dossier Bloemen voor Johan Cruijff, voor wie de tweede finalewedstrijd tegen NEC, op 17 mei 1983 in Nijmegen, zijn laatste wedstrijd voor Ajax was. 15 mei 1979: de spelers bereiden zich voor op de verlenging van de bekerfinale tegen FC Twente. Frank Arnesen schudt de spieren los; Bob Haarms, Piet Schrijvers en Simon Tahamata kijken bezorgd. Het zou 1 -1 blijven, waarna Ajax twee we ken later met 3-0 won. licht kwam. De palen werden proviso risch aan elkaar getimmerd, waarna de wedstrijd (verlaat) begon. Voor Ajacied Ruud Krol eindigde de wedstrijd in mi neur. Hij brak zijn kuitbeen waardoor hij de beker- en de Europa Cupfinale (tegen Panathinaikos) miste. Ajax behaalde opnieuw de dubbel, maar was dat eigenlijk niet van plan geweest. Vanwege het overvolle programma had Rinus Michels eerder in het toernooi besloten de prioriteiten bij Europa Cup en landstitel te leggen en het bekertoer nooi te laten voor wat het was. Zelden zal Ajax minder geïnspireerd aan een Feyenoord - Ajax zijn begonnen als op 7 april 1971. Piet Keizer, Johan Neeskens en Gerrie Mühren werden niet opge steld. Feyenoord kwam op voorsprong, maar fouten in de Rotterdamse defensie stelden Sjaak Swart en Dick van Dijk in staat om Ajax op 1-2 te zetten. Ajax moest doorbekeren, wist ook Rinus Michels. Met een 'Tja, als Feyenoord niet wil winnen, houdt het op' kwam hij met een van zijn mooiste quotes ooit. De bekerzege, behaald na een replay tegen Sparta, was de tweede van drie opeenvolgende bekerwinsten van het in die jaren ongenaakbare Ajax. Ook voor het bekertoernooi braken in de jaren zeventig vrij zonnige tijden aan. Het wint geleidelijk aan grandeur, en een van de potentiële charmes ervan - de underdog verslaat de favoriet - komt tot volle bloei. Wageningen verslaat landskampioen PSV in eigen huis met 6-1, de amateurs van IJsselmeervogels reiken tot de halve finale en - ook dat - Ajax verliest, in respectie velijk 1974 en 1975, smadelijk van de eerstedivisieclubs Heracles (4-2) en PEC Zwolle (3-0). Voor Ajax-doelman Heinz Stuy is het bekerduel bij PSV in april 1974 het begin van het einde bij Ajax, als hij een beslissende blunder maakt (2-1). Revanche Johan Cruijff speelde zijn laatste offici ële wedstrijd voor Ajax in de beker. Op 17 mei 1983 scoorde hij onder andere via een prachtig geplaatste kromme bal in de kruising in de met 3-1 gewonnen finale bij NEC. Dat seizoen werd voor de verandering de finale in een uit- en thuiswedstrijd afgewerkt. Dat was Ajax al twee keer overkomen, maar in beide eerdere gevallen was het niet de be doeling geweest. Zowel in 1971 (tegen 62 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 62