over het omgaan met je imago. Dat de verhalen in interviewvorm weergegeven zijn, zoals je eerder in een tijdschrift zou verwachten, is niet storend. Ze vormen in hun samenhang dankzij genoemde thema's een waardevol boek. Net als Rijkaard en Gullit heeft ook een top sporter als Pieter van den Hoogenband het over de massale aandacht van pers en publiek en de keerzijde daarvan. 'Ik heb genoeg aandacht gehad voor de rest van mijn leven,' stelt hij. 'Je leert snel en veel van topsport. En op jonge leeftijd, hè. Dat vind ik ook van die voetballertjes. Zo'n Sneijder bijvoorbeeld: toen hij negentien was, kreeg hij het hele Nederlands elftal op zijn schouders en daarna werd hij hard aangepakt, nul krediet meer. Hoe hard is die leerschool wel niet voor een mannetje van negentien!' Rijkaard en Gullit getuigen beiden van hun on verminderde liefde voor de bal. Rijkaard: 'Elke keer als ik het veld op loop en de ballenzak wordt geleegd, heb ik de onbedwingbare behoefte die bal aan te raken. Het liefst zou ik er meteen een pass mee geven.' Bovendien geven ze en passant hun visie op het mislukte WK '90. Met Cruijff als bondscoach waren de kansen groter geweest. Daarom is het terecht dat Cruijff het laatste woord krijgt en onweerlegbaar laat noteren: 'Je bent niet goed vanwege de kwaliteiten die je hebt, maar door te voorkomen dat je in je negatieve kwaliteiten komt.' Voor topsporters is de geldingsdrang groter dan de drang naar geld, stelt Krajicek. Gelukkig heeft ook Krajicek nog honger naar de bal. Richard Krajicek Honger naar de bal, 12 topsporters praten over hun passie Tirion Sport, ISBN 90-4390-774-X 205 pagina's, 16,95 samenstelling Mik Schots Jan Luitzen Voor de historie van het Nederlands elftal hebben we jarenlang moeten teren op het standaardwerk Neer lands voetbalglorie van ir. Ad van Emmenes. Nauwgezet legde deze vast hoe het Nederlandse voetbal zich in de eerste helft van de twintigste eeuw verhield tot de internationale orde. Vrolijk stemmend waren de resultaten niet, want het Nederlandse tijdperk kwam pas goed tot bloei vanaf de jaren zeventig. Daar heeft Matty Verkamman iets op gevonden. Hij combineert in een jaarlijkse uitgave de his torie met een beschrijving van de meest recente Oranje-interlands. Daardoor kan hij ook de suc cessen van 'topmerk' Oranje meenemen, ditmaal overigens beschreven door W-journalist Taco van den Velde. Het deel over de periode 1940-1952 en de jaar gang 2004/2005, is opnieuw een prachtige uitgave met talloze foto's, opstellingen en overzichten van internationals. Bijzonder is dat ook verslag gedaan wordt van 'interlands' in oorlogstijd, zowel van Nederlandse militairen in Engeland in het echte oranje als van (dwang)arbeiders in Duitsland in rode shirts. Het laat zien hoe het voetbal ook in de oorlog de levens van de spelers bepaalde, zonder de spelers daarvoor te veroordelen. Een logische veroordeling is er wel voor de opstel ling van de leidende persoon van het Nederlandse voetbal in die dagen. 'Karei Johannes Julianus Lotsy en zijn kritiek op de nazi's, dat is nooit een hechte combinatie geweest,' is nog een vriende lijke constatering. Ook Van Emmenes krijgt ervan langs. 'De wereld brandt en de voetbalprofessor ziet de aardbol voor een voetbal aan. Samen met de regionale leiders van de Technische Commissie blijft hij de hele oorlog door wel zoeken naar geschikte kandidaten voor het Nederlands elftal. Dat team is voorlopig weliswaar uitgevoetbald, maar men weet maar nooit wanneer de vrede wordt getekend. Dan dient Oranje wel paraat te zijn. In 1943 ziet Ad alvast enkele lichtpunten. "Met Kraak, Wille en de jonge Landman zal voor lopig geen keepersprobleem bestaan." Toch een probleem minder in deze moeilijke tijden.' Na de oorlog vormen de interlands weer de leidraad voor het verhaal. Maar veel meer dan Van Emmenes gebruikt Verkamman de wedstrij den om de kwesties uit die tijd toe te lichten: het verzet van de Keuze Commissie tegen de invoering van de stopperspil, het angstvallig vasthouden aan het amateurisme, de voorkeur van Karei Lotsy voor keeper Piet Kraak en de kritiek op Abe Lenstra. In relatie tot de interlands uit 2004/2005 staat het passeren van Mark van Bommel door Van Basten ten gunste van Hedwiges Maduro centraal, waarbij nadrukkelijk partij gekozen wordt voor Van Bommel. 'Van Bommel is bezig aan zijn beste seizoen in zijn carrière, hij is de drijvende kracht van het oppermachtige PSV dat de vaderlandse competitie domineert en in de Champions League vriend en vijand verbaast. In Oranje gaat echter meestal de voorkeur uit naar spelers van het zieltogende Ajax.' De voorkeuren en keuzes van Verkamman en Van den Velde zijn te respecteren. Ze zor gen mede voor een prachtig nieuw deel in Verkammans levenswerk. Toch was de ultieme geschiedschrijving gebaat geweest bij iets meer informatie a la Van Emmenes over het verloop van historische interlands. Matty Verkamman Taco van den Velde Oranje toen en nu, deel 5, 1940-1952 en 2004/2005 Uitgeverij de Buitenspelers, Arbeiderspers en Voetbal International, ISBN 90-8096762-9 287 pagina's, 34,50 ttvl «urtMtsettii» miêwtOTWW» 82 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 82