Een punt gewonnen of twee verloren in Estadio Mestalla Estadio Mestalla is nog grotendeels onoverdekt, een unicum in het hedendaagse topvoetbal. 'Ontsnappingen' horen bij Europa Cupvoetbal, en volgens boze tongen is 'Lucky Ajax' in zijn historie bijzonder rijk aan niet verdiende resultaten. Dat is natuurlijk overdreven, maar de wedstrijd die Ajax eind 2002 in het kolkende Estadio Mestalla speelde, valt zonder meer in de categorie 'legendarische Europa Cupwedstrijden'. Ajax werd volledig onder de voet gelopen, maar wist uiteindelijk bijna nog te winnen ook. tekst Marcelle van Hoof Ook dit seizoen zit het er niet meer in: een (vooraf al) zin derend affiche als Barcelona - Ajax heeft zich in meer dan vijftig jaar Europa Cupvoetbal nog nooit voorgedaan. Neen, voor spannende krakers tegen Spaanse clubs moest Ajax naar Bernabeu (vooruit, ook een klassieker), Bilbao of, zoals in 2002, Valencia. Valencia Club de Futbol (ook bekend als Valencia CF) werd aan het begin van de vorige eeuw opgericht door studenten en buitenlanders, en in 1919 (officieel) heropgericht, nu met louter lokale leden. In 1923 kwam het toen nog Campo de Mestalla geheten stadion gereed; Mestalla is een riviertje in de buurt. Niet veel later werd het stadion omgedoopt in Estadio Mastella. Twee jaar later speelde het Spaanse nationale elftal er reeds wedstrijden, en ook de bekerfinale was en is geen onbekende in de derde grootste stad van Spanje. Gedurende de Spaanse Burgeroorlog (1936-1939) lag het stadion letterlijk in de vuurlinie en leed het grote materiële schade. In 1940 werd het stadion herbouwd, een van de vele aanpassingen die Mestalla onder ging. De meest revolutionaire was de bouw van een bijkans loodrechte en zeer diepe overdekte hoofdtribune in 1954, waarvan het dak zware schaduwen op de bovenste rijen van de zitplaatsen werpt. Meteen naast de tribune bevindt zich aan iedere zijde een drie verdiepin gen tellend radiogebouwtje. De overige drie tribunes zijn net zo steil, maar die zijn - een unicum in het hedendaagse topvoetbal - nog immer onoverdekt. In 1978 werd het veld verlaagd, om zo de tribunes naar beneden te kunnen door trekken. Op het WK van 1982 speelde onder meer Spanje er enkele zinderende wedstrijden. Het stadion had inmiddels een nieuwe naam, Estadio Luis Casanova, naar de voorzitter van Valencia die een voor name rol had gespeeld bij de wederop- 44 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 44