De geldingsdrang van twaalf topsporters De trots van de wereld, Michels, Cruijff en het Gouden Ajax van 1964-1974 Wat drijft topsporters? Hoe gaan zij om met successen en teleurstellingen? Via interviews met twaalf Nederlandse topsporters aan de hand van een specifiek thema voor iedere sporter geeft Richard Krajicek in Honger naar de bal een beeld van hun sportbeleving. Rinus Michels onderwijst zijn spelersgroep tijdens de voorbereiding op het seizoen 1965-1966. Vanaf links zijn te herkennen: Ton Pronk, Frits Soetekouw, Wim Suurbier, Gert Bals, Bennie Muller, Henk Groot, Theo van Duivenbode, Piet Keizer, Co Meijer, Barry Hulshoff, Cees de Wolf, Arnold van Haren, Werner Schaaphok en Arie van Eijden. een coach had die het kwakkelende elftal aan de gang kreeg en een egoïstische sterspeler die het naar een uitzonderlijk niveau tilde. Boeiend is de beschrijving van Cruijffs zeldzame talent voor zaken, dat pas tot volle ontplooiing kwam nadat zijn sluwe schoonvader Cor Coster de regie in handen had genomen. Tragisch is de afloop van de voetballoopbaan van Piet Keizer, 'een sociaal mens, iemand die zich bekommerde om zijn medespelers'. Verbijsterend zijn de kijkjes achter de schermen van het bedrijf Ajax. In de nazomer van 1971 zitten de langharige nozems van Ajax aan tafel en maakt de recent aangetreden trainer Kovacs kennis met een ritueel: 'Piet Keizer tikt op zijn bord en alle spelers zijn stil. Daarop zegt Heinz Stuy een kort gebed en wenst iedereen een smakelijk eten.' Door de sportgeschiedschrijving met dit soort veelzeggende details in te kleuren heeft De Galan met De trots van de wereld het Nederlandse sport boek naar een hoger niveau getild. Menno de Galan Uitgeverij Bert Bakker, ISBN 90-351-2785-4 372 pagina's, 17,95 Richard Krajicek verbaasde het Nederlandse sportpubliek begin 2005 met Harde ballen, een boek waarmee hij inzicht bood in zijn tennis- leven via portretten van voormalige collega's en beschrijvingen van zijn ervaringen met hen. Hij toonde zijn drijfveren en zijn beleving van zowel het sportsucces als het eindeloze blessureleed. Het schrijven beviel Krajicek blijkbaar goed, al zal de opbrengst van ruim 45.000 verkochte exemplaren van het boek daar ook mee te maken hebben gehad. Hij zocht naar een vervolg en vond dat in de weergave van de passie van andere topsporters via twaalf interviews. Dat wil zeggen, verreweg de meeste interviews zijn afgenomen door sportjournalist Theo Bakker, die tevens de research gedaan heeft en de invalshoeken heeft bedacht. Krajiceks inbreng is bij de meeste sporters beperkt gebleven tot een inleidend ver haaltje van één pagina in relatie tot het thema dat voor het interview met die sporter gekozen is. Hij is slechts bij enkele interviews aanwezig geweest. Anderzijds is Krajiceks betrokkenheid waarschijnlijk doorslaggevend geweest voor de medewerking van sommige sporters. Zo wist Krajicek enkele gerenommeerde (ex-) voetballers voor interviews te strikken. Khalid hrion sport april 2006 81

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 81