De gave om er op moeilijke momenten te staan Winston Bogarde Deze neger buigt voor niemand 'De kunst van het winnen is het adequaat behandelen van de moeilijke momenten. Goede ploegen - en dat geldt ook voor indivi duele atleten - weten die lastige perioden snel te herkennen en zo kort mogelijk te houden.' Dit is een van de kenmerkende uitspraken van de succesvolle basketbalcoach Ton Boot in Overwinnen, waarin ook uitspraken over coaching in het voetbal een prominente plaats innemen. gesleept. Dat gevoel zit er heel sterk in. Dat blan ken donkere mensen als minder zien. Dat gevoel was vaak zijn drijfveer, soms zijn tegenstander.' Mede daarom heeft het voor Bogarde een extra dimensie dat Ajax in 1995 met zes donkere spelers - zijn 'kleine broertjes' - de Champions League wint en Patrick Kluivert de winnende goal scoort. Het tekent ook zijn band met Suriname, waar zijn achterdocht - 'het gevoel dat hij altijd over zijn schouder moet kijken' - verdwijnt. 'Suriname, dit is voor jou,' bezweert hij als hij de Champions Leaguebeker omklemt 'alsof het een zuigeling van eigen bloed is'. En daarom heeft hij zich na zijn carrière ten doel gesteld het voor Nederlandse voetballers met Surinaamse roots mogelijk te maken uit te komen voor Suriname, dat zich zo zou moeten kunnen kwalificeren voor het WK van 2014. Bogardes verhaal zal het beeld van hem niet ver anderen, ook al heeft hij best gelijk als hij met het gedrag van de supporters van Sparta aantoont hoe hypocriet de voetbalwereld is. 'Hij is de ene week een held en de andere week een kutneger. Dat vinden de mensen van Sparta, van zijn Sparta. Maar vooral met zijn eigen stelligheid over de discriminatie op basis van huidskleur laat hij overtuigend zien hoe broos het evenwicht in de samenleving is. Marcel Rözer Houtekiet, ISBN 90-5240-859-9 175 pagina's, 18,50 broertjes De Boer op zijn minst gespannen te noe men als zij blijven ontkennen te hebben geweten van het verschil in salaris tussen hen en de donkere jongens. Fred Grim gaat hij bijna te lijf als die in de spelersbus niet op commando stopt met het napraten van de Surinaamse spelers. Als reactie op de twijfel van Louis van Gaal aan zijn blessure verbouwt hij een kleedkamer en na zijn herstel weigert hij mee te gaan op trainingskamp als hij tegen Atletico Madrid op de bank moet zitten. En zijn vriendin verwijt hij dat ze een beroep op hem doet aanwezig te zijn bij de verjaardagen van zijn kinderen. Een reden voor zijn agressieve en compromisloze opstelling is dat Bogarde meer dan hem lief is lijkt op zijn hardhandige vader. 'Overal waar Winston Bogarde komt, moet hij de baas zijn. Er moet naar hem geluisterd worden, anders komt er een probleem,' noteert Rözer. 'Heeft hij van zijn vader, die eis om de baas te zijn. Niet dat hij daar trots op is. Zijn vader zou hij het liefst uitgummen.' Toch haalt Van Gaal hem eind 1997 van Milan naar Barcelona, want 'Winston Bogarde betaalt het vertrouwen van de trainer altijd terug'. Zwart-wit De bron van Bogardes basale woede is de diepge wortelde overtuiging achtergesteld te worden van wege zijn huidskleur. Ook Regilio Tuur uitte dit vorig jaar nadrukkelijk in zijn biografie Regilio, Life Part One. Deze mening speelt een rol in alles wat Bogarde denkt, zegt en doet. 'De wereld is een blanke wereld en voor de zwarte is daarin eigen lijk geen plaats. Of eigenlijk wel: ergens beneden. Zijn voorvaderen waren Afrikanen, Ghanezen om precies te zijn. Slaven werden de hele wereld over Toen Louis van Gaal in september 1991 als hoofdtrainer bij Ajax begon, noemde hij zichzelf eerlijk, rechtvaardig en consequent. Hij heeft het geweten. De buitenwereld trad hem direct argwanend tegemoet. Zijn spelers hebben het eveneens geweten. Zonder aanzien des per- soons werden zij gecorrigeerd bij een gebrek aan discipline of mentale hardheid. En ook de pers heeft het geweten. Die werd stevig van repliek ge diend in geval van domme opmerkingen, onjuiste gevolgtrekkingen of ongewenste vraagstellingen. Maar Van Gaal leverde bij Ajax de prestaties die hij zich ten doel had gesteld, omdat hij ze haalbaar achtte met de spelersgroep die hij tot zijn beschik king had en omdat hij zijn passie op de spelers maart 2006 81

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 81