Robert ten Brink De buitenstaander 'Voetbal is in de eerste plaats lol' Robert ten Brink (50) is presentator van vele succesvolle televisieshows. Hij was winnaar van de Gouden Tros TV Ster en de Ziveren Televisier Ring. Een publiekslieveling ook, type ideale schoonzoon. Ten Brink maakte veel uiteenlopende programma's, waarvan All you need is love waarschijnlijk het bekendste is. Een greep uit de andere programma's die hij presenteerde: Weekend Miljonairs, het Jeugdjournaal, Lingo en Cijfers en Letters. Samen met zijn vrouw Roos bezoekt Ten Brink al zeven seizoenen lang trouw iedere thuiswedstrijd van Ajax. 'Een heerlijke invulling van de zondag, dat gevoel begint 's ochtends al.' tekst Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys hangt een prachtig Ajax-shirt met alle handtekeningen van de spelers die uit kwamen in het Ajax dat twee jaar gele den kampioen werd. Ons konijn heette Dani, maar is helaas overleden. En Chivu was een grote held. Ik heb ook ergens op een vliegveld weieens halsbre kende toeren moeten uithalen om een handtekening van Nigel de Jong voor een van mijn dochters te bemachtigen. En we hebben eigen foto's van de hul diging op het Leidseplein van het laat ste kampioenschap van Ajax. Heel lang geleden heeft mijn vrouw Sjaak Swart geïnterviewd voor een werkstuk op school. En toen wij allebei nog rookten, haalden we onze sigaretten bij Bennie Muller, op de Haarlemmerdijk. Kortom, het Ajax-gevoel gaat bij ons ver terug in de tijd!' Ten Brink komt precies op tijd door de draaideur van het Amsterdamse Hilton gelopen, waar we hebben afgesproken. Hij is lang, draagt een dikke jas met dito capuchon tegen de kou, die de eerste helft van maart zo in de greep hield. De vele zakenmensen in de lobby van het hotel herkennen hem niet. Ze zijn ofwel druk bezig met hun laptop, ofwel aan het bellen, ofwel niet afkom stig uit Nederland. Pas in de bar volgt de eerste herkenning, als de directeur van het hotel zelf Ten Brink welkom heet. Het Hilton blijkt een uitstekende plaats voor bekende Nederlanders om zich te laten interviewen. Eenmaal gezeten achter een cappuccino biecht Ten Brink direct iets op: 'Ik heb eigenlijk nooit gevoetbald!,' waarna hij moet lachen. Maar dan, op serieuze toon: 'Ik pretendeer dan ook niet om enig verstand van voetbal te hebben, hoewel ik wel uit een echte voetbal familie kom. Een echte Amsterdamse familie, waar veel werd gevoetbald. De club van mijn vader was niet Ajax, maar De Spartaan. Mijn vader is opgegroeid in West. Ik werd als kind meegenomen naar De Spartaan, maar ook naar DWS en Blauw Wit. Eigenlijk ging ik alleen maar naar Ajax als ze in het Olympisch Stadion tegen Feyenoord speelden. Leuke tijd. Iedereen zat gemengd in het zelfde vak, dat kon toen nog. Een ander gedenkwaardig moment voor mij was de afscheidswedstrijd van Cruijff, daar was ik ook bij. De beruchte 0-8 tegen Bayern München. 'Mijn vrouw is in de Watergraafsmeer opgegroeid, tegenover het oude Ajax- stadion. Zij ademt voetbal en Ajax. Eigenlijk is mijn liefde voor Ajax dankzij haar ontstaan, zij heeft bijvoorbeeld nog veel plakboeken van vroeger. Zij zag als kind hoe eens in de twee weken allemaal blije mannen de buurt instroomden en dat deze net zo tevreden, of zelfs nog blijer, weer de buurt verlieten. Want in die tijd won Ajax zijn thuiswedstrijden eigenlijk altijd. Het is ook door mijn vrouw gekomen dat we zeven jaar gele den een seizoenkaart hebben genomen. Daarmee is voor haar een soort jeugd droom uitgekomen. Mijn vijf dochters zijn ook gek op voetbal, dus voetbal is altijd wel onderwerp van gesprek geweest bij ons thuis. In de badkamer Ten Brink rijdt met liefde naar de ArenA en beschouwt de zondagen in het stadion als pure ontspanning. Hij vindt het 'zeer comfortabel' dat hij tegenwoordig met zijn auto vanaf de voordeur zo het stadi on in kan rijden. Eenmaal in het stadion beleeft hij de wedstrijden als een echte supporter. Ten Brink verlaat zijn plaats nooit, ook niet in de rust. En netwerken aan de bar hoeft wat hem betreft hele maal niet ('Ik zou niet eens weten met wie ik moest netwerken'). De supporter Ten Brink zegt: 'Ik ben vrij fanatiek. Vrienden van mij zitten aan de overkant en volgen mij regelmatig met een verre kijker. Naderhand doen ze dan graag na hoe ik tijdens een wedstrijd beweeg. Of eigenlijk, niet beweeg. Het schijnt dat ik, als het spannend wordt, met mijn armen strak over elkaar en met een heel ernstig gezicht de wedstrijd volg. Bij het april 2006 49

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 49