Zwarte overlever in een blanke wereld WINSTON BOGARDE samenstelling Mik Schots Jan Luitzen Bij Ajax (1995), het Nederlands elftal (1998) en Barcelona (1999) maakte hij deel uit van de sterkste elftallen ter wereld. Bij Milan (1997), Barcelona (2000) en Chelsea (vanaf 2000) gold hij als een lastpak, die de trainer liever kwijt was dan rijk. Maar zolang zijn contract doorliep, kreeg niemand hem weg als hij dat zelf niet wilde. Nu Winston Bogarde afscheid heeft genomen van de voet balwereld, heeft Marcel Rözer diens relaas mogen opschrijven. 80 Ajax Magazine Moeilijk mens De toon is meteen gezet. Vanaf de beschrijving van zijn jeugd wordt duidelijk dat Winston Bogarde een licht ontvlambaar mens is met sterke principes en een grote verbetenheid en woede. Daardoor is hij in staat om zijn doelen te bereiken en trainers als Louis van Gaal en Guus Hiddink te bekoren. Maar hij jaagt bij Milan en Chelsea met zijn on buigzaamheid ook trainers tegen zich in het har nas. 'Het is zijn kracht, zijn bron, maar in tijden van tegenspoed werkt het tegen hem.' Maar zelfs in periodes van voorspoed komt Bogarde door zijn gedrag herhaaldelijk in bots ing met medespelers, trainers en zijn vriendin. Bij Ajax is zijn verhouding met Danny Blind en de MARCEL ROZERi Deze neger buigt voor niemand Wie in Nederland terugdenkt aan de voetballer Winston Bogarde, herinnert zich ongetwijfeld de gedreven, keiharde en solide linksback van Ajax en het Nederlands elftal. Wie zich de persoon Bogarde voor de geest haalt, ziet waarschijnlijk de rijzige gestalte met de markante, norse kop met de priemende ogen voor zich. En een gebeurtenis die zich gemakkelijk opdringt is die van de Ajacied die zijn jas uittrekt om supporters van zijn oude club Sparta te lijf te gaan omdat ze hem en zijn teamgenoot Patrick Kluivert uitschelden. Deze beelden komen alle ruim schoots aan de orde in het verhaal dat Marcel Rözer naar aanleiding van gesprekken met Bogarde heeft opgetekend in het boek Winston Bogarde, met de subtitel Deze neger buigt voor niemand. Rözer be schrijft de voetbalreis van Bogarde langs de clubs Sparta, SVV, we derom Sparta, Ajax, AC Milan, Barcelona en Chelsea. Bovendien besteedt hij aandacht aan de jeugd van Bogarde en diens doelen voor de toekomst. Het boek begint als ware het een roman, in de laatste, troosteloze episode van Bogardes voetbal leven. 'Januari 2003. Op de bank zit een boze man. Buiten ruist het verkeer. Van Barcelona? Milaan? Amsterdam? Hij weet het even niet meer. Oh ja, Londen. Fucking Londen. Op een enorme flatscreen een voetbalwedstrijd. Hij zou niet kunnen zeggen welke teams er spelen. Interesseert hem ook geen moer. De verwarming gromt, het is bloedheet. Hoe laat het is? Hij zou het niet weten. Hij kijkt naar zijn kinderen, die hem vanaf foto's toelachen.' Het is een treffende beschrijving van de situ atie van Bogarde bij Chelsea. Hij is na een korte, hevige strijd tot ongewenst persoon verklaard door de nieuwe trainer Claudio Ranieri en vervol gens veroordeeld tot zinloze trainingsarbeid als represaille voor het feit dat hij als 'best betaalde reserve ter wereld' per se zijn contract wil uitdie nen. Zijn avonden slijt hij voor de videorecorder, met de bacardi-cola binnen bereik.

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 80