n februari Vos preekt de passie Toen kostte geluk nog vijftig gulden... De aftrap tekst//Klaas Vos In tijden waarin het slecht gaat, neemt het mopperen toe. Niet ten onrechte. Als je elke dag slechte koffie serveert, moet je niet verwachten dat de klanten je prijzen. En laten we wel zijn, we krijgen al weken, zo niet maanden 'slechte koffie' voorgezet. Ook wanneer wedstrijden gewonnen worden, blijft de uitvoering vaak om te huilen. In het gemopper moeten ook de spe lers het ontgelden, vaak waar het hun financiën betreft. 'Zakkenvullers', is de meest gehoorde verzuchting. Een terecht verwijt? Ik vraag het me af. In ieder geval kan ik me niet voorstellen dat spelers tijdens wedstrijden denken: laat ik het er maar van nemen, want ik krijg toch wel vet betaald. Het kan wel zijn dat in de mentaliteit als zodanig gemakzucht en onverschilligheid binnensluipen, omdat het verdiende geld bijna een status van onaantastbaarheid geeft. In dat verband wil ik u niet de brief onthouden die ik kreeg van de heer Theunissen, al jaren Ajacied en vroeger veldenconsul van de KNVB. Waarde heer Vos, Op een ochtend ging ik kaartjes halen voor een thuiswedstrijd van Ajax. Ik haalde die kaar ten voor de familie, aan het loket van de administratie. Reden om de kaartjes bij dat loket te halen was, dat wij niet rookten en het gênant vonden om bij de sigarenhandelaren De Vlieger (Middenweg) en Slauerhof (Betondorp) naar binnen te stappen om alleen met een toeslag van 10 cent kaartjes te halen. Op die ochtend kwam Johan Cruijff naar buiten en vroeg of ik hem naar zijn baas kon brengen, de firma Blitz, naar ik geloof in de Damstraat. Hij wenste als magazijnbediende niet te laat te komen. Blitz was een groothandelaar in textiel die ook als eerste Ajax-handdoeken op de markt bracht. Zijn zoon was doelverdediger in een jeugdteam. Vol trots vertelde Johan Cruijff dat hij zojuist met het bestuur had gesproken en dat zij hem een contract aanboden van 50 gulden per wedstrijd en wanneer hij zijn MULO-diploma haalde dit verdubbeld zou worden. Ik vraag mij af of hij dit contract ooit getekend heeft, maar hij was die ochtend erg blij met het aanbod. Nigel de Jong in actie tijdens zijn laatste duel voor Ajax (15 januari 2006, Ajax - NEC 1 -1). Kenneth Perez naar de Amsterdamse club. De Deense aanvaller, die voor drie jaar tekende, speelde voor MW en AZ al meer dan 200 duels in de eredivisie. Bij beide clubs scoorde hij tegen Ajax. Dat deed hij op 20 augustus 1999, toen MW met 6-2 verloor en bij AZ scoorde hij zelfs meerdere malen twee keer in een wedstrijd tegen zijn nieuwe club. Dit seizoen nog in de door AZ met 4-2 gewonnen thuiswedstrijd. Perez is 17-voudig Deens international. Na de verdediger Stam en de aanvaller Perez sloot Ajax in febru ari ook nog een deal met een nieuwe doelman. Dennis Gentenaar zal volgend seizoen de kleuren van Ajax verdedigen. De 30-jarige keeper tekent een contract voor drie jaar, dat ingaat op 1 juli 2006. Dennis Gentenaar komt transfervrij over van Borussia Dortmund, waar hij op dit moment onder contract staat. Eerder was de keeper lange tijd een vaste waarde voor NEC. Hij speelde maar liefst 170 wedstrijden voor de club uit Nijmegen. Technisch directeur Martin van Geel: 'Met Dennis Gentenaar trekken wij een keeper aan die zeer veel ervaring heeft. Met Maarten Stekelenburg en Kenneth Vermeer maakt Dennis Gentenaar het trio keepers voor de eerste selectie compleet.' Verwacht niet dat ik nu ga zwijmelen over de goede oude tijd, waarin alles beter was. Elke tijd kent z'n eigen standaard en marktwaarde. Maar ik wil wel twee zaken aanstippen naar aanleiding van het door Theunissen beschreven voorval. 1Ik weet niet hoe bewust Cruijff zelf al was van het talent dat hij bezat. Maar uit zijn houding spreekt dat hij niet naast zijn schoenen liep en een hoge mate van discipline kende: op tijd bij de baas zijn. In dit verband: toen ik ooit eens vroeg aan Rijk de Gooijer wat iemand tot een goed acteur maakt, zei hij: 'Op tijd komen en je tekst kennen.' - 2. Cruijff zou meer krijgen als hij zijn diploma haalde. Met andere woorden, er was een relatie tussen prestatie en zijn waarde in geld. Dat zou naar mijn idee wederom ingevoerd moeten worden, ledereen een basissalaris. Wordt er optimaal gepresteerd dan verdubbelt zich het bedrag. En presteren is ook goed voetballen. Een 6-0 uitslag, maar zeventig minuten modderen is dan niet genoeg. Anders gezegd, geluk moet je ook verdienen en dan pas is het 'gewoon'. maart 2006 9

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 9