'Stoere praatjes zitten je alleen maar in de weg. Die krijg je dubbel en dwars terug als het even wat minder gaat' als voorbeeld. Hij was oorspronkelijk rechtsback en schoof pas later door naar het midden. Je kunt altijd nog je eigen weg in het elftal zoeken, zei hij. Maar los van alle twijfel en alle argumenten die je zelf verzint of waar de omgeving mee komt: een keuze is er niet. En als het dan zo uitpakt als het deed, kan je er alleen maar gelukkig mee zijn. En ik heb een eigen invulling gegeven aan de linksbackpositie. Ik doe het op mijn eigen manier. Gelukkig wordt dat door de trainer en het publiek ook nog gewaardeerd. 'Ik heb wel het voordeel dat er bij ons op mijn kant niet een echte buitenspe ler staat. De opties van dit seizoen zijn rechtsbenige spelers die graag en veel naar binnen trekken. Daardoor ontstaat er op links veel meer ruimte om op te komen dan voor Trabelsi op rechts. Mauro houdt de lijn meer dan Babel of Rosenberg aan de andere kant.' Stoere praatjes Emanuelson: 'Mijn eerste belangrijke wedstrijd waarin ik in de basis stond, was Brondby uit, voorronde Champions League. Met dat publiek dat vol tegen ons was. Dat ken je niet. En dat je dan meedoet... Op dat moment heb je het te druk om te genieten. Daarna heb je het er met de andere jonge jongens over. Maduro bijvoorbeeld. Ook voor hem was dat nieuw. We lagen bij elkaar op de kamer. Dat was wel prettig. Wiges kende ik al vanaf de jeugdopleiding. Hij had dus al iets meer ervaring. Op het einde van het vorige seizoen had hij al gespeeld. Toen zat ik er wel bij, maar speelde nog niet. We lijken op elkaar. We zijn beiden heel rustig. Vooral buiten het voetbal doen we heel normaal. Dat is ook belangrijk. Wij zijn niet de types die naast hun schoenen gaan lopen. Stoere praatjes zitten je alleen maar in de weg. Die krijg je dubbel en dwars terug als het even wat minder gaat. Maar het is geen bewuste keuze om rustig te blijven. Het zit in ons karakter. Ik moet zeggen dat ik vroeger echt heel verlegen was. Gelukkig is het tegenwoordig wat minder, want het kan je ook in de weg zitten. Nu gaat het wat beter. Als voet baller moet je je soms ook laten zien, of laten gelden. Verlegenheid is dan een handicap. Toen ik net in de selectie zat, was ik heel stil. Ik keek; observeerde. Nu merk ik dat ik me prettiger voel. Meer op mijn gemak. Nu maak ik zelf ook de babbels met anderen. 'En het coachen gaat ook steeds beter. Als je net in het team zit, durf je bijna niet tegen Galasek te zeggen waar hij moet gaan lopen of wie hij moet dekken. Ik zei het wel, maar dan zo dat alleen hij het hoorde en de anderen niet. Maar bij coaching kan je niet overdreven beleefd doen. Ook de jonkies moeten zich laten horen. Het gaat er alleen maar om dat je wedstrijden wint. Als groep.' Overbelasting Ajax worstelde zich piepend en knarsend door een enigszins tegenvallend seizoen. Des te opmerkelijker het frisse spel van de nieuwbakken linksback, die dartel als een jong veulen de wei verkende. 'In het begin heb je geen druk,' ver klaart Emanuelson. 'Dan speel je vrij. De anderen hebben druk, jij niet. Voor mijn gevoel had ik niets te verliezen. Mensen letten minder op jou. Dat geeft ruimte om meer fouten te maken. Dat heeft zeker een rol gespeeld. Ik voelde me vrijer dan de rest. Maar het houdt ook een keer op natuurlijk. Uiteindelijk word je net zo verantwoordelijk voor de teamprestatie als de anderen. En zo voelt dat ook. Er wordt ook meer op je gelet. Je bent niet meer de Urby die net bij de groep zit, en wie alles vergeven wordt. Het schattige is eraf; het serieuze werk is begonnen. Je telt vol mee. En dat werd natuurlijk ook versterkt toen ik geselecteerd werd voor Oranje. Vanaf dat moment wordt iedere fout je bijna extra aangerekend. Dat lijkt op het andere uiterste. En zo voelde dat ook.' Maar dan kwam die selectie jou dus helemaal niet zo goed uit? Emanuelson: 'Ach, het komt als het komt. En je kunt er onmogelijk niet blij mee zijn. Als je bij het Nederlands elftal komt, komt dat nooit ongelegen. En ik heb er best veel wedstrijden voor moeten spelen voordat het zover was.' Pardon, hoeveel wedstrijden waren dat er dan wel niet? Zeven? 'Nee, wel meer,' antwoordt Emanuelson bijna verontwaardigd. 'In ieder geval meer dan sommige andere spelers.' Urby heeft het over spelers als Maduro en Babel, die zo ongeveer recht streeks uit Jong Ajax doorstroomden naar Oranje. In dat licht bezien heeft Emanuelson zich inderdaad 'idioot' lang moeten bewijzen. Objectief gezien was het allemaal wel erg snel gegaan. Te snel misschien. Emanuelson gaf openlijk aan dat hij vermoeid was geraakt. 'Het kostte me te veel kracht,' beves tigt Emanuelson. 'Alles bij elkaar kon ik het bijna niet meer opbrengen. Dat gevoel werd steeds sterker. Het waren de weken voor Ajax - RKC en Arsenal - Ajax. Ik voelde het aan mijn lichaam. Het lukte niet meer. Het lichaam deed niet meer wat het moest doen. Ik zat er steeds eerder doorheen. Het was zwaar. Vanaf het begin van het seizoen had ik alles meegedaan, Terwijl ik net bij de selectie was gekomen. Ik voelde op zich weinig druk, maar het was van het ene op het andere moment wel achter elkaar door. En alles op het hoogste niveau; het niveau waar ik eigenlijk nog aan moest wennen. Tien, vijftien wedstrijden achter elkaar. Champions League erbij, en Jong Oranje. Ik was nooit vrij. Andere spelers konden soms nog bijkomen. Ik niet. Ik moest door, steeds maar door. Fysiek was het zwaar, maar geestelijk ook. Vanaf Arsenal uit heb ik rust gehad. Dat had ik wel nodig ook. Dat duurde tot aan de winterstop. Daarna was ik fit, maar speelde ik niet altijd. Dat was om overbelasting te voorkomen. Ik had

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 22