Historische grond Club in opbouw bouw na de Spaanse Burgeroorlog. In 1994 kreeg het stadion zijn oude naam terug: Estadio Mastella. Het stadion is een van de meest sfeervolle voetbaltem pels van Europa. Aangezien het midden in een woongebied (met veel hoge flats en het stadhuis op een steenworp af stand) ligt, is het woekeren met iedere centimeter ruimte. Het stadion is groot (55.000 toeschouwers), de tribunes zijn steil en het speelveld ligt bijzonder dicht op de tribunes. Fotografen worden in een lage dug-out gepropt; er is geen plek die ongebruikt blijft. Het stadion is po pulair bij voetballers, publiek, maar ook de kattenpopulatie van Valencia laat zich graag in en rond Estadio Mestella zien. Wat betreft 'vaste' Nederlandse bewoners van Estadio Mastella gingen Faas Wilkes en oud-Ajacied Johnny Rep Patrick Kluivert voor bij Valencia. De Deen Frank Arnesen verliet begin jaren tachtig de Meer voor Estadio Mastella. De ontmoeting tussen Valencia en Ajax in 2002 was er een tussen een topclub en een club in opbouw, met Ajax in laatstgenoemde rol. Sportief gezien ging het Valencia, na een relatief rustige pe riode in de jaren tachtig en negentig, in de 21ste eeuw bijzonder goed. In 2002 en 2004 werd de club kampi oen van Spanje en in 2004 werd ook de UEFA Cup gewonnen. Bovendien speelde Valencia in 2000 en 2001 twee Champions Leaguefinales op rij, die al lebei werden verloren (van respectieve lijk Real Madrid en Bayern München). Ajax daarentegen was in mineur de nieuwe eeuw binnengestapt, maar was aan de hand van Ronald Koeman bezig aan met het opbouwen van een nieuw talentvol en op termijn ook Europees succesvol elftal. Hatem Trabelsi, Rafael van der Vaart, Steven Pienaar, Andy van der Meyde, Mido, Zlatan Ibrahimovic, Nigel de Jong en Cristian Chivu: het Ajax van 2002 had veel potentie. Om het jonge grut binnen en buiten het veld te ondersteunen was aan het be gin van het seizoen een Champions Leaguewinnaar van 1995 teruggekeerd naar Amsterdam: Jari Litmanen. Maar ook in zijn tweede Amsterdamse periode bleven blessures de Fin achter volgen, net als in zijn teleurstellende tijd bij Barcelona en Liverpool. In de eerste pouleronde van de Champions League zou hij in maar drie van de zes wedstrij den opgesteld worden. In de eerste van de tweede reeks poulewedstrijden, uit bij» Een curieus moment in de tweede helft: André Bergdolmo denkt dat scheidsrechter Veissière gefloten heeft voor een overtreding van Trabelsi, waarna hij de bal in het strafschopgebied met zijn handen oppakt. De arbiter fluit alsnog, maar geeft Valencia een vrije trap in plaats van een penalty. Zlatan passeert doelman Canizares. Euforie na de verrassende treffer van Zlatan. Rafael van de Vaart in duel met Ruben Baraja, de regisseur van het sterke Valenciaanse middenveld. april 2006 45

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 45