Zo ziet 'rood' eruit: de scheidsrechter (Schuurmans) is zeer beslist, de overtreder (Kreek) kwaad op zichzelf (het was een elleboogstoot) en de ploeggenoot (Vink) teleurgesteld (de scheids is onvermurwbaar). Johan Cruijff stond - uiteraard - bo ven alle partijen. 'Bosman heeft zeer, zeer goed gespeeld. Hij werd de hele wedstrijd geprovoceerd en dan is het mogelijk dat je jezelf een keer vergeet. Het zal hem geen tweede keer over komen. Het is weer een fase in zijn ontwikkeling.' Bosman miste tot zijn grote verdriet de finale tegen Lokomotive Leipzig. Zo simpel Dat deed Danny Blind, die vlak voor de finale op de training geblesseerd was geraakt, ook. Een jaar later stonden beiden met negen ploegmakkers in Ajax' tweede opeenvolgende Europa Cup 2- finale, in Straatsburg tegen KV Mechelen. Ajax speelde verrassend met Peter Larsson als linksback en Jan Wouters en Danny Blind in het centrum van de verdediging. Deze finale duurde voor Blind zo'n kwartiertje langer dan de vorige. Ajax verdedigde mede door de rare opstelling chaotisch. Mare Emmers kon na een één-twee zo doorlopen. Blind haalde Emmers onderuit en kreeg van scheidsrechter Dieter Pauly de rode kaart. 'Iedereen in mijn situatie had zo moeten reageren. Het is zo simpel als wat. Er breekt een man door en die mag niet scoren.' In 1992 speelde Blind (als aanvoerder, tegen Torino) eindelijk een volledige Europese finale. Een, twee, een enkele keer drie rode kaarten per seizoen, dat is gemid deld 'normaal' bij Ajax. In het seizoen 1999-2000 werden echter alle records gebroken. Maar liefst zeven keer moest een Ajacied voortijdig het veld verlaten. Onbetwiste koploper was de aankoop Cristian Chivu, die in zijn eerste twaalf wedstrijden vier keer een rode kaart kreeg. Zijn eerste twee kreeg hij in twee opeenvolgende wedstrijden: tegen Roda JC en Hapoel Haifa, twee duels die Ajax ook nog eens verloor. Tegen Roda JC haalde Chivu de doorgebro ken T choutang neer. Vanaf de kant zag Chivu vervolgens Roda JC de hieruit voortgekomen vrije trap in het doel schieten: 1-2. 'This is not life, this is fuck,' schreeuwde Chivu in Ajax' kleed kamer, en regisseur Roel van Dalen liet het zien in de bioscoopfilm 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen'. Chivu, een overduidelijk talent, ging mee ten onder in Ajax' dramatische seizoen. Hij wilde zich te graag bewijzen en reageerde niet altijd even slim. Zo kreeg hij zijn tweede rode kaart nadat hij een tegenstander had neergehaald, terwijl doelman Fred Grim in de buurt stond. Na Chivu's vierde rode kaart, thuis tegen De Graafschap, was voor trainer Jan Wouters de maat vol. 'Hij is nog jong en ik heb vaak begrip getoond voor zijn onstuimigheid. Hij is een speler met veel mogelijkheden, maar hij moet nu langzamerhand zijn lesje geleerd hebben.' Wat Wouters ook wel wist was dat Chivu het buiten het veld moeilijk had. Hij had in het begin nog geen huis, logeerde in het Hilton hotel, waar hij slecht sliep. Hij voelde zich er niet thuis en miste Roemenië. Bij Ajax noemden ze hem na zijn kaarten Mister Red. Amsterdamse afzeikhumor, het past wel bij rode kaarten. Maar rode Chivu verbijt zic.'l"a zi^n h rode kaart in de wedstrijd Ajax - kaarten niet bij Ajax. Roda JC op 29 oktober 1999 (1-2). 20 februari 2000, Ajax - De Graafschap: Mr. Red kan voor de vierde maal in zijn eerste twaalf wedstrijden voor Ajax inrukken. maart 2006 65

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 65